הגירעון התקציבי של תיכון 'רעות' הגיע גם אל התלמידים: ביום שלישי שעבר בחרו עשרות מורים המלמדים בבית הספר שלא לצאת ללמד בכיתות אלא להישאר בחדר המורים. הסיבה: חובות כבדים שהביאו לעיכוב בתשלום המשכורות. מאות התלמידים ישבו באותה עת בחצר בית הספר לאות הזדהות. היחידים שלא השביתו את הלימוד היו מורי שכבת י"ב, מאחר שביום חמישי היה אמור להתקיים מבחן מתכונת באזרחות.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

לפני כחודשיים פורסם ב- mynet כי עמותת 'רעות', שהפעילה ב־14 השנים האחרונות את בית הספר הייחודי, נקלעה לקשיים תקציביים עד כדי חדלות פירעון. החובות הסתכמו ביותר משלושה מיליוני שקלים לספקים שונים, ובעיקר לקרנות הפנסיה של המורים ועובדי בית הספר. כעת החליטו המורים, שלחלקם חייבים סכומים של 30-25 אלף שקל, לא לצאת ללמד את התלמידים עד אשר ישולמו המשכורות וההפרשות לקרנות השונות.כדי להגיע לפתרון כולל של כיסוי החובות, לפני כחודשיים יצאו מנהלי העמותה לתור אחרי גוף אחר שיסכים לקבל לידיו את ניהול בית הספר. לפני כשבועיים הגיעה עמותת 'רעות' להבנות עם 'האגודה לקידום החינוך', המפעילה בתי ספר נוספים בעיר. האגודה התחייבה להמשיך להפעיל את בית הספר באותה מתכונת פלורליסטית המאפיינת את המוסד, והחל מהשבוע (2014) היא צפויה להחליף את עמותת 'רעות' בניהולו.

אולם גם לאחר התחלפות ההנהלה יש מי שאינו מרוצה מהמהלך. "אני לא מבינה את השיטה הזו", טוענת אירנה גרצקי, רכזת חברתית בבית הספר ומחנכת כיתה ח'. "בית הספר ביקש לא פעם להיות בית ספר ציבורי תחת חסותה של עיריית ירושלים, אך מסיבה שאינה ברורה לי העירייה לא הסכימה לקבל את בית הספר אלא להשליך אותו לידיה של אגודה אחרת".

אחת התלמידות סיפרה כי היא דווקא מזדהה עם האקט המחאתי שנקטו מורי בית הספר. "הם מורים מעולים", היא טוענת. "לראיה, אפשר להסתכל על תוצאות מבחני הבגרות של בית הספר לאורך השנים. אבל גם הם בני אדם, ולא יכול להיות שלא ישלמו להם את מה שמגיע להם".

ובאותו עניין: ביום שני השבוע אישרה ועדת הכספים של עיריית ירושלים להעביר לידי בית הספר סכום של 350 אלף שקל, שהיו תנאי להעברת המוסד מעמותת 'רעות' לידי 'האגודה לקידום החינוך'. משרד החינוך יעביר בימים הקרובים ומאותה סיבה סכום של 650 אלף שקל.

פז כהן יו"ר ארגון ההורים שהיה ממתווכי היוזמה להצלת בית הספר: "זו ההזדמנות האחרונה להציל את המוסד. אנחנו מלווים את הורי בית הספר כדי לגבש הסכמה שתהיה מקובלת על כולם".

העירייה: "עמותת רעות היא עמותה פרטית ולא עירונית, אשר נקלעה למשבר כספי עמוק. עיריית ירושלים נרתמה ביחד עם משרד החינוך להציל את בית הספר.

"משרד החינוך התחייב לתקצב אותו ב־100 שעות לימוד נוספות בשנה ששווין כ-650 אלף ש"ח והעירייה תתקצב ב-350 אלף ש"ח נוספים".