חלם בכיכר ספרא: מזה יותר משמונה שנים שתושבים בקרית משה מתלוננים נגד אולפנה הפועלת בבניין מגורים בשכונה, לכאורה ללא היתרים. אלא שכתב האישום שנפתח בעקבות התלונה בוטל והאישומים נמחקו.

הסיבה: הסיור בשטח שנעשה במסגרת התביעה התבצע בטעות בבניין אחר, בו לא נמצאה כל פעילות חריגה.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

ובתוך כך, בימים אלו העמותה המפעילה את האולפנה מקדמת תוכנית להרחבת המבנה ותוספת קומות למגורים, אך התושבים חוששים כי מטרת התוכנית היא הרחבת המוסד החינוך הפועל ללא היתרים.הגשת התלונה
תחילת הסיפור הקפקאי הזה לפני כשמונה שנים, אז הבחינו תושבים כי בסמוך לביתם מתבצעים עבודות להכשרת מבנה המגורים לבית ספר לבנות. בעקבות זאת הוגשה תלונה לעירייה בבקשה לבצע אכיפה כנגד עבירת הבנייה.

התלונה הוגשה על ידי עו"ד יוסי ליאון המתגורר בצמוד אל המבנה וכיום מייצג תושבים המתגוררים באזור ומתנגדים לתוכנית הבניה. "אין צורך לאמר כי כל מוסד חינוכי מכל סוג שהוא במרחק 10 מטר מחלונות חדרי השינה עלול לגרום לנזק בלתי נסבל שישנה את כל שלוות החיים במקום", טען ליאון בתלונה. התלונה שהוגשה, לוותה בגוש וחלקה המתייחסים לבניין מסוים ברחוב אליעזר הלוי 23. רק כמה חודשים לאחר מכן אישרה העירייה את הגשת התלונה ודיווחה הנושא נמצא בבדיקה.

ואולם, למרות שהתלונה הוגשה בשנת 2005, רק בשנת 2008 הוגש כתב אישום בבית המשפט לעניינים מקומיים, ורק בינואר 2010 נקבע התיק להוכחות.

כתב האישום מתבטל
ואולם, למרות שהתושבים טענו בתוקף כי במקום פועלת אולפנה, ביוני 2011 הודיעה העירייה כי החליטה לחזור בה מכתב האישום. במכתב ששלחה עו"ד עינת איילון, סגנית היועץ המשפטי לעירייה לעו"ד המתלונן נטען כי "מבדיקה נוספת שערכנו סברנו שלא מתבצעת במקום עבירה של שימוש חורג...מבדיקת ראיותינו בתיק לא מצאנו ולו בדל ראיה לכך שהמקום משמש כאכסניה לכאורה. להיפך, הביקור במקום רק חיזק את טענתם כי מדובר בדירת מגורים לכל דבר ועניין.סברנו שאין במקום שימוש חורג, אלא מבנה המשמש למגורים והודענו כאמור על חזרה מהאישום".

התשובה התמוהה של העירייה עוררה לא מעט שאלות, שכן התושבים הגרים בסמוך טוענים בתוקף כי במקום פועלת אולפנה המוכרת לכול, ואף הציגו צילומים פנימיים של המבנה, ובהם מופיעים חדרי לימוד ותלמידות. אלא שלאחרונה הגישה העמותה תוכנית להרחבת המבנה ותוספת קומות, זאת לתדהמת התושבים המתגוררים בסמוך. על פי התוכנית ייבנה בית נוסף המחובר למבנה הקיים אליו יתווספו ארבע קומות. לטענת התושבים, עיון במסמכי התוכנית מעלה חשש כי היא אינה מיועדת לשמש למגורים, אלא להרחבת המוסד החינוכי.

לטענת המתנגדים לתוכנית, היא תהווה פגיעה אנושה במרקם החיים בשכונה, שכן מדובר ברחוב קטן וצפוף שלא יוכל להכיל מוסד חינוכי כל כך גדול לבנות חרדיות. "הבניין איננו מיועד לתושבי השכונה ולא ישרת אותם במאומה", הם טוענים, "הפנימייה מיועדת לבנות מחו"ל שתבאנה ללמוד לימודי קודש ויחזרו לארצן. אין בו כל מתקן שהוא עשוי להועיל לתושבי השכונה, לא גן ילדים או בית ספר, לא מקומות חנייה פנויים ולא ספא כלשהו. הבניין יהווה מבנה גדול, מכוער ומטריד שאיננו מתאים לשכונה ומהווה מטרד סביבתי גדול".

בעקבות הגשת התוכנית, שהופקדה לאחרונה להתנגדויות, פנו שוב תושבים לעירייה במחאה על כך שהתיק נסגר בעבר. במשך שנים לא הבינו התושבים המתנגדים מדוע העירייה החליטה לבטל את כתב האישום נגד העמותה. אלא בתגובה לתלונה נוספת שהגיש עו"ד ליאון לפני כחודש התברר כי העירייה בכלל בדקה עבירות בנייה ברחוב אליעזר הלוי 21, בעוד שהתלונה המדוברת הוגשה על נכס ברחוב אליעזר הלוי 23.

כשעו"ד ליאון הבין את הטעות שהובילה לפארסה, הוא לא ידע עם לצחוק או לבכות. "פשוט נשארתי פעור פה", הוא מתאר. "לא פלא שהעמותה הכחישה את המיוחס לה בכתב האישום ובדין נמחק כתב האישום כי באמת ברחוב אליעזר הלוי 21 לא בוצעה כל עבירה. לא על זה הגשתי תלונה. איך העירייה הגיעה בכלל לכתובת הזו? מדוע לא שאלה אותי? מדוע לא הוזמנתי כעד לבית המשפט. קריאת מכתב התלונה והתנהלות שלאחר מכן, מציבה אותנו היום, אחרי שמונה שנים מהגשת התלונה, במצב שבו העבריינים לא מפסיקים את השימוש הלא חוקי במקום, לא נענשו על השימוש שנעשה בו היום וברוב חוצפתם משתמשים בעובדה זו כדי לקדם תוכניות בניה".

העירייה: "עם גילוי הטעות החלה העירייה לפעול המרץ לטיפול בנכס הנכון".