כריתת חלק מעץ שיועד לשימור עוררה השבוע סערה בעיר בקרב תושבים ופעילים סביבתיים, והביאה לשיא את המחאה הגוברת נגד כריתת עצים בעיר. מדובר בעץ אורן בן כ-100 שנה שחלקו נכרת במסגרת בניית מלון ישרוטל "קולוני". לטענת התושבים, היזמים והעירייה לא השכילו לשמור על העץ למרות שעליהם היה לעשות זאת. לדבריהם, הוא תוחזק באופן לקוי במהלך עבודות הבנייה ובין השאר לא הושקה ולכן נפגע.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

בעקבות האירועים תלו פעילים "מודעות אבל" במחאה על כריתת העץ בהם נכתב "כאן עמד עץ אורן ששירת בנאמנות את העיר, השכונה ותושביה עד יום מותו בכריתה...העץ נפל קורבן לחמדנות ולאדישות...המבקרים יכולים לכבד זכרו של העץ האמיץ בהרכנת ראש והבטחה להגן על אחיו העצים הירושלמים , שאין מי שיגן עליהם". כמו כן, הפעילים הקימו דף פייסבוק לזכרו תחת השם "אורן ירושלמי".המחאה סביב כריתת חלק מהעץ מתרחשת על רקע התעוררות חסרת תקדים עליה פורסם ב'בונוס' כנגד מדיניות מתן רישיונות הכריתה של העירייה. במסגרת מחאה זו מוגשים בזה אחר זה עררים כנגד מתן רישיונות כריתת עצים, תוך הפצת המידע על מתן הרשיונות והאפשרות להגיש ערר לכלל הציבור. בצורה זו מקווים הפעילים להתגבר על החוק הדורש מהרשות המקומית לפרסם את המידע רק באתר העירייה ולא מחייב אותה לעשות זאת באופן בולט.

בשבוע שעבר נדחה ערר על מתן רישיון כריתה והעתקת עצים בקרית בן גוריון במסגרת הפרויקט לבניית בניין ג'נרי 2. בשטח המגרש נטועים כ-90 עצים, אלא שפקיד היערות של משרד החקלאות החליט כי לא נמצאו במגרש עצים ראויים לשימור שקיימת היתכנות מעשית לשלבם בתוכנית.

במקביל התקיימו השבוע דיונים בעררים נוספים שהגישו הפעילים כנגד רישיונות כריתה לכ-3,200 עצים. הרישיונות הוצאו לפני כחודש במסגרת בניית מספר פרויקטים, בניהם הארכת הרכבת הקלה לכיוון נווה יעקב ובניית שכונת הקנטרי ברמות. כעת ממתינים הפעילים להחלטה בנושא. "תמוה בעיני שהעירייה מאשרת באופן גורף את כל מה שהיזמים מבקשים, ופקיד היערות העירוני לא מצא לנכון לדחות ולו בקשת כריתת עץ יחיד. איך ייתכן שכל אלפי העצים קיבלו אישורי כריתה? זה עושה רושם כאילו פקיד היערות העירוני כלל לא טרח לבוא לשטח ולבדוק, אולי יש 10 , 100 או 1000 עצים שראוי לשמרם", טוענת אורה-רון, פעילה בקבוצת "נאמני אילנות ירושלים".

העירייה: "העץ לא נכרת. מדובר בעץ אורן אשר נגזם בחלקו בשל יובש, ובמטרה לשקם את התפתחותו. הגיזום בוצע בהמלצת אגרונום .יצוין כי בשטח המדובר מצויים עוד חמישה עצים לשימור, והעירייה משקיעה כספים רבים ועושה את כל המאמצים על מנת לשמרם".