אם פעם היה נדמה שבלדרי הסמים בירושלים מסתובבים רק בפינות הרחוב האפלות של שכונות המצוקה, כיום נראה כי תרבות הסמים הקלים בירושלים משנה את פניה. משטרת הבירה עוצרת, הרבה יותר מבעבר, תושבים שמגדלים סמים בביתם ומפיצים אותם ברחבי ירושלים. חרדים, ערבים, חילונים, אנשי חינוך ואפילו קשישים ירושלמים נמצאים כיום במוקד של הליכים משפטיים וכתבי אישום על גידול, שימוש וסחר בקנביס ובמריחואנה.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

"יש כאן בהחלט תופעה הולכת וגוברת של גידולי סמים בבתים", טוען גורם במשטרה. "עם הציוד הנכון הבית הופך בן רגע למפעל - ואנחנו נתקלים בזה יותר ויותר".גם עורכי הדין בעיר נדרשים יותר ויותר להתמודד עם לקוחות שנאשמים בגידול סמים בביתם. "בחצי השנה האחרונה אני מטפל לפחות במקרה אחד בכל חודש", טוען עורך הדין יהודה שושן. "ברוב המקרים מוגשים נגדם כתבי אישום על שימוש וסחר בסמים".

עסקים פורחים
תעשיית גידול הסמים בבית פורחת לאחרונה בירושלים, ומכמה סיבות. הראשונה היא ה'יובש' שנוצר כתוצאה מהידוק הפיקוח בגבול עם מצרים, שהיה מקור ההברחות הגדול ביותר של סמים לישראל. התוצאה הישירה של היובש הזה היא עלייה דרמטית במחירי הסמים, שהפך את הגידול הביתי להשקעה כלכלית טובה. "בעבר קילו עלה בין 90 ל־120 שקל, בעוד שהיום, תלוי כמובן בטיב החומר, המחיר נע בין 800 ל־1,200 שקל", טוען משתמש בקנביס. "מחיר פלטת חשיש עמד בעבר על 2,500-1,800 שקל וכיום נע סביב 5,000 שקל".

הסיבה השנייה היא זמינות האמצעים. ברחבי הארץ פועלות חנויות לגידולים הידרופוניים שבהן אפשר לרכוש באופן חוקי את כל המוצרים הנדרשים. בפשיטות משטרה על בתים פרטיים שנעשו בתקופה האחרונה נמצאו זרעי קנביס ושיחי מריחואנה בכמויות שעולות על המותר בחוק - עד 15 גרם - ואותר ציוד שמעיד על תהליך גידול, כגון נורות ספירלה, מדחום לבדיקת הטמפרטורה ומפזרי חום ולחות. הסיבה השלישית קשורה לגורמים העבריינים - אלה שבוחרים לגדל קנביס בבית עושים זאת לא פעם כדי לא להסתבך עם סוחרי סמים הקשורים בעולם התחתון.

צריך סבלנות
תופעת הגידול הביתי חוצה מגזרים. בין העצורים לאחרונה נמצאים חרדים, ערבים ואפילו אנשי חינוך. בתחילת השנה נעצר מורה מאחד היישובים הסמוכים לירושלים אחרי שבחיפוש בביתו נמצאו צמחים שנחשדו כמריחואנה ומכשירים המשמשים לכאורה לגידול סמים. בתקופה האחרונה עצרו שוטרי ימ"ר ירושלים גם זוג קשישים בני 80 שגידלו עציצי קנביס בביתם וסחרו בהם. המגדלים נמצאים בכל חלקי העיר, בשכונות הקטנות ובמושבים שמקיפים את הבירה. כתבי האישום, לטענת עורכי הדין, נעים בדרך כלל בין זיכוי למאסר על תנאי - ומגיעים למאסר בפועל רק במקרים של גידול בכמויות מסחריות.

אז איך בעצם עושים את זה? מגדלי הסמים מספרים שאת זרעי הצמחים אפשר לרכוש בקלות באינטרנט או אצל סוחרים בעיר. השלב הבא הוא הזריעה - לוקחים עציץ או אדנית פשוטה, מניחים את הזרעים באדמה, מאירים עליהם ומחזיקים בטמפרטורה מתאימה. את העציץ שמים בחדר סגור, צמוד למד לחות, ומחכים. התהליך נמשך בין שלושה חודשים לשנה, ובסופו בכלל לא בטוח שיגדלו הפרחים שמהם מפיקים את הסם. "זו עבודה קשה", מסביר ר', תושב ירושלים שהוגשו נגדו כמה כתבי אישום. "בהתחלה זרעתי כמעט 6-5 עציצים ובסוף, אחרי כמה חודשים, יצאו לי פרחים רק מעציץ אחד".

את הציוד הדרוש אפשר לרכוש בחנויות ברחבי הארץ המתמחות בסביבות גידול מתאימות הכוללות מדחום, נורות מתאימות, מד לחות ואפילו אוהל סגור. בחנויות הללו אפשר גם לקנות צינורות וסוגי אדמה המתאימים לכל סוגי הגידולים ולכל הכמויות. מדובר כמובן בציוד חקלאי רגיל, שאינו ייחודי לגידול סמים ולכן מכירתו ורכישתו חוקיים לחלוטין.

לשם החשאיות משתמשים הקונים בקודים במגעיהם עם המוכרים. "בדרך כלל מי שקונה ציוד ישאל את המוכר, 'איך אפשר לגדל סלק יותר גדול, או רוזמרין איכותי יותר", מסביר א', שגידל בעבר סמים בביתו. "מהר מאוד אתה לומד איך לעשות את זה, כולל התאמת הטמפרטורה. בדרך כלל אתה מתאים את הטמפרטורה לסביבה. בירושלים יש סביבת גידול טובה יחסית".

השכנים מלשינים
הפעילה ביותר בין מחלקות המשטרה שעוסקות בנושא הסמים היא היחידה המרכזית (ימ"ר), שרשמה לאחרונה 13 תפיסות של עשרות קילוגרמים של סמים כמו קריסטל, חשיש ומעבדות הידרו. לכך מצטרפות שתי תפיסות נוספות של תחנת שפט. במעצרים נחשפו מעבדות גדולות בקרית יובל ומאה שערים, חלקן מזוהות עם חסידות ברסלב. בעבודת מודיעין של המשטרה התגלה גם כי חלק ממעבדות הסמים קשורות לעברייני סמים מוכרים מכל רחבי הארץ. סיכול התופעה מתאפשר בזכות דיווחים משכנים ובזכות עבודת מודיעין שכוללת סיכול הזמנות באינטרנט ומעקבים אחרי מייבאי הזרעים.

נוסף על מלחמתה במ