275 דוחות ניתנו בירושלים בשנת 2012 בגין נהיגה בשכרות, ירידה של 3.5% במספר הדוחות לעומת שנת 2011. כך מדווחת עמותת אור ירוק לקראת ליל הסילבסטר ותחילתה של השנה האזרחית החדשה - 2014.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

מהנתונים המבוססים על מאגרי משטרת ישראל, עולה כי בשנת 2012 נרשמו 4,518 דוחות בגין נהיגה בשכרות בתחום העירוני. מדובר על ירידה של 10% במספר הדוחות שרשמה משטרת ישראל במלחמתה בתאונות הדרכים, ביחס לשנת 2008 שבה נרשמו מעל 5,000 דוחות בגין נהיגה בשכרות בערים. השאלה שנשאלת היא, האם התבצעו פחות עבירות של נהיגה בשכרות או האם רמת האכיפה פחתה? ותשובה ברורה עדיין אין."על המדינה והרשויות המקומיות לבצע פעילות הסברה מוגברת לקראת הסילבסטר, ובנוסף לכך ברור כי אין די בהסברה״, אומר מנכ"ל עמותת אור ירוק שמואל אבואב. ״רק אכיפה מוגברת וחסרת פשרות, של משטרת ישראל תוריד שיכורים מהכביש. בתכנית הלאומית לבטיחות בדרכים מחויבת המדינה להקצות לאגף התנועה 160 מליון שקלים ובפועל מוקצבים פחות ממאה, לכן, הקצאת משאבים תוביל ליותר בדיקות אלכוהול ופחות נהגים שיכורים על הכביש".

פעילות אכיפה מוגברת בסביבת מרכזי הבילוי יכולה לצמצם את מספר הנפגעים הגבוה. בסקר שערכה עמותת "אור ירוק" כדי לאמוד את התופעה, עולה כי אחד מכל חמישה נהגים מודה כי נהג תחת השפעת אלכוהול בשנה האחרונה.

למרות שהמחוקק קבע כי נהיגה בשכרות דינה 24 חודשי שלילה, מבדיקת 1280 תיקים של נהגים שהורשעו בנהיגה בשכרות עולה כי העונש הממוצע הוא 13 חודשי שלילה (החוק מתיר 24) וקנס של 1,300 שקלים בממוצע.

הנתונים באדיבות עמותת 'אור ירוק'