מבקרים שהגיעו בתחילת השבוע לתערוכת 'אמנות יהודית באור עכשווי', שמתקיימת עד סוף החודש בסינמטק, הופתעו לגלות צילום שבו נראים שלושה ילדים חרדים ממאה שערים כשהם מנסים להתחמק מהמצלמה.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

הכותרת שנבחרה להצגת הצילום לפני המבקרים היא "שלושת הקופים", שבמגזר החרדי פירשו כאמירה בוטה כלפי הילדים שבתמונה, וראו בכך זלזול במגזר החרדי כולו. אוצרי התערוכה, לעומת זאת, טענו שלא היתה כל כוונה לפגוע ברגשות החרדים וכי הכותרת כיוונה לתמונת 'שלושת הקופים' הידועה, שבה נראים שלושה קופים שמכסים את הפה, את האוזניים ואת העיניים כסמל לפתגם העתיק: "אל תדבר רוע, אל תראה רוע, אל תשמע רוע".האמן מרק רוט, שצילם את התמונה באחת ההפגנות מול חניון קרתא בעיר, סירב לשנות את כותרת המיצג בטענה שהצופים בחרו להבינה בצורה מעוותת. גם אוצרי התערוכה סירבו תחילה לשנות את השם, בטענה כי הם אינם נוגעים לאמנים ביצירותיהם.

כאשר המיצג השנוי במחלוקת פורסם, יצאו הפוליטיקאים החרדים בשלל הצהרות נגד החברה החילונית 'המסיתה' ונגד הסינמטק שהתיר למיצג כזה להיראות בפומבי.

סגן שר החינוך, ח"כ אבי וורצמן ממפלגת 'הבית היהודי', אף קרא למשרד התרבות לשקול את הפסקת המימון לסינמטק עד לבירור המקרה.

לאחר שהסערה נרגעה החליטו רוט יחד עם האנשים שעומדים מאחורי התערוכה לשנות את שמה. אוצרת התערוכה, נעמי עשת־רוזנצויג, אמרה השבוע כי הטענות לאנטישמיות מופרכות. לדבריה, האמן רוט, שעלה לישראל מצרפת, אינו מעורה בעימותים בין המגזרים, והוא בסך הכל ניסה להביע רעיון.

רוט עצמו הוא בן לניצולי שואה ומשפחתו שייכת לחסידות צאנז. גם בנו משתייך למגזר החרדי, ולטענתו הוא לא התכוון כלל לפגוע בחברה החרדית.

רוזנצויג מוסיפה שהתערוכה כוללת את כל המגזרים והיא באה להציב את היהדות במרכז. כל אחד מ־38 האמנים המשתתפים תיאר את היהדות מזווית הראייה האישית שלו. בתערוכה השתתפו גם אמניות מהמגזר החרדי, שבציורים ובתמונות תיארו את דבקותן במצוות, זאת בנוסף למיצגים של בני העדה האתיופית, שחלקם מתארים את סלידתם מגזענות ומתיוג של אנשים על פי מוצאם ואמונתם.