משימה בלתי אפשרית בחצר האפריקאית של גן החיות התנ"כי: שלום הקרנף ניסה לטפס על סלע בגובה של שני מטר ונתקע עליו. עבור מנהל מחלקת אוכלי העשב והמטפל של הקרנפים, גלעד משה, היו אלה דקות מתוחות ומלחיצות במיוחד. "בחצר יש מסלעות גדולות", הוא משחזר. "לפני שבועיים הקרנפים הצליחו להפיל את אחד הסלעים והחליטו לטפס עליו. יום אחרי שזה קרה החלטנו להחזיר את הסלע וחשבנו שהכל בסדר. אלא שלפני כמה ימים שלום הצליח בצורה מאוד יצירתית ואתלטית לטפס עליו שוב. הוא עלה - ולא הצליח לרדת".

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

באותו רגע הבינו משה וצוות המטפלים שהם, ובייחוד שלום, בצרה גדולה. אם שלום, קרנף בן 33 שמשקלו 2.5 טונות, ייפול מהסלע הגבוה הדבר עלול להסתכם במותו. "הוא היה בלחץ אימים", מספר משה. "ראו שהוא מאוד רוצה לרדת ולא מצליח. זה קרה לקראת הסגירה כשהשמש כבר שוקעת והחושך בדרך. ניסינו בעזרת אוכל לגרום לו לרדת וזה לא ממש עבד".את כרמי, הקרנף השני, בן ה־29, הכניסו מהר הביתה, וכך גם את הג׳ירפות. אך בשלב הזה נכנסה לתמונה תמי ההיפופוטמית. "רצינו להביא טרקטור שיוריד את אחד הסלעים כדי שתהיה לשלום מעין מדרגה. בינתיים תמי התקרבה לשער שממנו צריך הטרקטור להיכנס. בשביל להרחיק אותה שפכתי לה אוכל", מספר משה. "שלום נדלק לגמרי. ראיתי שפתאום הוא רוצה עוד יותר לרדת. כל הזמן הוא עשה צעד אחד קדימה וצעד אחד אחורה. בסופו של דבר הוא ירד למטה בזהירות, בכוחות עצמו".
מה התסריט הכי הזוי שחשבת עליו?
"להיכנס עם טרקטור. לא נראה שהיתה ברירה".

היתה לשלום סיבה לפחד?
"כן. אם הוא היה נופל הוא היה עלול להתהפך ואי אפשר לדעת איך זה היה נגמר".

איך מסבירים את ההתנהגות הזו שלו?
"זה נראה לו נחמד, מקום שאף אחד לא הצליח להגיע אליו. יש שם צמחייה כך שהיה לו משהו לאכול.

"דבר אחד מאוד הפתיע אותי. אתה לא מצפה מחיה כזאת שפתאום תטפס על מסלעה של שני מטר. זה ממש לא מתאים להתנהגות שלה. אבל זה חיזק בי יותר את המחשבה שהחיות שלנו מקשיבות לנו, המטפלים. הוא בסך הכל היה זקוק לעידוד. ברגע שנשארתי איתו לבד ועודדתי אותו, הוא עשה את זה".

מיד עם תום החילוץ נכנס שלום הביתה והלך לישון. בינתיים כבר הספיק צוות הגן לבנות גדר סביב המסלעה, כדי ששלום וכרמי לא יטפסו עליה שוב.

זו אינה הפעם הראשונה שהצמד כרמי ושלום מעוללים צרות. לפני כמה שנים הם התעצבנו מכך שהג׳ירפות מקבלות אוכל מועשר יותר משלהם והחליטו לשבור את מתקן האוכל שלהן. בעקבות זאת הוגבה המתקן בכמה מטרים כדי שכרמי ושלום לא יוכלו לפגוע בו יותר.