האם חייו של איש העסקים לשעבר דודי אפל נמצאים בסכנה? לפני כשבוע עתר אפל לבית המשפט המחוזי מרכז וביקש להסיר את סיווגו המודיעיני כגורם מאוים. בסוף הדיון בקשתו נדחתה, אחרי שהתברר שבידי המשטרה קיים גם עתה מידע על כוונה לפגוע בו לכאורה.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

לטענת אפל, שמרצה בימים אלה עונש מאסר, הסיווג שניתן לו לפני שנתיים אחרי שהושלך רימון על ביתו אינו רלוונטי יותר. "התנאים המגבילים שבהם אני שוהה אינם מאפשרים לי לבקר את משפחתי ואפילו לא ללכת לבית הכנסת", הסביר אפל את השלכות הסיווג שבמסגרתן הוא נתון במעצר בית מלא במהלך חופשות. "ההגבלות האלה נובעות מהסכנה הנשקפת לי, ולאו דווקא מההתנהגות שלי"
.


מנגד טענה המשטרה כי גם עתה יש בידיה מידע על כוונה לכאורה לפגוע באפל בגלל חוב שלו וביקשה להשאיר את הסיווג על כנו. "מידעים אלה מקורם בסכסוך כספי אשר הסתיים לפני כארבע שנים בכך ששילמתי את מלוא חובותי", מסביר אפל. אלא שבית המשפט בחר לא להתערב בשיקולי המשטרה ושירות בתי הסוהר בנוגע לסיווגו המודיעיני של אפל, אך אישר לו לבקר בבית החולים את בתו שילדה והעניק לו לצורך זה חופשה קצרה של 24 שעות מהכלא.

זו אינה הבעיה היחידה המטרידה את אפל, הכלוא בימים אלה בכלא מעשיהו. פסק דין שניתן נגדו בימים אלה קבע כי עליו לשלם לאלתר חוב של 58 אלף שקל לבעלי הבניין מהם הוא שוכר את החלל שבו ממוקמים משרדי חברת הבנייה שבבעלותו ברמת החייל שבתל אביב.

חוב בוויכוח
האירוע שבעקבותיו הכתירה המשטרה את אפל כאדם שנשקפת סכנה לחייו אירע בשנת 2012, אז הושלך בשעת לילה רימון לחצר ביתו של איש העסקים בשכונת מעוז אביב שבצפון תל אביב, מה שגרם לבהלה גדולה באזור השקט והיוקרתי.

במשטרה טענו כי מאחורי האירוע עומדים גורמים שהלוו לאפל כספים וחששו מאובדן החוב אם ייגזר עליו עונש מאסר בפועל. חצי שנה לאחר מכן אפל אכן מצא את עצמו מאחורי סורג ובריח בעקבות הרשעתו במתן שוחד לראשי הערים של לוד וגבעת שמואל בתמורה לקידום ענייניו העסקיים.

אפל מצדו שולל בתוקף את הטענה שהוא עדיין נתון לאיומים. "הנני מצהיר בזאת כי אין לי כל חוב כספי פרטי מכל סוג שהוא, ובוודאי לא כפי שהוצג על ידי שירות בתי הסוהר, שבגינו נשקפת סכנה לחיי", טען אפל וביקש מבית המשפט להורות למשטרה ולשירות בתי הסוהר לשנות את סיווגו המודיעיני. "המידע הזה, שלפיו נשקפת סכנה לחיי, השאיר את חותמו באופן שאני מסווג בקטגוריה של חשש לפגיעה בחיי, סיווג שמנע ממני אף להשתתף בברית המילה של נכדי. התנאים המגבילים שבהם אני שוהה במהלך חופשותיי אינם מאפשרים לי לצאת לבקר את ילדי ומשפחתי ואף לא להגיע לתפילות בבית הכנסת השכונתי, דבר בלתי נסבל בעליל מבחינתי".

חופשה בהגבלה
שמו של אפל עלה בעבר לכותרות בשתי פרשיות ציבוריות גדולות. בפרשת בר־און־חברון נחשד איש העסקים כי תיווך לכאורה בין אריה דרעי לבין חבר הכנסת לשעבר רוני בר־און, במטרה שאם בר־און ימונה ליועץ המשפטי לממשלה הוא יסייע לדרעי לגבש עסקת טיעון נוחה במשפט השוחד שהתנהל נגדו. בתמורה, נטען, היתה אמורה ש"ס להצביע בעד ההסכם לנסיגת צה"ל מחברון. בסופו של דבר החקירה הסתיימה ללא המלצות.

לאחר מכן, בפרשת 'האי היווני', הוגש נגד אפל כתב אישום על מתן שוחד בטענה שהעסיק במשכורות ענק את גלעד שרון, בנו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, כיועץ מיוחד לפרויקט נופש שתכנן להקים באי פטרוקולוס שביוון.

אפל הואשם שעשה זאת במטרה לקבל את עזרתו של שרון האב בענייניו העסקיים. כתב האישום בוטל לבסוף.

איש העסקים, שבשנת 1990 חזר בתשובה, מרצה בימים אלה שלוש וחצי שנות מאסר באגף התורני של כלא מעשיהו שברמלה, שם הוא משמש כתומך באסירים ומעביר מדי יום שיעורי תורה. בבקשתו התרעם אפל על ההגבלות הנוקשות שחלות עליו בצאתו לחופשות בעקבות סיווגו המודיעיני כיעד לאיומים.

"מתבקש שינוי הסיווג על מנת לאפשר לי לצאת לחופשות באופן שוטף ובלי להזדקק מבעוד מועד לחוות דעת של קצין המודיעין בבית הסוהר. אין ספק כי נסיבותיי האישיות עושות אותי ראוי להיות מסווג בקטגוריה מקילה יותר המאפשרת לי הגבלות מינימליות בעת שהותי בחופשה בביתי. לפיכך אין זה מן הצדק שאסיר ראוי לא ייהנה מהקלות בתנאי שהייתו בחופשה בבית, וזאת משום חשש של שיקולים של אינטרס הציבור שאינם נעוצים באסיר עצמו או בנסיבות העבירה", כתב בעתירתו.

קודם להגשת העתירה ביקש אפל מבית המשפט לפטור אותו מהאגרה שהוא נדרש לשלם על ההליך המשפטי. גובה האגרה: 75 שקלים בלבד. אפל, שמוכר כאיש עסקים מצליח שסגר בימיו הטובים עסקאות בשווי של עשרות מיליוני שקלים, טוען כי כיום אין בידיו אפילו את הסכום הפעוט הזה. "הנני אסיר המרצה מאסר של 42 חודשים בגין עבירות מתן שוחד", הסביר אפל