טיול חנוכה של תנועת הצופים בהנהגת ירושלים לא עבר בשקט גם השנה. במסע אשתקד גילו החניכים צואה בקופסת השוקולד של שבט יונתן, והפעם התעוררו משתתפי המסע לאוהלים מלאים בפרוסות פסטרמה וביצים ודגל של אחד השבטים שנשרף.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

שרשרת "המחוות" נפתחה בכתובת 'שבט יונתן' שהתגלתה על האוהל של שבט מודיעין ביום השני לטיול. השמיניסטים הזועמים משבט מודיעין פנו להנהגת הצופים בבקשה לטפל בעניין.במהלך הלילה העירו קולות צעקה את החניכים, שבבוקר התמודדו עם כמה מחזות לא נעימים: דגלם של שבט 'פסגות' נשרף ופוזרה פסטרמה ברחבי האוהל, ביצים נזרקו על האוהל של שבט מודיעין, שירותים כימים הועמדו במרכז המחנה וצואה הוכנסה לקופסת שוקולד של שבט יונתן.

בעקבות האירועים החליטו השמיניסטים ליזום מעגל שיחה משותף של כל חניכי הצופים בהנהגה המקומית, כדי לשים סוף למעשים. לאחר ישיבה של צוות ההנהגה הוחלט, לנוכח חומרת המעשים, להציב לחניכים תנאי: או שמישהו מבין החניכים יתוודה או שכל הצופים מירושלים יוחזרו הביתה באותו יום.

מאחר ואף אחד מהחניכים לא לקח אחריות על האירועים, הוחזרו הביתה כל חניכי הצופים הירושלמים והפסידו יותר מיום טיול שלם. "זה מעצבן. שילמתי על הטיול הזה מחיר של 510 שקל, גם עשו נגדנו מעשי קונדס וגם נשלחנו הביתה", אומר אחד החניכים.

אחד המדריכים מוסיף: "לחניכים שלי אני לא נותן עונשים קולקטיביים. אני מבקש מההנהגה לא להעניש את כל השמיניסטים בירושלים כמו בשנה שעברה".

בשנה שעברה טופל העניין באמצעות עונש קולקטיבי, שבעקבותיו נמצאו האשמים ונערכו שיחות, סמינרים ופעולות עם כל החניכים מההנהגה. "העובדה שהשנה המעשים החמירו מוכיחה שהבעיה קיימת ושעונשים קולקטיביים ודיבורים לא מטפלים בשורש הבעיה", טוען אחד השמיניסטים.

הנהגת הצופים בירושלים: "התנועה מגנה בכל תוקף התנהגות בלתי ראויה באשר היא. המקרה המדובר התרחש באחד ממסלולי טיול חנוכה בדרום הארץ, אליו יצאו כעשרת אלפים חניכי הצופים. החניכים הוזהרו כי התנהגות בלתי הולמת תגרור ענישה חמורה והפסקת הטיול לאלתר. אנו בצופים פועלים רבות למיגור תופעות חברתיות מסוג זה בקרב חניכי התנועה בכלל ובשבט בפרט".