דיון סוער נערך לפני יומיים (יום שלישי) בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת על דוח מבקר המדינה לשנת 2013. בדוח, שעסק בנושאי ההטרדות המיניות באוניברסיטה העברית ודרכי הטיפול בהן, הצביע המבקר על ליקויים לכאורה בהתנהלות האוניברסיטה במיגור ההטרדות ובטיפול בהן. אך ב'עברית' טענו בדיון כי הכשל היחיד שבו הם מודים הוא השתתפות דלה של מרצים באחד הכנסים בנושא. בשיאו של הדיון טענה אחת הסטודנטיות כי הופעל עליה לחץ לא להתלונן נגד מרצה שכביכול הטריד אותה מינית.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

בדיון הוועדה, שנערך בהשתתפות חברי כנסת, מרצים וסטודנטים, אמרה היועצת המשפטית של האוניברסיטה, עו"ד פפי יקירביץ, כי ה'עברית' מייחסת חשיבות רבה לנושא אך הוסיפה כי האוניברסיטה נכשלה בכך שבכנסים שקיימה לאנשי הסגל האקדמי לא היו מספיק משתתפים, "אך אנחנו עושים מאמצים רבים להפיק לקחים".מנגד, ד"ר יעקב ברגמן, מרצה באוניברסיטה העברית, טען בדיון: "לצערי, האוניברסיטה לא עושה מספיק בעניין ההטרדות המיניות ומה שנאמר כאן הוא שקר אחד גדול. כאשר עשו כנס בהר הצופים על העלאת המודעות בנושא פרסמו את קיום הכנס רק יממה וחצי לפני שהתקיים, ולכן לא הגיע אף אחד מהסגל האקדמי".

בדיון טענה סטודנטית ב'עברית' כי היא עצמה הוטרדה מילולית מצד אחד ממרציה אך הנושא טרם זכה לטיפול. "הסטודנטיות חוששות מציונים ולא מעיזות להתלונן על הטרדות", אמרה הסטודנטית. "ההרגשה היא של פחד. אוימתי שלא אסיים את התואר שלי".

בנוסף לכך, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ אמנון כהן, מתח ביקורת על כך שהאוניברסיטה נאלצה לשלם מכספי הציבור 38 אלף שקל לסטודנטית שהתלוננה בעבר על הטרדה מינית מצד אחד המרצים. "אני לא מבין למה המרצה לא שילם מכיסו", אמר ח"כ כהן.

בנושא הזה אמרה עו"ד יקירביץ כי המרצה נענש מספיק בכך שהתנצל בפני חברי המחלקה שבה הוא מלמד. על השאלה האם קידומו נעצר נמנעה לענות.

האוניברסיטה העברית: "אנו מתייחסים בחומרה רבה לכל מקרה של הטרדה מינית בין כתלי האוניברסיטה. הנהלת האוניברסיטה פועלת במהירות, בתקיפות, ועל פי החוק בכל מקרה שיובא לידיעתה.

לגבי טענתו של ד"ר ברגמן - הטענה היא שקרית ומגמתית. שלחנו הודעות על כל הכנסים שערכה זמן רב מראש. לגבי דברי הסטודנטית - צר לנו שהיא לא פנתה לנציבה למניעת הטרדה מינית. מיד עם סיום דבריה היא נתבקשה למסור את פרטי התלונה על מנת שהיא תיבדק לעומק. הבירור החל כבר אתמול לאחר סיום דיוני הוועדה".