שבועיים חלפו מאז פציעתה של הפעוטה אביגיל בן־ציון כתוצאה מיידוי אבנים בשכונת ארמון הנציב בעיר, וכעת מתכוונים התושבים לקחת את הביטחון לידיים. בימים הקרובים ייצאו במבצע גיוס נרחב למשמר האזרחי. במקביל, השבוע נעצרו חמישה תושבי צור־באהר והודו כי ביצעו את המעשה מתוך 'שנאה ליהודים'.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

"התקרית בסוף השבוע שעבר הייתה נס חנוכה שלנו", אומר יהודה בן יוסף, יו"ר המינהל הקהילתי בשכונה. "אם אבן במשקל כזה הייתה נוחתת במקום אחר - זה יכול היה להיגמר רע מאוד. תחושת הביטחון חייבת לחזור לתושבים ויש לנו כמה רעיונות יצירתיים כדי שהדברים כאן יהיו יותר רגועים".יחד עם זאת, מבהירים במינהל הקהילתי, למעט קומץ שולי שמהווה איום, בין תושבי השכונה והכפר צור־באהר הסמוך שוררים יחסי שכנות טובים.
בתקרית ידויי האבנים שאירעה ביום חמישי שעבר נפצעה בן־ציון בת השנתיים. הפעוטה הובהלה לבית החולים ובתחילת השבוע שוחררה לביתה, אבל הרוחות בשכונה עדיין סוערות.

ביום שלישי האחרון עצרו בלשי היחידה המרכזית בעיר חמישה קטינים ערבים מהכפר הסמוך, שחשודים ביידוי האבנים שפגעו בפעוטה. רוב החשודים הודו במיוחס להם וטענו בחקירתם כי ביצעו את המעשה מתוך שנאה ליהודים.

מהחקירה עולה כי החשודים התפצלו לשתי חוליות, בנות ארבעה ושלושה איש כל אחת, והתמקמו מאחורי הגדר סמוך לכביש. תצפיתן שהציבו במקום דיווח להם ברגע שעבר כלי רכב בו נוסעים יהודים.

"לא הופתענו", אומרים תושבי השכונה, ומוסיפים כי הכתובת הייתה על הקיר. אחת התושבות שנסעה בכביש ברחוב אשר וינר, בו התרחש האירוע, טוענת שהיא ממשיכה לעבור במקום למרות החשש התמידי. "כשהייתי עוברת פה הייתי רואה אבנים על הדרך והנחתי שהם נזרקו קודם לכן".

עוד טוענים התושבים כי הכביש המדובר ממוקם בנקודה אסטרטגית המאפשרת ליידות אבנים מכיוון הכפר על כלי הרכב החולפים. לאחר האירוע ניסו כמה מתושבי השכונה לרדת לכפר ולמנוע מתושביו להיכנס לשכונה, אך אנשי המינהל הקהילתי עצרו את היוזמה הספונטנית.

"חייבים שיתוף פעולה מלא עם העירייה וכמובן עם המשטרה כדי לשנות את המצב", טוענים במנהל . "זה מתחיל בהפרות חוק קטנות לכאורה, כמו זיקוקין ורעש מואזין. אם אפילו את זה לא אוכפים, אז איך נצפה שלא יזרקו פה אבנים?".

במהלך השבוע אמורה להתקיים בנושא ישיבת ביטחון רחבה בשיתוף גורמים בעירייה ובמשטרה. התושבים מתכוונים להציע כמה פתרונות, בהם התקנת מצלמות ברחובות המועדים לפורענות יחד עם הגברת סיורי המשטרה באזור.