כוח משטרה חדש ויוצא דופן: יחידת מתנדבים ממזרח העיר, שפועלים למניעת פשיעה באזור מגוריהם ומסייעים לתיירים מול מכת הכייסות באזור.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

היחידה מונה כבר עשרה מתנדבים ערבים, שרובם מתגוררים בעיר העתיקה והתגייסו לשיטור אזרחי. לאור ההצלחה מתכוונים במשטרה להרחיב את היקף הגיוס. "גם אם אקרא להם בצו 8 כולם יגיעו, אפילו למקומות שהם ביקשו לא לעבוד בהם", מספר רפ"ק אילן ברחק, ראש לשכת שיטור קהילתי במרחב דוד.שיתוף הפעולה הייחודי החל לאחר שבמשטרה הבינו כי קיים פער מבצעי באזורים רחבים בעיר העתיקה. הפתרון שהוחלט עליו הוא לגייס לתפקידי שיטור דווקא אנשים מתוך האוכלוסייה המקומית, שמכירים את האזור ואת התושבים. המתנדבים מעירים לבעלי עסקים שחורגים מהנוהל, ולמעשה הם כתובת לכל אזרח שנתקל באירוע פלילי באזור.

"הרבה פעמים אנחנו נתקלים במקרים של אי דיווח, שבהם תייר מרגיש שהוא כויס אבל אין לו זמן להגיש תלונה", מספרים במשטרה. "בסיטואציות הללו המתנדבים נמצאים בשטח ויכולים לתת מענה מהיר וראוי לאותם התיירים".

תהליך הגיוס של המתנדבים ממזרח העיר מתבצע בצורה שונה מהרגיל. תחילה פנתה המשטרה לחתך אוכלוסייה מתאים, שמתגורר באזור העיר העתיקה, דובר כמה שפות והביע נכונות להצטרף למערך. מהר מאוד גילו אנשי המשטרה כי עבודת הגיוס קלה יותר מכפי שהם העריכו. "ברגע שדיברתי עם מתנדב אחד, הוא מיד אמר שיש לו עוד אנשים שירצו להצטרף", מספר רפ"ק ברחק.

עם זאת, הגיוס מלווה גם בקשיים. המכשול העיקרי נובע מהעובדה שרוב עבודת המתנדבים מתבצעת בשטח ושם נוצר חיכוך בין המתנדב לבין אנשים שהוא מכיר. "יש כמה מתנדבים שהביעו רצון עז להתגייס, אבל ביקשו שלא לעבוד באזורים מסוימים שבהם מכירים אותם, או שבני משפחתם עובדים שם", מספר ברחק. "לעתים הם נתקלים בתושבים שמכנים אותם 'משת"פים', אבל הם לא נרתעים".

במשטרה מצביעים על כמה סיבות שגורמות למתנדבים הערבים לקחת חלק במיזם: "חשוב להם שהתיירים לא יוציאו שם רע לאזור", מספר רפ"ק ברחק. "סיבה נוספת היא דחף פנימי להראות שהם יכולים לשתף פעולה עם המשטרה ושגם להם יש להם כוח".