מחירי השכירות בשמיים וסטודנטים רבים נאלצים לשלם מדי חודש סכומי עתק עבור מגורים. תוכנית שמציעה פתרונות דיור לסטודנטים במרכז העיר ניצבת כעת בפני מכשול בלתי צפוי - התנגדות עיקשת מצד החרדים.

11 רבנים מהעדה החרדית פנו לאחרונה לחברי המועצה החרדים בעירייה ודרשו שיפתחו במאבק נגד התוכנית של המרכז הרפואי הדסה להקים מעונות סטודנטים ברחוב שטראוס. הרבנים טוענים שהקמת מעונות הסטודנטים תפגע ברגשות החרדים הגרים באזור ותשפיע באופן שלילי על איכות חייהם. בפנייה להנהגה החרדית דרשו מהם הרבנים להביא לאלתר לביטול התוכנית ולייעד את השטח לדיור לחרדים בלבד.


עוד בנושא:
מדוע החרדים התנגדו לסירוס חתולים?
המחאה ההפוכה: הסטודמטים נגד המגזר
בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

מדובר בתוכנית שמקודמת על ידי הדסה בשטח הנמצא בבעלותה במתחם שבו פעלה בעבר ההסתדרות, על גבול מאה שערים. במקום נמצא כיום מבנה 'מכון הדסה' שבו פועל 'קמפוס הדסה' ולומדים בו בין השאר סטודנטים חרדים. במסגרת הפרויקט מתוכננת הקמת של שני בניינים נוספים עם 78 יחידות דיור לסטודנטים. שטחי הבנייה יהיו בהיקף של כ־3,800 מ"ר, נוסף על השטחים הקיימים לשימוש הציבור במבנה לשימור הנמצא במתחם. התוכנית הופקדה לאחרונה להתנגדויות ואמורה לעלות בקרוב על סדר יומה של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה.בפנייתם לחברי המועצה החרדים טוענים רבני האזור כי "היות שהמקום נמצא כיום בתוך השכונות החרדיות, ומעונות ודיור לסטודנטים אינם תואמים לשכונותינו, ובפרט כשכל תושבי האזור הביעו את התנגדותם לתוכנית הזו והיא תפגע קשות בתושבי האזור, באופי השכונה ובצביונה ואף תגרום ריב ומדון הן בימות חול והן בשבת, אנא! עיצרו את התוכנית הזו בעירייה ובוועדה המחוזית ואל תתנו פתח למחררי הריב והמדון בעיריית ירושלים הדוחפים בכוח את התוכנית הזו לתוך השכונות החרדיות".

"אצבע בעיניים"
רב חרדי שנמנה על יוזמי המכתב טוען ש"התוכנית היא בבחינת תקיעת אצבע בעיניים של החרדים ומדובר בחוסר התחשבות בציבור שלנו. הקמפוס הזה אמור להיבנות מספר מטרים מכיכר השבת, וזה יגרום מהומות מיותרות שאנחנו הרבנים נתקשה להשתלט עליהן".

גורמים המעורבים בתכנון התוכנית מתחו השבוע ביקורת חריפה על התנגדות הרבנים החרדים, שכן לדבריהם השטח נמצא בבעלות פרטית (הדסה) במרכז העיר, במקום שכבר עתה פועלים בו המוסדות האקדמיים של הדסה שמשמשים גם את הציבור החרדי. "ההנהגה החרדית פועלת כבר שנים לפתיחת מוסדות חרדיים דווקא בשכונות החילוניות.

כך קרה למשל כשראש העירייה לשעבר אורי לופוליאנסקי ניסה להציב שישה קרוואנים במתחם ורבורג שבקרית יובל הציונית. כשהתושבים בשכונות החילוניים מתנגדים, ישר עולות טענות על 'שנאת חרדים', הדרה וקיפוח. כאן לא מדובר באזור חרדי, אלא במרכז העיר בגבול מאה שערים. למרות זאת החרדים מרשים לעצמם להתנהג אחרת ולהתנגד בתוקף לתוכנית בטענה ל'פגיעה בצביון השכונה'. אין צביעות גדולה מזו", הם טוענים.

פניית הרבנים החרדים באה על רקע מגמה מתמשכת של העירייה הפועלת בשנים האחרונות להגדיל באופן משמעותי את מספר הסטודנטים הלומדים בירושלים וגרים במרכז העיר. הצעד הזה הוא חלק מראייה כוללת שבאה להחיות את מרכז העיר.

בין השאר אושרה לאחרונה סופית תוכנית ענק לבניית הקמפוס החדש של האקדמיה לאמנות בצלאל, שישרת מאות סטודנטים. כמו כן אישרה העירייה לאחרונה תוכנית להקמת מאות חדרי מעונות לסטודנטים בבית אגרון, ובימים אלו הרשות לפיתוח ירושלים מקדמת תוכנית להרחבת מבני המעונות. במתחם

דוברת המרכז הרפואי הדסה: היעוד של הפרויקט למעונות סטודנטים הוכתב להדסה על ידי רשויות התכנון חרף התנגדותה של הדסה, שבקשה לבנות מגורים. יתרה מזאת הדסה הגישה התנגדות בעצמה בעניין נקודה זו והיא דורשת מרשויות התכנון לקבל את עמדת הדסה המקורית (שהיא מגורים).