תלמידים הלומדים בשלוחה החרדית של התיכון הדתי 'אורט ספניאן' טוענים כי הם מופלים לרעה בהשוואה לתלמידי המוסד ה'רגילים'. הסיבה: לטענתם הם מופרדים משאר ילדי בית הספר ולומדים בכיתה קטנה, כמעט ללא פתחי אוויר, המשמשת גם מקלט. "חבל שאלה התנאים שנותנים לנו, בעוד התלמידים האחרים זוכים לתנאים משופרים", הם אומרים.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

לפני כשלוש שנים החליטו בעירייה ובמשרד החינוך להקים שלוחה חרדית בבית הספר 'אורט ספניאן'. התלמידים, אמרו אז הוגי הרעיון, יגיעו מישיבות של החינוך החרדי שתלמידיהן אינם מגלים עניין רב בלימודים. "יש חבר'ה בגיל תיכון שלומדים בישיבות ובבתי מדרש של הציבור החרדי, שבמקום להגיע ללימודים מסתובבים ברחובות", מסביר גורם חינוך בעיר."נוער כזה לא מוצא את עצמו. ההורים חושבים שילדיהם הולכים כל בוקר ללימודים בישיבה, אך בפועל הם מסתובבים במרכז העיר ומבזבזים זמן וכסף. הפיקוח בישיבות הללו מינימליסטי. הרעיון מאחורי פתיחת הכיתה הזו היה שאותם תלמידים יישארו בתוך מסגרת, ילמדו מקצוע ובתום לימודיהם ייצאו עם תעודה שתעזור להם להסתדר בחיים".

עם זאת, ואף שבמהלך השנים הצטמצם מספר התלמידים הלומדים במוסד, כשנפתחה השלוחה החרדית החליטה הנהלת בית הספר למקם אותה דווקא במקלט הנמצא בירכתי הבניין. הכיתה עצמה קטנת מידות ונראית מוזנחת מבחינה התחזוקה, כאשר עובש ורטיבות מעטרים את קירותיה. "אנחנו לומדים בתוך כיתה קטנה וחנוקה, שיש בה חלון קטן אחד", טען השבוע אחד התלמידים החרדים.

מאחר שזו כיתת מקלט, אומרים התלמידים, גם האקוסטיקה בעייתית מאוד. "כאשר המורה מדבר שומעים אותו כפול, ואי אפשר להתרכז", אומר תלמיד אחר. "יש כאן תלמידים שיצאו ממסגרות חינוך חרדיות כדי ללמוד ולגשת לבחינת הבגרות, אבל אנחנו מקבלים תנאים שהם הרבה פחות טובים מאלה של כל תלמיד אחר".

מנגד, בבית הספר טוענים כי הם נאלצים להתמודד עם הקשיים בעבודה עם נוער הלומד במסגרת זו. "בני הנוער בשלוחה החרדית עושים מה שהם רוצים", סיפר השבוע אחד המורים בבית הספר. "לפני שבועיים, למשל, אחד המורים ביקש מהם להיכנס לתוך הכיתה לאחר הישמע הצלצול, אך הם סירבו. המורה התחנן כדי שייכנסו, אבל הם המשיכו בשלהם".

עוד מוסיף המורה כי חצר בית הספר סובלת מוונדליזם. "פעם אחת הם שברו את המנעול של אחת הדלתות ופעם אחרת הם שברו כיסא. מדובר בתלמידים שחלקם יכולים להיות מוגדרים נערים בסיכון, אבל צריך לציין שיש גם תלמידים שמסיימים בהצלחה את לימודיהם".

אחד התלמידים מסכם: "מתייחסים אלינו בצורה טובה, אבל אם התנאים היו יותר טובים אני מאמין שהיו יותר הצלחות".

רשת אורט: "אנו מחויבים בהפרדה בכדי לשמר את ייחודיותם החרדית. לאחר השקעה כספית אדירה, שופרו התנאים במקום לאין שיעור. ההנהלה פועלת במטרה לאפשר לתלמידים לסיים את לימודיהם עד לקבלת תעודת בגרות מלאה ותמשיך לעשות כן בתנאים הטובים ביותר העומדים לרשותה".

העירייה: "כיתת הלימוד ממוקמת באגף משלה בהתאם לדרישות הקול קורא להכנסת כיתה חרדית לבית הספר. טרם כניסת התלמידים, עברו האגף המדובר וכיתת הלימוד שיפוץ ניכר. לתלמידים כל התנאים הנדרשים לקיום למידה תקינה".