על אחד הצירים היוקרתיים והמטופחים במרכז העיר עומד בניין נטוש. המבנה מכיל כמויות רבות של גרוטאות, מזרקים משומשים, בקבוקי אלכוהול שבורים, אמצעי מניעה, בגדים וקופסאות אוכל ריקות. אך מלבד המצב התברואתי החמור במקום, הוא גם נחשב למקום אסטרטגי, כנקודת תצפית ישירה לעבר מעונו הרשמי של ראש הממשלה בשכונת רחביה. מהבניין אפשר להשקיף היישר אל הבית המאובטח, לזהות את שיירת ראש הממשלה מדי בוקר ולעקוב אחריה.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

אף שהבניין יכול להיות בסיס מעולה למפגעים פוטנציאליים ולאיסוף מודיעין מבית ראש הממשלה, לא נעשה דבר בנידון מצד שירות הביטחון הכללי. את מי שמאבטח את נשיא ארצות הברית ברק אובמה זה דווקא כן הטריד.בביקורו של הנשיא אובמה במרץ האחרון פינתה המשטרה את הבניין ואסרה את הכניסה אליו. תושבי השכונה מספרים שאלו היו הימים היחידים בשנים האחרונות שבהם לא נמצאו אנשים בבניין. "כשנשיא ארצות הברית מגיע המקום נחשב לאיום", אומר אחד מהם. "אך לראש ממשלת ישראל, שעובר כאן כל יום ומתגורר במרחק קצר מכאן, זה לא מסוכן".

אם לא די בכך, לבניין המדובר פלשו שלושה תושבי מזרח ירושלים, שמצאו בו מחסה בלילות. התושבים המתגוררים בשכנות מתלוננים על חשש מהדיירים, תחושת חוסר ביטחון והיעדר מענה הולם מצד המשטרה.

מציצים לנתניהו
אזרח ישראלי שרכש בשנים האחרונות את הבניין הנטוש, הגיש לפני כשנתיים תוכנית להוספת שתי קומות לבניין, אולם התוכנית שלו נמצאת עדיין בהליכי אישור בעירייה.

בינתיים הבניין עומד מוזנח. הכניסות אליו חסומות על ידי פחים גדולים, אך אפשר להיכנס לשטחו מצדו האחורי באין מפריע. בחצר זרוקים אלפי בקבוקי שתייה ונערם זבל רב. גרם המדרגות עמוס פריטים שעשויים להעיד על ההתרחשויות במקום: מזרקים משומשים, בקבוקי אלכוהול שבורים, מזרנים רעועים, אמצעי מניעה, בגדים פזורים וקופסאות אוכל זרוקות. את קירות הבית מעטרות כתובות בערבית שרוססו בספריי אדום. מהבניין נשקף נופה המרהיב של העיר - מהר הצופים ועד טיילת ארמון הנציב. אך כשמסתכלים היטב, בין העצים שמעבר לכביש אפשר להבחין במעונו הרשמי של ראש הממשלה.

מרחק קצר מפריד בין הבניין הנטוש לבין סלון ביתו של האיש החשוב במדינה. אפשר לקלוט גם את חלונות הבית, אף על פי שהם ממוגנים. אפילו החומה הגבוהה המקיפה את מעון ראש הממשלה אינה מצליחה להסתיר את קירות הבית. לא רק על ביתו של ראש הממשלה אפשר לתצפת. גם את שיירתו אפשר לראות בבירור ולעקוב אחריה מדי בוקר, כאשר בנימין נתניהו יוצא מביתו.

הבניין נטוש מזה שנים, למעט דירה אחת בחלקו האחורי שמתגוררים בה שני דיירים. אחד מהם, יאסר, הוא תושב מזרח העיר שישן במקום מדי לילה. הוא מאיר את הדירה בנרות, ומבשל אוכל במטבח המאולתר שנבנה שם. מים וחשמל אין, אך גרוטאות וזבל יש - והרבה. החצר האחורית של הבניין מלאה בחפצי יד שנייה, עגלות סופר, ריהוט ואשפה. לטענת השכנים, האדם השלישי שהתגורר עם יאסר וחברו נעצר ונאסר על עבירות רכוש.

שכנים לא רצויים
תושבים המתגוררים בסמוך לבניין, מתלוננים כי הם סובלים מרעשים ומעשן המדורות שהדיירים מבעירים בלילות הקרים ומוטרדים מערימות הזבל שנראות מחלון ביתם. "כבר כמה שנים שהלילות שלנו הם סיוט", מספר אחד התושבים, המתגורר סמוך לבניין. "הפועלים שישנים בדירה הפכו את החצר למזבלה. הם מזמינים חברים ועושים מדורות מטרים אחדים מבתי התושבים".

התושב, בעליה של המכולת השכונתית, טוען לאזלת יד מצד המשטרה. לדבריו, בכל פעם שהתקשר למשטרה הגיעו שוטרים וסילקו את ה'דיירים', אך אלו היו שבים למקום כעבור שעה. "כיום המשטרה כבר מתעלמת ואומרת שאין מה לעשות".

גם פניותיו לעירייה לא הועילו, מאחר שלדברי נציגיה אין אפשרות להוציא את הפולשים ללא צו של בית משפט. גם פניותיהם של התושבים לבעל הבניין לא הביאו לתוצאה רצויה. לטענת הבעלים, אין לו מה לעשות בנדון. "הגשתי בקשה לבנייה, אך התוכנית באישורים בעירייה כבר מעל שנתיים", הוא אומר. "סגרנו את כל הפתחים של הבניין, אך בכל פעם מחדש הפולשים נכנסים ואין כבר מי שמעוניין להוציא אותם משם".

העירייה: "הטיפול בבקשה התעכב מסיבות הקשורות ביזם ולא בעירייה. לאחרונה, הסתיים מועד הגשת התנגדויות בתיק והבקשה תיבחן ותשובץ לדיון לאחר שתמונה מחדש וועדה מקומית לתכנון ובניה (וועדה חדשה לאחר הבחירות). חשוב להדגיש כי היות ומדובר במבנה בבעלות פרטית, על הבעלים לדאוג לאטימתו בפני פולשים. הפיקוח העירוני שלח היום מפקחים לבדיקת המבנה ויחייב את בעל המקום לאטמו, בכדי למנוע כניסת פולשים למקום".

משרד רוה"מ: "הבניין המצוין בכתבה מרוחק מבית רוה"מ ואינו מהווה איום אבטחתי על הבית או השיירה. ללא קשר למקרה הנ"ל, נעשות פעולות אבטחתי