שוק האפליקציות המתפתח וכניסתם של חרדים רבים לתחום ההייטק הביאו לאחרונה לפיתוח של אלפי יישומים שימושיים ומגוונים למשתמשי הסלולר החרדים. עד עתה הושקו אפליקציות דתיות שמעניקות מידע על שעות תפילה, מפת הגעה למקוואות ומוסדות דת, מצפן לכותל המערבי ואפילו אפשרות לשלוח פתק להטמנה בין אבני הכותל.

עוד על המגזר:
תופעה: זוגות חרדים חוזרים יחד בשאלה
מה עשו אברכים צעירים בספרייה הלאומית?
בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

פורום ההייטק החרדי, שמאגד נשים וגברים חרדים העוסקים בפיתוח תוכנות ואפליקציות, מעלה בימים אלה תחרות אפליקציות, שבסופה יזכו המפתחים הנבחרים בליווי מקצועי. הזוכה במקום הראשון יקבל מענק בסך רבע מיליון שקל.

"ידיעות ירושלים" ו-mynet אספו כמה אפליקציות ייחודיות של המפתחים החרדים, שנועדו לסייע למשתמש הדתי בחיי היומיום.

המגילה הרועשת
* המפתח: יואל וקסברגר (34), שנחשב לכוכב המגזר בהמצאות, פיתוחים וציורים אמנותיים, שנמצאים כמעט בכל בית חרדי.* מפרט: האפליקציה נועדה לקריאת מגילת אסתר בימי הפורים. לצד הפסוקים מאפשרת האפליקציה לצפות בתמונות שממחישות את סיפור המגילה. בכל אזכור של המן הרשע משמיעים על פי המנהג רעש צורם שנועד למחות את שמו של צורר היהודים, והמשתמש יכול להקיש על מגוון מקשים שמשמיעים צלילים שונים. אפשר גם לסובב את המכשיר הסלולרי, וכשהאפליקציה מזהה את התנודות היא משמיעה רעש של רעשן מקורי.

* מה הביא אותך לפיתוח האפליקציה? "אני רוצה להפיץ את היהדות בכל דרך אפשרית. שמתי לב שבציבור הכללי יש ביקוש אדיר לציורים שלנו. התגובות מדהימות. השנה תהיה הפתעה נוספת: הגדה של פסח באפליקציה".

שקל הקודש
* היזם והמפתח: יוסי מור יוסף (32), עוסק בפיתוחים בתחום האינטרנט.אפליקציית 'שקל הקודש' באה לתת מענה לתופעה ומאפשרת להעביר כסף בצורה מאובטחת, כשהמשתמשים מאתרים את בית הכנסת שבו התפללו במפה הכוללת את בתי הכנסת בארץ. האפליקציה נותנת מענה גם לתורמים שנדרו לתרום ביום שבת, שאז אי אפשר לקחת את הארנק והמזומנים בכיס, ובסוף התהליך נמסרת למשתמש קבלת מס מסודרת. בנוסף האפליקציה מאפשרת לגבאים לנהל את חישוב ההוצאות וההכנסות ולבצע ניהול שוטף של בית הכנסת מהמכשיר הסלולרי. למשתמשים הרגילים השירות בחינם, והתשלום על השימוש אמור להגיע מבתי הכנסת.

* מה הביא לפיתוח האפליקציה? "טיילתי המון בארץ בסופי שבוע והייתי עולה לתורה וקונה זכויות מצווה. אחרי תקופה הבנתי שהצטבר אצלי סכום כסף גדול שהתחייבתי עליו ולא העברתי אותו. אז עלה במוחי הרעיון לבנות אפליקציה שכזו".

ישיבה צ'אט
* היזם: שמחה מרגליות (30), סטארטפיסט ויזם שמלווה חברות סטארט־אפ, מומחה לשיווק באינטרנט.

* מפרט: באפליקציית שיתוף המידע WhatsApp נפתחות קבוצות חרדיות בשלל נושאים - מדיונים על פוליטיקה מגזרית ועד רכילות על הנעשה בחצרות הרבנים. רק בשבוע האחרון שימשה האפליקציה את מארגני ההפגנה על מעצר הרב יורם אברג'ל. אפליקציית 'ישיבה צ'אט', שנמצאת בימים אלו בבנייה, תנסה להסיט את המלל הרב לסוגיות תורניות. את האפליקציה ינהלו מנהלי קבוצות שיקבלו הרשאה, כאשר הרעיון הוא שכל אחד יכול לפתוח 'ישיבה' בתוך האפליקציה, עם 'שיעורים' מוגדרים שמתפקדים כל אחד כקבוצת WhatsApp, שבה כל המשתתפים יכולים לכתוב ולשתף טקסטים. בין הקבוצות שעשויות להיפתח ב'ישיבה צ'אט': פרשת שבוע, סוגיות תלמודיות לפי סדר הדף היומי, פסקי הלכה בכל נושא, דיונים אידיאולוגיים לפי קבוצות ותת־קבוצות.

למשתמשי האפליקציה תהיה אפשרות לחפש בקטלוג את הנושא שיבחרו לעסוק בו ולשתף את החברים בקבוצה בתמונות ובקובצי וידאו. למנהלים אף תהיה אפשרות לשדר למשתתפים שיעור תורני בחלקו העליון של המסך, כשבתחתיתו יהיה צ'אט לדיון רב משתתפים. כרגע האפליקציה בשלבי אפיון וחיפוש תורם שיהיה מוכן לממן אותה.

* מה הביא לפיתוח האפליקציה? "אני חבר בקבוצה מסוימת ב־WhatsApp, ובסוף כל שבוע אחד החברים דואג להכניס דבר תורה על פרשת שבוע ולפעמים מתפתח על זה דיון. חשבתי שהגיע הזמן שנשתמש באפליקציה הזאת לדברים שבקדושה".

חב"ד קונקט
* המפתח: צבי שמואל ניימן (36), תושב ירושלים. עוסק בפיתוחי תוכנה. ניימן הצליח בינתיים להגיע לשיתוף פעולה עם המשרד לשירותי דת באמצעות מנכ"ל המשרד, אלחנן גלט, שהיה המ"פ שלו בצבא.

* מפרט: אפליקציית חובה לכל מטייל ישראלי שמעוניין לבקר בבתי חב"ד בעולם. בשנים האחרונות הפכה חסידות חב"ד, שמפעילה ברחבי העולם מקומות אירוח למטיילים יהודים, לארגון מבוזר, כאשר לכל חסיד יש מנדט לפתוח בתי אירוח בכל מקום שירצה. המטיילים הישראלים מתקשים פעמים רבות למצוא את בית חב"ד שאליו התכוונו להגיע, ויש כאלה שמעוניינים לשמור על