בית העלמין בסנהדריה, יום שלישי. אל קברו של הרב עובדיה יוסף, שנטמן שם לפני חודשיים, עולים עוד ועוד תלמידים וחסידים, שמנסים להתמודד עם חסרונו ומבקשים להתייעץ עם הרב ולהתפלל על קברו. "הרב הדריך אותי בחייו, ועכשיו הוא מנחה אותי במותו", מסביר יעקב מזרחי, תלמידו של הרב.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

ספק אם גם המבקרים הרבים שפוקדים את הקבר מודעים לכך שבכל פעם שהם עולים לקברו של הרב עובדיה יוסף הם למעשה מעלים את המחיר של כל חלקת קבר בירושלים, ובוודאי את המחיר של חלקות הקבר הספורות שנותרו בסנהדריה. "לא חשבנו על זה, אבל נראה לי ראוי לגמרי שמחיר בבית העלמין שבו קבור גאון הדור יעלה לפחות כמו קבר ליד אריק איינשטיין", מבהיר מזרחי. "למרות שברור לי שהרב, שהקפיד כל חייו לשמור על אורח חיים צנוע, היה מתעצב לו היה יודע שכל ביקור כזה מעלה את ערך הקברים בבית העלמין שבו הוא נטמן".זה היה כנראה רק עניין של זמן עד שהחיבה היהודית לעלות לרגל והמוח העסקי של היהודים ישלבו פעולה. "בדיוק כמו שבחיים המגורים ליד אדם מפורסם עולים הרבה, כך גם הקבורה ליד אדם חשוב מעלה את ערך הקברים", מסביר בכיר בחברה קדישא. "וכשמדובר באתר עלייה לרגל, התוצאה היא התפוצצות של מחירי הקבורה בירושלים".

מי שחשב שקניית בית בירושלים היא עסק יקר, מוטב שיסקור את מחירי חלקות הקבר בעיר ויבין שהמוות יקר עוד יותר. צפיפות אדירה, מחירים בשמיים, ובעיקר ניסיונות ציניים של גורמים שונים לגבות תשלום בעבור הרצון נואש של התושב הירושלמי למצוא מנוחת עולמים. "המחירים של בתי הקברות בירושלים יכולים להגיע לכמעט מאה אלף שקל לחלקה במקרים מסוימים. אמנם יש צפיפות, אבל נראה לי שהמחירים שנגבים עכשיו הם בלתי פרופורציונליים", הסביר פעיל בתחום הקבורה האזרחית.

לרב עובדיה יוסף יש אמנם חלק בעליית המחירים בחלקות הקברים בירושלים, אבל הבעיה מורכבת בהרבה. שני בתי קברות בלבד פתוחים לאזרחי ירושלים: בהר הזיתים ובגבעת שאול. מלבדם קיים עוד בית עלמין שסגור לקהל בסנהדריה, שמיועד רק למי שמסכים להכניס את היד עמוק לכיס.

בעיר מורכבת כמו ירושלים, טבעי שלכל בית עלמין יהיה התסביך הפרטי שלו. הגישה לבית הקברות בהר הזיתים בעייתית מבחינה ביטחונית. בנוסף, חלקות הקברים שם נתונות כל הזמן בסכנת ונדליזם. בבית הקברות בסנהדריה נותרו חלקות פנויות מעטות והמחיר של כל חלקה אסטרונומי. ואפילו בהר המנוחות בגבעת שאול הולכים ומתמעטים המקומות הפנויים. "בישראל נקברים מדי שנה 35 אלף בני אדם, כך שבכל יום שעובר מתמעטים הקברים הפנויים, ובמצב כזה רק המרבים במחיר יכולים לזכות במצבות", מסביר יהושע ישי, ראש המועצה הדתית של ירושלים.

הר הזיתים - חלומם הרטוב של חז"ל
המדרש בתלמוד הבבלי גורס שכל מי שקבור בהר הזיתים יהיה הראשון לקום לתחייה בזמן שיבוא משיח האמת והוא יזכה לחיי נצח בזמן תחיית המתים. מדרש קדום אחר גורס שבהר הזיתים תהיה גופתו של הנפטר חסינה מפני תולעים ופטורה מחיבוט הקבר של המלאכים ומגלגולי המחילות שחווים הנפטרים בעת תחיית המתים.הר הזיתים, שמשמש לקבורת יהודים החל מן המאה הראשונה לספירה, הוא בית הקברות הגדול ביותר בירושלים. עד 1948 הוא היה בית הקברות היהודי היחיד בירושלים, ועד היום, בעיני רבים מדובר בבית הקברות הקדוש ביותר במדינה. "אין ספק שלהר הזיתים יש ייחוד במסורת היהודית", מסביר ישי.

הסיבה לפופולריות של בית העלמין בהר הזיתים נובעת מחיבתם של חכמינו הקדמונים למקום, שדאגו להמליץ לכל יהודי להיקבר שם. "הקרבה לבית המקדש והסיפורים המיסטיים אינם משאירים מקום לספק באשר למקום הקבורה המועדף עליהם, וזו הסיבה שלא מעט אנשים שהתגוררו בחו"ל לאורך כל חייהם התעקשו להיקבר דווקא בהר הזיתים", מבאר ישי, ראש המועצה הדתית בירושלים.

יותר מ־70 אלף יהודים קבורים בהר הזיתים, ובהם לא מעט רבנים גדולים, כמו הרמב"ן והרב שלום שרעבי. לצדם, אם כי בחלקות אחרות, טמונים גם גדולי האומה, כמו מנחם בגין, שקבור ליד עולי הגרדום מאיר פיינשטיין ומשה ברזני שעליהם פיקד באצ"ל, ומחיה השפה, אליעזר בן־יהודה, שקבור עם בנו איתמר בחלקת קדושי מאורעות תרפ"ט.

מאז מלחמת העצמאות הפך הר הזיתים לשטח מריבה. בזמן המלחמה התאפשרה הגישה לבית הקברות רק לעתים נדירות. לאחריה כבש הצבא הירדני את ההר, וגם לאחר מלחמת ששת הימים הגישה אל הר הזיתים נותרה מוגבלת והקברות שכבר היו קיימים הושחתו ומיקומם אבד. "רק לאחרונה הצלחנו לשחזר לחלוטין את מיקום הקברים שם", מסביר פעיל בחברה קדישא.

העובדה שהר הזיתים נמצא במרכזו של הסכסוך היהודי־פלסטיני בירושלים איננה מוזילה ולו במעט את המחיר של חלקת קבר במתחם הצופה אל הר הבית. "לאנשי העדה המערבית יש שם עשרות חלקי קברים שהם