על הכוונת: אגף התברואה ממשיך למשוך את תשומת הלב של בכירי העירייה, כשהפעם מדובר ללא ספק בעליית מדרגה. ל"ידיעות ירושלים" נודע כי העירייה עומדת להפעיל בקרוב חוקרים פרטיים כדי לבדוק מי הם עובדי האגף העובדים בעבודות נוספות חוץ מעבודתם באגף ולא דיווחו על כך, מה שמהווה עבירה משמעתית חמורה.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

כבר תקופה ארוכה שבכירי העירייה פונים לעובדי האגף ומבקשים מהם לדווח אם הם עוסקים בעבודות נוספות. אלא שפניות אלה לא זכו להיענות גדולה ובהנהלת כיכר ספרא הוחלט לשים לתופעה הזו סוף. כעת, לדברי גורם בכיר בעירייה, הם רוצים לעשות סדר באגף ולקבל תפוקה מלאה של העובדים.באגף התברואה יותר מאלף עובדים והוא אחד האגפים הגדולים בעירייה. תקציבו, המסתכם ביותר מ־400 מיליון שקל, מהווה כעשרה אחוזים מכלל התקציב העירוני, כשכמעט שליש מהתקציב הזה מיועד לתשלומי שכר לעובדים. במהלך קמפיין הבחירות האחרון זכה ראש העירייה ניר ברקת לביקורת קשה על המצב הירוד של הניקיון בעיר ועל מצבם העגום של אתרי תיירות מרכזיים. לאחר ניצחונו הבטיח ברקת כי יבצע טיפול יסודי במרחבים הציבוריים וכי "אנשים ירגישו שינוי ניכר בקדנציה הבאה".

במסגרת הטיפול היסודי בעירייה מבקשים לחסל את תופעת העבודות הנוספות שמבצעים עובדי התברואה ללא דיווח וללא קבלת רשות. בעירייה מבקשים ליצור נורמות עבודה אחרות, כך שעובדי אגף התברואה, ובעיקר אלו העוסקים בטאטוא הרחובות ובפינוי האשפה, יתמקדו בעבודתם באגף כדי להביא לתוצאות טובות יותר ולשיפור מצב הניקיון בעיר.

בשבוע שעבר פורסם ב"ידיעות ירושלים" כי בשבועות הקרובים מתכננת העירייה לבצע בדיקות מקיפות באגף. השלב הבא, כך מתברר השבוע, הוא הפעלת חוקרים פרטיים, שיביאו ממצאים בנוגע לעבודות הנוספות של חלק מהעובדים.

יו"ר ועד עובדי התברואה, גילי גורני, אישר השבוע כי רבים מעובדי הכפיים באגף התברואה עוסקים בעבודות נוספות. "מדובר בעובדים המשתכרים משכורות נמוכות, אז כדי להתפרנס הם עוסקים בעבודות שיפוץ, צביעת בתים ותיקון מכשירי חשמל", הוא אומר. "אני מודע לכך שחלקם הגדול עוסק בעבודות נוספות בלי שקיבלו היתר לכך מוועדת המנגנון העירוני. אכן יש למגר את התופעה".

העירייה: "בהתאם לנהלים העירוניים החלים על כל עובדי העירייה, עיסוק בעבודת חוץ מחייב הגשת בקשה מסודרת על ידי העובד וקבלת אישור לכך מהגורמים המוסמכים. עיסוק בעבודת חוץ ללא אישור מהווה עבירת משמעת, ולכן אם יתברר שעובד אכן עבד ללא אישור יינקטו נגדו הליכים".