מתה בייסורים: לפני כשבוע הגיעו אל בית המחסה של עמותת צער בעלי חיים ירושלים בעטרות, שני בחורים אשר עובדים במפעל באזור. הם סיפרו שראו כלב רועה גרמני השוכב בצד הדרך ליד גדר ההפרדה.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

שני עובדי בית המחסה, עמנואל ליברמן וליאור שקד, יצאו מיד אל המקום, ואכן מצאו כלבה השוכבת ללא תנועה בצד הכביש. "בהתחלה חשבנו שהיא כבר מתה, אך כשהתקרבנו מעט ראינו שהיא עדיין נושמת בכבדות", הם מספרים.העובדים החישו את הכלבה במהירות למרפאת בית המחסה, שם החלו בניסיונות להצילה. "כאשר הנחנו את הכלבה המסכנה במרפאה, נראה היה שהיא מצליחה להניע מעט את ראשה, אך היא לא הצליחה להתרומם", הם מספרים. "היא נשאה קולר על צווארה אך בסריקה לא נמצא שבב בגופה.

נראה כי היא הייתה שייכת למישהו, אך לא ניתן היה לדעת בדיוק מה אירע והאם ננטשה במצב כזה. בנוסף, לא ברור היה האם נפגעה מרכב חולף או שסבלה מבעיה אחרת".

הכלבה החלה לעבור בדיקות ראשוניות שהעלו כי היא מיובשת מאוד ולכן חוברה מיד לאינפוזיה. בבדיקה מדוקדקת יותר התגלה פצע גדול ועמוק מאוד בירכה, מלא ברימות שפשוט 'אכלו' את הכלבה המסכנה בעודה בחיים. הצוות הרפואי של בית המחסה החל מיד בניקוי הפצע והוצאת הרימות. "ראינו בבית המחסה מקרים קשים של פצעי רימות, אך בכמות כזו של רימות עוד לא נתקלתי", אומר ליאור. "מי יודע כמה זמן שכבה הכלבה המסכנה בצד הכביש, מתייסרת בכאבים קשים".

מצבה הקשה של הכלבה הצריך את העברתה למרפאה הוטרינרית של העמותה בתלפיות. חיה ביילי, מנהלת בית המחסה הוקפצה למקום על מנת להעביר את הכלבה ברכבה הפרטי.

במקביל, פרסמה העמותה את המקרה בפייסבוק, וביקשה מכל מי שיכול לסייע בהצלתה להירתם למשימה. למרבה הצער, מצבה הקשה של הכלבה הכריע אותה עוד בטרם הגיעה למרפאה בתלפיות. "כאשר הגענו אל המרפאה, היא כבר הייתה ללא רוח חיים והרופאה במקום נאלצה להכריז על מותה", מספרת ביילי. "כל גופה היה מכוסה בפצעי לחץ, עובדה המצביעה על כך שהיא שכבה זמן רב במקומה, וכנראה גססה באיטיות. קשה לנו לתאר את הסבל שהיא עברה, והיינו רוצים לקוות שזהו המקרה המזעזע האחרון של התעללות, הזנחה או סתם התעלמות של אנשים, אשר מעדיפים לא לראות ולא להושיט עזרה".

בעמותת צער בעלי חיים ירושלים קוראים לבעלי חיות המחמד לנהוג באחריות – לחסן את בעל החיים, לשים לו שבב ולטפל בו בעת מחלה, פציעה או זיקנה. בעמותה מדגישים את החשיבות שבהגשת עזרה לכל בעל חיים במצוקה – גם דרך העמותות השונות הפועלות למען בעלי חיים וגם דרך השירות הווטרינרי.

* לתרומות, אימוצים והתנדבות – צער בעלי חיים ירושלים:
02-6780222, 02-5854465, 054-7700221