המשבר הכלכלי הגיע לבית הספר: ביום רביעי השבוע התכנסה הנהלת תיכון רעות לדיון חירום. על הפרק: משבר פיננסי חמור הפוקד את מוסד החינוך וגירעון ענק של למעלה משלושה מיליוני שקלים, דבר שמעורר חשש ממשי שחשבון הבנק של העמותה יעוקל. כעת מתמודד המוסד עם קיצוצי שכר, פיטורי עובדים ואיחוד תפקידים. עם זאת, בכירים בבית הספר אומרים: "המצב החינוכי־פדגוגי כאן מעולם לא היה טוב יותר".

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

לפני כשלושה חודשים התמנה נחי כץ למנכ"ל עמותת רעות, המפעילה את בית הספר התיכון בעיר. בכירים בעמותה מספרים שעד מהרה גילה כץ כי בחמש השנים האחרונות נקלעה העמותה לחובות כבדים לספקים שהעניקו לה שירות."החובות כבדים מאוד ומגיעים לכדי שלושה מיליוני שקלים", טוען גורם בהנהלה. "בשנה שעברה לא שולמו למורים ולצוות החינוכי תשלומים סוציאליים שוטפים, אלא רק דרך הסדרים משפטיים. החודש עוד הצלחנו לגרד כסף מהרצפה אך בחודש הבא יש חשש גדול שלא נוכל לשלם לצוות את המשכורות".

גורם בעמותת הניהול סיפר השבוע כי בימים האחרונים פנו ספקים לבית המשפט ודרשו לעקל את חשבון הבנק של בית הספר. "בית המשפט הפנה אלינו את הספקים ואנחנו ישבנו איתם על הסדר תשלומים, בעיקר פריסת חובות", אמר.

כאמור, השבוע התכנסה הנהלת בית הספר לכינוס חירום בניסיון למצוא פתרונות לסיום המשבר הפיננסי, שעלול להביא לסגירת בית הספר אם לא ייפתר בהקדם. "אחד הפתרונות הוא להפוך לבית ספר עירוני, אך העירייה לא מעוניינת לקבל לידיה בית ספר עם חוב של שלושה מיליון שקלים. היא מוכנה להשתתף בכיסוי החובות, אבל לא תכסה את כולם", טוען גורם בעמותה.

בית הספר המצליח שייך לקבוצת בתי הספר הייחודיים, המציעים דרך חינוכית ייחודית וזוכים ממשרד החינוך לעצמאות פיננסית. המשרד עצמו משתתף רק בחלק מתקציבי בית הספר, והיתר מגיע מתרומות ומתשלומי ההורים, העומדים על אלפי שקלים בשנה.

לפני כשנה וחצי הורה מבקר המדינה למשרד החינוך לאכוף את נושא גביית התשלומים בבתי הספר הייחודיים ולאסור גביית יתר מההורים. כעת עושים מנהלי בתי ספר ייחודיים בעיר, ביניהם ליד"ה, התיכון לאומנויות, בית הספר הניסויי, בית הספר למדעים ואמנויות ועוד, מאמצים כבירים לשנות את הגזרה. הישג נרשם לזכותם כשבית המשפט הורה לעכב את ביצוע ההחלטה על אכיפת התשלומים, כך שבתחילת השנה שוב שילמו ההורים אלפי שקלים עבור חינוך ילדיהם.

"אם לומר את האמת, אנחנו קצת מודאגים מהמשבר הכספי", סיפרה השבוע אחת המורות בבית הספר. "מצד שני, בתחום הניהול הפדגוגי־חינוכי בית הספר מוביל בתחומו. בשנים האחרונות הוא זכה להכרה ממשרד החינוך ומהעירייה וקיבל פרסים על יוזמות חינוכיות".

עמותת רעות: "העמותה נמצאת בשעה גורלית. נעשים מאמצים רבים כדי שבית הספר, המחבר בין קצוות בחברה הישראלית, יוכל להמשיך לתפקד ולמצוא יציבות".

מנח"י: "מדובר בבית ספר פרטי. בעקבות גירעון תקציבי גדול נקלע בית הספר למשבר. אנו מודעים לכך ופועל למצוא פתרון לטובת המוסד, על מנת שהמורים והתלמידים לא ייפגעו".