עיריית ירושלים פותחת חזית נגד בעיה חדשה: הגנרטורים הפרטיים, שמותקנים בהמוניהם ללא היתרים ברחבי השכונות החרדיות ומשמשים את התושבים לצורך אספקת חשמל בשבת.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

ל"ידיעות ירושלים" נודע כי בכוונת העירייה לבדוק לעומק את נושא הגנרטורים שהציבו ברחבי העיר אנשים פרטיים ועמותות. גורמים בכירים בכיכר ספרא ציינו שהבדיקה תתמקד בעיקר בגנרטורים שמספקים חשמל כשר לתושבים החרדים ומפוזרים בעיקר בשכונות צפון העיר כמו סנהדריה ורמת אשכול.מהנתונים המצויים בידי הרשות המקומית עולה כי במרחב הציבורי בעיר נמצאים יותר ממאה גנרטורים בלתי חוקיים. "המערכות האלו יוצרות מפגע בטיחותי וסביבתי חמור", נכתב במסמכי העירייה. "על מנת לטפל במפגע זה יש לערוך מיפוי של כלל מחוללי החשמל (גנרטורים) במרחב הציבורי". תוכנית המיפוי הזו צפויה לעלות לקופת העירייה כ־200 אלף שקל.

הצבתם של גנרטורים לאספקת חשמל בידי אנשים פרטיים, עמותות או בתי כנסת טעונה קבלת היתר מהעירייה. בכיכר ספרא טוענים שבשנים האחרונות התעוררו חשדות על קיומם של גנרטורים רבים שהותקנו בלי שקיבלו את ההיתרים הדרושים, ועל כן נערכת בדיקה מקיפה שלהם במטרה למנוע אסון.

מבקרת העירייה לשעבר, עו"ד שלומית רובין, בדקה לפני שמונה שנים את הנושא. "בשנים האחרונות הפכה ההפעלה של גנרטורים פרטיים לצורך אספקת חשמל בשבתות ובחגים לתופעה נפוצה בשכונות מסוימות בירושלים", נכתב בדוח המבקרת. "לעתים מוצבים הגנרטורים בשטחים ציבוריים, סמוך למבנים שבהם מתקיימות פעילות של מוסדות ציבור וקל למתוח מהם רשת קווי חשמל לבתים ברחבי השכונה".

הסיבה לריבוי הגנרטורים בשכונות החרדיות נעוצה בכך שבכמה מהזרמים המחמירים ביותר בציבור החרדי טוענים שאסור להשתמש בשבתות וחגים בחשמל שמפיקה חברת החשמל, משום שמועסקים בה עובדים יהודים בימי המנוחה. עם זאת, לדעת רוב הרבנים קיים היתר הלכתי להשתמש בחשמל הזה בשבת, מתוך ההכרה שהוא נועד לשמש בתי חולים ומתקני צה"ל, ולכן הפקתו נחשבת פיקוח נפש.

המינהל הקהילתי ברמת אשכול ניהל במשך כמה שנים מאבק נגד גנרטור שהציבה עמותת 'בני תורה' בנחל צופים כדי לספק חשמל כשר לבית הכנסת של העמותה ול־35 בתי אב הסמוכים אליו. במאי 2007 נתנה העירייה היתר להצבת הגנרטור, אך תושבים המתגוררים סמוך לו המשיכו לטעון שהוא פוגע באיכות חייהם.

הידיעה על הבדיקה שהעירייה עומדת לבצע בשכונות מדאיגה מאוד את מתפללי בית המדרש שליד נחל צופים. רב קהילת האברכים בשכונה, צבי שרלין, טוען שהעניין כבר הוסדר בעבר באמצעות מהנדס שהוסכם על הצדדים. לדבריו, אם העירייה תעקור את הגנרטורים לא יהיה למשפחות האברכים חשמל בשבת, משום שהם מקפידים להשתמש בחשמל כשר בלבד.

העירייה: "אנו פועלים כדי למפות את כל הגנרטורים המוצבים בעיר, במטרה לקבל תמונה עדכנית וכוללת ולהחליט על דרך הפעולה שלנו בסוגיה הזו".