פיילוט חדש של עיריית ירושלים: 200 אלף שקל יושקעו בבדיקת עוצמת הרעש המגיעה מהמואזינים של חלק מהמסגדים במזרח העיר.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

ל-mynet נודע שהעירייה מתכוונת להוציא אל הפועל בחודשים הקרובים תוכנית חדשה במטרה להיאבק ברעש הנלווה לקריאות לתפילה במסגדים. התוכנית החדשה הצליחה לעורר כמעט מיד את זעמם של מוכתרי הכפרים, וצפויה עוד לגרור תגובות נזעמות מצד תושבי מזרח העיר וארגוני זכויות האדם הפועלים בעיר. "זו בושה וחרפה", טוען מוכתר עיסאוויה דרוויש דרוויש.קריאות המואזינים בשעות הבוקר המוקדמות יוצרות בעיות קשות עבור תושבים יהודים רבים בשכונות קו התפר, שמרבים להתלונן בשנים האחרונות על מפגע הרעש שמפריע את שנתם.

הרשימה השחורה

תוכנית העירייה תכלול בדיקה מקיפה של כמאתיים מסגדים הפזורים בשכונות מזרח העיר. כפיילוט ראשוני ייבדקו שני מסגדים בדרום העיר, בצעד שהוקצו לו 200 אלף שקל. המטרה היא למדוד את עוצמת הרמקולים, או כפי שהם מכונים במסמכי העירייה "מערכות שמע", שמותקנים בצריחי המסגדים ומשמשים כדי להשכים את המתפללים המוסלמים לתפילת הבוקר.

מדובר בבדיקה מקיפה שמעולם לא נעשתה כדוגמתה בעבר. עובדי מינהל התפעול בעירייה ימדדו במסגרתה את עוצמת הרעש העולה מהמסגדים בעיר בשעות הבוקר המוקדמות. מסגדים שעוצמת הרמקולים שלהם תהיה חריגה במיוחד יוכנסו למה שמכנים בעירייה "הרשימה השחורה".

המסגדים שברשימה יקחו חלק בפיילוט שנועד להחליף את מערכות הכריזה הקיימות במערכות ידידותיות יותר. לשם כך תיישם העירייה פתרון טכנולוגי חדשני שפיתחה במטרה להפחית בצורה משמעותית את רעש המואזינים.

מה עושים כשמגלים שרעש המואזין חזק מדי? בשלב הראשון צפויה לצאת הנחיה להפנות את הרמקולים בצריחי המסגדים לכיוון מרכז הכפר. בשלב השני, אם העוצמה עדיין תהיה חריגה, יוחלט להתקין מערך מיסוך שיפחית את הרעש באופן ממשי.

גורמים בכירים בעירייה אומרים שאחד האנשים העומדים מאחורי התוכנית המתגבשת הוא חבר המועצה אריה קינג ('ירושלים מאוחדת'), המחזיק בין היתר בתיק איכות הסביבה. כזכור, חלק ניכר מקמפיין הבחירות של קינג התמקד בהבטחה להנמיך את עוצמת הרמקולים בצריחי המסגדים הסמוכים לשכונות היהודיות, תוך שימוש בססמאות כמו 'קוקוריקו מואזין' ו'הגיע הזמן להחזיר שעות שינה לתושבי העיר'.

במהלך הקמפיין הבטיח קינג שאם ייבחר למועצת העירייה הוא יפעל לשיפור איכות החיים של תושבי שכונות קו התפר וידאג שהעירייה תבצע מדידות של עוצמת הרעש של קריאות המואזינים. השבוע הפגין קינג זהירות יתרה בקשר לפיילוט המתגבש. "אני לא רוצה להגיב כדי לא לקלקל", אמר. "כל מילה שתיאמר עלולה לתקוע את הפרויקט, וזה הדבר האחרון שאני רוצה בו".

"תוכנית גזענית"

כבר לפני ארבע וחצי שנים פעלה חברת המועצה יעל ענתבי ('פסגת זאב על המפה') כדי להחליש את עוצמת הרמקולים במסגדים של בית חנינא הסמוכה לשכונתה. ענתבי, תושבת פסגת זאב, טוענת שהבקשה שהפנתה לעירייה התבססה בין היתר על התקנות למניעת מפגעים (מניעת רעש).

גם תושבי הגבעה הצרפתית מתמודדים כבר תקופה ארוכה עם התופעה המטרידה. לאחרונה אף איימו תושבים בשכונה לנקוט בשיטה מקורית להתמודדות עם עוצמת הרמקולים של המסגדים בכפר עיסאוויה הסמוך. מנהל המינהל הקהילתי יוחנן בכלר, פנה למוכתר הכפר דרוויש דרוויש והזהיר אותו שאם לא ידאג להפחית את רעש הקריאה לתפילות, הוא יפעיל בתגובה את מה שכינה "המואזין היהודי".

על פי בכלר, אנשי המינהל תכננו להפנות ארבעה רמקולים ענקיים לעבר עיסאוויה, ולהשמיע בהם מוזיקת רוק כבד שתפריע את מנוחתם של תושבי הכפר.

הכוונה הייתה להתחיל להשמיע את המוזיקה בשעה שלוש בלילה, שעה לפני שהמואזין מתחיל בקריאותיו, וכך להמחיש לתושבי הכפר את הסבל שנגרם לתושבי הגבעה הצרפתית, שנאלצים להתעורר מדי יום לפנות בוקר ביחד עם המוסלמים הנקראים לתפילה.

תושבי עיסאוויה לקחו לתשומת לבם את האיומים של המינהל הקהילתי, הפנו את הרמקולים לעבר מרכז הכפר והפחיתו את עוצמתם. עם זאת, יו"ר המינהל הנוכחי אלי רוזנפלד טוען כעת, "לאחרונה הרמקולים חזרו לעוצמה הקודמת והרעש בלתי נסבל".

הידיעה על האמצעים הטכנולוגיים החדשים שהעירייה מתכננת לכפות על המסגדים לא התקבלו בעין יפה על ידי מוכתרי עיסאוויה ובית צפאפה. "אני לא מבין את העירייה והיהודים", אמר השבוע דרוויש. "זו פגיעה בערכים דתיים. בשביל מה נחוצים האמצעים האלה? אי אפשר פשוט לבקש?".

מוכתר בית צפאפה מוחמד עליאן, הגיב בחריפות רבה יותר ואמר שמדובר בתוכנית "גזענית". "התוכנית הזו באה לפגוע באסלאם ובמאמינים בו", טען. "זו בושה וחרפה. אני מצפה מהעירייה שתפעל למען דו־קיום בין האוכלוסיות בעיר, ובמקום זאת