אם תרצו להזמין חדר בבית הארחה בשכונה ההיסטורית ימין משה, חלקכם תיתקלו בסירוב. על פי נוהלי בית ההארחה, למקום מוזמנים רק אורחים המוגדרים אמנים, אנשי רוח או אקדמאים.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

"התקשרתי להזמין נופש זוגי במקום המקסים הזה", מספר אדם שניסה להזמין חדר. "הופניתי לאחראית ההזמנות והיא שאלה אם ביקרתי בעבר במקום. אחרי שעניתי בשלילה שאלו אותי במפורש אם אני פרופסור. לאחר שעניתי שאינני מחזיק בתואר הזה הודיעה לי האחראית שלא אוכל להתארח במקום כיוון שהוא מיועד לאמנים, אנשי רוח ופרופסורים בלבד".גם באתר האינטרנט של המקום נכתב מפורשות שהמקום מיועד רק לקהלי יעד מסוימים.

"איך ייתכן שמבנה ציבורי היסטורי ומרהיב יאומץ על ידי קומץ של 'אנשי רוח' ואליטה תוך כדי הדרת הציבור הרחב?" שואל מזמין החדר.

בבדיקה של "ידיעות ירושלים" ו-mynet נמצא כי אכן בית ההארחה מסכים לארח רק אנשים המוגדרים כמצוין לעיל ומסרב לקבל הזמנות מאנשים אחרים.

תגובת הנהלת בית ההארחה: משכנות הוקמה על מנת שתשמש כמרכז לפעילות אמנותית ותרבותית ברוח של דיאלוג, סובלנות ופלורליזם לקידומה של העיר ירושלים. אין המדובר בבית מלון הפתוח לקהל הרחב אלא בית הארחה המתפקד כחלק מהגשמת מטרותיה של משכנות כפי שנקבעו במסמכי התאגדותה. הקריטריונים לקבלת אורחי בית ההארחה מתחייבים מאופייה וממהותה של משכנות ותואמים את צביונה ומטרת קיומה ומשכך ממילא אין בהם משום אפליה אסורה".

השורה התחתונה: בבית הארחה טוענים כי אין כאן אפלייה אסורה. מה כן יש, אפלייה מותרת?