תופעת הזנות בירושלים קיימת - וזה כבר לא סוד, אך לאחרונה אנו שומעים על יותר מקרים שבהם יש מעורבות של קטינות בתחום". כך מסכמת רננה דנון מעמותת 'עלם' בעיר את הנתונים הקשים שנאספו בעמותה במהלך החודשים האחרונים. "אם בעבר היינו שומעים על קטינה אחת בשבוע שנכנסה למעגל הזנות בעיר, היום המספר כבר קפץ לשלושה עד ארבעה מקרים בשבוע".

זנות גם בבית קברות בעיר
הכבאי נחשד בהקמת בית זונות
בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

שלא כמו במרכז הארץ, תופעת הזנות בעיר אינה זוכה לסיקור נרחב, אינה מתרחשת באופן גלוי וכמעט שאינה מדוברת. מי שיסייר ברחובות ירושלים בשעת לילה מאוחרת לא יראה, קרוב לוודאי, נערות שמציעות שירותי מין ברחוב. ובכל זאת, כך מתברר, התופעה קיימת - ואף משגשגת יותר מבעבר. היא מתקיימת לאורך כל שעות היום, לרוב בדירה דיסקרטית או בבית מלון שעתי, אך גם בגנים ציבוריים, ולוקחים בה חלק גם קטינות, חלקן רק בנות 14, שנחשפו להתעללות פיזית, מינית או רגשית.

סקס בתמורה לג'ינס
העיסוק בזנות של בני נוער הוא ריטואל ידוע בעמותת 'עלם', המטפלת בנוער בסיכון. הקטינים עושים זאת מסיבות שונות - בעיקר כיצר הישרדותי ולא בהכרח עבור כסף. הם לא פועלים תחת סרסור או מפעיל, ומספר הלקוחות שלהם משתנה על פי הצרכים שלהם.רבים מהם בעלי רקע של התעללות פיזית או רגשית, מה שמביא אותם לחוויה של דחייה. חלקם נפלטו לרחוב ונאלצו להציע שירותי מין תמורת צרכים בסיסיים, כמו מקום לישון, בגד ללבוש או אפילו אוכל.

"בלא מעט מקרים פגשנו נערות שמציעות סקס מלא בתמורה לג'ינס, כוס וודקה, כניסה למסיבה ואפילו עבור טרמפ לתל אביב", מספרת רעות גיא, אחראית תחום קצה לנוער בסיכון בעמותה. "הבנות מוכנות לעשות הכל רק כדי לשרוד - וגורמות ללקוחות להבין את זה מהר מאוד".

התרחבותם המואצת של מקרי הזנות ברחבי העולם הביאה את עמותת 'עלם' לצאת למבצע מיוחד שמטרתו לבחון את היקף התופעה בירושלים. בחצי השנה האחרונה יצאו נציגים של העמותה לשטח ומיפו את האזורים המועדים לפעילות של זנות בקרב קטינים. הפעילים סיירו בשטחים פתוחים ותצפתו על דירות, מוטלים ומלונות.

"כמעט לא שומעים על זנות בירושלים כי אין דיווח על המקרים הללו", מסבירה דנון, שלקחה חלק במבצע. "כדי לפגוש בתופעה פנים מול פנים - אתה חייב לצאת לרחוב, וזה בדיוק מה שעשינו".

בין גן הסוס לגן הפעמון
זנות הרחוב, כך נראה, כבר כמעט לא קיימת. אז מהיכן משיגות הנערות את ה'לקוחות'? חלקן מכינות לעצמן מעין כרטיס ביקור מפתה באינטרנט ומחכות לטלפונים. הבנות קובעות עם המזמין בדירתו או לעתים במוטל שעובד לפי שעות, ברוב המקרים באזור מרכז העיר. עלות השירותים המיניים אצל קטינות יכולה להגיע גם לאלף שקל. "בעסק הזה, ככל שאת צעירה יותר כך ישלמו עלייך יותר", אומרת דנון.
בעמותת 'עלם', כאמור, החליטו לחשוף את ממדי התופעה ולצאת לשטח כדי למפות את האזורים המועדים לפורענות. באמצעות מידע שהעבירו הנערות שעוסקות בזנות לנציגי העמותה ובשילוב מידע מודיעיני שאספו מגורמי הרווחה בעירייה גובשו כמה אזורי פעולה, שיעובדו בחודש הקרוב לדוח מיוחד שתפרסם העמותה על מיפוי הזנות בעיר.

בראש ובראשונה: גנים ציבוריים כמו גן הסוס במרכז העיר, גן העצמאות, פארק גילה וגן הפעמון. בהמשך: מוטלים ומלונות, שבהם אפשר להשכיר חדר לכמה שעות. ולבסוף - דירות דיסקרטיות ברחבי העיר ובעיקר במרכזה, שאליהן מגיעים דרך האינטרנט.

במשך קרוב לארבעה חודשים, פעמיים בשבוע, יצאו פעילי העמותה לאזורים המועדים וניסו לאתר את הקטינות וללמוד על דרכי פעולתן.
כך, למשל, בעמותה גילו כי לפעילות הזנות בגנים הציבוריים יש קודים משלה. "מרבית המבקרים בגן העצמאות יתקשו לזהות את הקטינות שעוסקות בזנות", מספרת דנון, "אבל מי שמכיר את הקודים ימתין במקום ויצליח לזהות את מבוקשו".

בעמותה מציינים שניתן לזהות בנות שעוסקות בזנות באמצעות התנהגויות חריגות שרק עין מנוסה יכולה לזהות. "בלא מעט מקרים אנחנו פוגשות נערות שמציגות את עצמן בשם אחד ותוך כדי שיחה נפלט להן שם אחר", מסבירה דנון. "הבנות ממציאות לעצמן אישיות אחרת, ועם הדמות הזו הן מתנהלות מול הגברים שמגיעים לקבל את שירותיהן".

בנוסף, רובן מחזיקות שני מכשירים סלולריים כדי להפריד בין השיחות הפרטיות לבין שיחות 'עבודה' הקשורות לזנות. "לא הבנו כיצד בנות צעירות שאין להן כסף ומקום ללון בו מחזיקות שני מכשירי פלאפון", אומרת דנון. "מאפיין נוסף שבולט לעין הוא סביבה לא מתאימה שהנערה מעורה בתוכה. עובדות 'עלם' מנסות לאתר מקרים שבהם קטינה מסתובבת בחברת גברים שמבוגרים ממנה בהרבה ומבררות אם בין הנערה לגברים מתקיימת מערכת יחסים של תן וקח".
במקרים מסוימים נאלצו הפעילים להעמיד פנים ולהיטמע ב