אחרי שנתיים וארבעה חודשים בכלא, שוחרר בסוף השבוע שעבר בן ציון פרי־משלנו (54), אחד הנאשמים בפרשת הפדופיליה בנחלאות, לאחר שזוכה מחמת הספק. הרכב של שלושה שופטים בבית המשפט המחוזי בעיר החליטו פה אחד לבטל את עבירות המין המיוחסות לו. "אני לא יודע מה יהיה איתי עכשיו", אמר לאחר הזיכוי. "התקופה הזו פגעה במצבי הנפשי בצורה קשה. אני כבר לא ישן בלילות ועדיין בהלם".

עוד בנושא:
מדוע נכנסו תושבי הר חומה לפאניקה?
פדופיל משוטט בין בתי הספר
בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

פרשת הפדופיליה בנחלאות התפוצצה ברעש גדול באוגוסט 2011, אז הגישה המשטרה כתב אישום נגד שלושה תושבי העיר על אונס וביצוע מעשים סדיסטיים בעשרות ילדים. בכתב האישום שהוגש נגד פרי־משלנו יוחסו לו עבירות אינוס, מעשי סדום, תקיפה והדחה. לאורך כל הדרך טען לחפותו, עד שזוכה בחמישי שעבר.בין היתר כתבו השופטים בפסק הדין: "הגם שנקבע כי הילדים מסרו עדותם מתוך כנות ואמונה בדברים שמסרו בחקירה, בפרשה הנוכחית עולים ספקות אשר מונעים הרשעה מעבר לספק הסביר... עדויות הילדים נגועות בזיהום כללי, קרי אווירה של פחד, חששות ופאניקה בקרב השכונה מרובת האוכלוסין והצפופה, שבה יש קשרים והיכרויות בין הורים, ילדים ומשפחות. עוד קודם לחקירתו ומעצרו של הנאשם ועוד קודם שהילדים הגיעו לחקירה נוצר בשכונה סוג של דמוניזציה כלפי הנאשם".

השופטים הוסיפו כי בכל אחת משלוש העדויות של הילדים נמצאו תמיהות ותהיות, אך הדגישו כי מדובר בזיכוי מחמת הספק.

"היה קל להאשים אותי. אני גר לבד, רווק, ותמיד הילדים הקניטו אותי", טוען השבוע פרי־משלנו. "אני אדם שונה בנוף. לא התנהגתי כמו שאר האנשים בשכונה ורצו להוציא אותי משם".

נגד פרי־משלנו העידו שלושה ילדים שלטענתו הכיר רק אחת מהם. "היא תמיד היתה קוראת לי בשמות גנאי", הוא אומר. "זה הקשר היחיד שהיה לי איתה".

פרי־משלנו היה כלוא תחילה במגרש הרוסים ואז עבר לכלא שיקמה. "רוב הזמן לא עשיתי שום דבר", הוא מספר. "נשארתי על המיטה וכך העברתי את היום. עצורים אחרים כיבו עלי סיגריות, לא נתנו לי רגע אחד של מנוחה. בגלל שידעו למה נכנסתי לא נתנו לי מנוח וכל הזמן הייתי קורבן לאלימות פיזית ומילולית. אמרו לי, 'איך אתה לא מתבייש', 'איך עשית כזה דבר לילדים' - ואני פחדתי להגיב. אפילו לבית הכנסת לא אפשרו לי להיכנס בגלל מה שטענו שעשיתי".

מאז שחרורו חי פרי־משלנו אצל אחותו במרכז הארץ, ונכון לעכשיו אינו מתכוון לחזור לירושלים עד שישקם את חייו. אחיו טוען כי הוא השתנה מאז השחרור. "בן־ציון הפך לסיעודי לכל דבר ועניין", אומר האח. "אנחנו כל היום סביבו ונאלצים לטפל בו. הוא שבר כלי".

פרי־משלנו טוען כי אינו כועס על הילדים ומנסה להבין אותם. "כנראה הם לא ממש הבינו את המשמעות של הדברים שהם אומרים", הוא מוסיף.
מנגד, אחד ההורים שילדו נפגע מפרשת הפדופיליה אומר: "אנחנו המומים. זו שערורייה. אנחנו לא ממליצים לבן ציון לחזור לפה".

אחרי הזיכוי המפתיע פנו כמה מתושבי נחלאות לבית משפט השלום בעיר בבקשה להוציא צו הרחקה מהשכונה לפרי-משלנו. "לא ניתן לתאר את מה שיעבור על הילדים האלה אם הם ייראו אותו שוב בשכונה", אומרת אם לאחת הילדות שנפגשו. "זה יחזיר את כולנו שנתיים לאחור".

בנוסף לכך, בשכונה ישנה תחושת החמצה על כך שלא השקיעו את מירב המאמצים גם במשפטו של פרי-משלנו. "עם הנאשם הראשון הקדשנו את כל כוחותינו ולכן הוא יושב עכשיו בבית הכלא, אבל אנחנו אנשים עם משפחות וילדים שצריכים שיקום. לא יכולנו להיות סביב המשפט שעות על גבי שעות".

פרקליטו של פרי־משלנו, עו"ד ארנון איתן: "אני מעריך את מערכת המשפט, שהבינה בצורה ברורה כי העדויות שעליהן הסתמך התיק נגועות בזיהום כללי שנבע מהנהגות התושבים בשכונה. האוכלוסייה שמרכיבה את השכונה לא יכולה לקבל את השונה. בימים אלה אנו מתכוונים להגיש תביעה לשירות בתי הסוהר על ההתעללות שעבר מרשי בכלא".

תגובת שב"ס לא הגיעה עד למועד פרסום הידיעה.