למרות זיהום האוויר הקשה: קבוצה של אנשי עסקים מקדמת תוכנית להקמת מלונית בבניין התחנה המרכזית מול בנייני האומה. על פי התוכנית, קומות 7-5 בתחנה, שבעבר שכנו בהם משרדים ממשלתיים יוסבו למלונית ובה כ־130 חדרים. לאחרונה הגיעו היזמים לסיכום עקרוני עם בעלת הנכס, חברת 'נצבא', על השכרת המקום לצורך מלונאי.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

מבדיקות שערכו היזמים עולה שאין צורך לשנות את תוכנית בניין העיר (תב"ע) במקום כדי לממש את התוכנית.הקבוצה כוללת אנשי עסקים שמפעילים כיום ארבע מלוניות בתל אביב, רובם תושבי המרכז. אחד מהם הוא אבי אלקיים, איש עסקים המתעסק בעיקר בנדל"ן, שמספר: "מבין חברי הקבוצה אני הירושלמי היחיד ולכן יזמתי את הרעיון ויצרתי את ההתקשרות. בירושלים יש מחסור גדול במלונות ובחדרי מלון ולכן אנחנו חושבים שיש ליוזמה כזו סיכויי הצלחה גבוהים מאוד. היתרון של המקום יהיה במחיר הלינה בו, כשכל ההזמנות ייעשו לפי 'בוקינג' באינטרנט".

נראה כי בפני היוזמה ניצב מכשול גדול, בדמות זיהום האוויר השורר בתחנה. רק לפני כחודש פרסם המשרד להגנת הסביבה, בהתייעצות עם משרד הבריאות, אזהרה חמורה לנוסעים המשתמשים בתחנה המרכזית עקב פליטת גזים רעילים מהאוטובוסים.

"בתחנה קיים חשש לבריאות הציבור", הבהירו במשרד. "המשרד ממליץ לציבור להימנע משהייה שלא לצורך ברציפי העלייה לאוטובוסים". בשבוע שעבר אף התקיים דיון מיוחד בנושא בוועדה לביקורת המדינה בכנסת.

למרות זאת, קבוצת היזמים טוענת כי מבדיקות ראשוניות שערכו עלה כי אפשר לפתור את הבעיה באמצעים שונים ולצמצם את השפעת הזיהום על פרויקט המלונית המתוכנן.

מנכ"ל נצבא פרי אטיאס אישר את הפרטים והוסיף כי מתנהלים מגעים עם היזמים הישראלים ועם חברה הולנדית. לדבריו, "אין שום בעיה של זיהום אוויר במבנה עצמו. הבעיה היא רק ברציפים שמהם עולים לאוטובוסים, וגם שם היא מאוד נקודתית".