"יש היום קלות מדהימה בהשגת סמים לבני הנוער. אתה שולח הודעה אחת דרך הסלולרי והסמים כבר אצלך. אפילו לא צריך להסתתר", כך סיפר השבוע גורם במשטרה שהיה מעורב בחשיפתה של פרשת מכירת הסמים הגדולה, שעל פי החשד היו מעורבים בה עשרות בני נוער תושבי ירושלים והסביבה.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

במרכז הפרשה עומדים שלושה תלמידי י"ב שהפעילו קבוצה לאספקת סמים באמצעות אפליקציית הוואטסאפ. המשטרה חקרה עד כה עשרות תלמידים ושחררה אותם לביתם בתנאים מגבילים.חשיפת הפרשה פותחת דלת לעולם שלם של סחר ברשתות חברתיות ושימוש תדיר בסמים בקרב תלמידים, שסוחף לתוכו נערים ונערות מגילאים צעירים מאוד. חלקם סיפרו השבוע ל-mynet שהם צרכו את הסמים בבתים של חברים, בבניינים נטושים, בגנים ציבוריים ואפילו בשטח בית הספר. "יש בניין אחד נטוש ליד בית הספר שקראנו לו בשם הקוד 'הנטוש'", סיפר אחד התלמידים. "היינו מעשנים שם את הג'וינטים ואז הולכים לבית הספר וממשיכים ללמוד כרגיל, כאילו לא קרה כלום".

"תביא חצילים"

על פי החשד, עשרות נערים מאזור ירושלים חברו יחד בקבוצת הוואטסאפ המדוברת מתוך מטרה אחת ויחידה: קנייה ומכירה של סמים. באמצעות האפליקציה הסלולרית סיפק ראש הקבוצה ומייסדה סמים מסוגים שונים לחבריה, תוך שימוש בשמות קוד שרק הם הכירו.

לדוגמה, בחלק מהמקרים כתב ראש הקבוצה שהוא הצליח להשיג 'חצילים' או 'סרטים', כשלמעשה הוא התכוון לסמים. כשרצה להיות ספציפי יותר נהג ראש הקבוצה להשתמש במונח 'כרטיסים לחיפה' ביחס למריחואנה, ואילו לחשיש הוא קרא 'שוקו'. הנערים שביקשו לקבל את החומר כתבו בקבוצה 'אני' או עשו 'לייק'.

בעקבות מידע מודיעיני שהגיע לימ"ר ירושלים פתחו חוקרים מיחידת 'נוער חשיפה' בחקירה סמויה, שבהמשך הפכה גלויה והסתיימה בחשיפת הפרשה. "מדובר בכמויות אדירות של סמים", מספר ראש מחלקת חקירות בימ"ר ירושלים, פקד דותן גרילק. "הנערים קנו בכל פעם כמות של גרם עד גרם וחצי חשיש במחיר שנע בין 50 ל־100 שקל. הם עשו את זה מאות פעמים, ומדובר בכמויות אדירות שנרכשו במשך תקופה ארוכה".

למשטרה נודע שחברי הקבוצה נהגו להיפגש במקומות שונים באזור ירושלים כדי לערוך את סחר החליפין וגם על מנת לצרוך את הסמים ביחד. בנוסף סיפרו בני הנוער שהם נהגו להשתמש בסמים באירועים המוניים כמו מסיבות כיתה וטיולים שנתיים.

יחד עם ראש הקבוצה נעצרו עוד שני תלמידים, שגם נגדם התעורר החשד שסחרו בסמים. משטרה בוחנים כעת מאין הגיעו הסמים לידי ראש הקבוצה, שהוא קטין בעצמו. בין היתר נבדק החשד שעבריינים בכירים מחוץ לעיר השתמשו בנער כדי להעביר משלוחי סמים לבירה.

בתקופה האחרונה זומנו לחקירה במשטרה קרוב ל־50 נערים שהיו חברים בקבוצה והיו מעורבים לכאורה בפרשה. "היו נערים שבכו בחקירה ולא הבינו בהתחלה מה נפל עליהם", מספר גורם במשטרה. "אתה יודע מה זה להכניס ילד בן 17-16 לחדר חקירות ולעמת אותו עם ההאשמות האלה? זה לא דבר פשוט".

להיות חלק מהחבר'ה

"הנגישות הטכנולוגית באמצעות הוואטסאפ מייעלת את עניין הסחר, כך שהיום כל אחד יכול לקנות סמים ולמכור סמים בלי הרבה בעיה", מסביר פקד גרילק. "בני הנוער שנחשפים לסמים עושים זאת משלל סיבות: סקרנות, ניסוי וטעייה, וכמובן הרצון להיות חלק מהחברה. אם כמה חברים בכיתה מעשנים סמים אז כולם רוצים לקחת חלק בחגיגה הזאת, שמתרחשת בדרך כלל ב'זוּלוֹת' ובמקומות מבודדים".

מעבר לכך, גרילק מוסיף כי בני הנוער לא מנסים להסתיר את השימוש בסם, את קנייתו ואפילו את המכירה שלו. בעוד שבעבר אנשים שרצו לקנות סמים היו צריכים להיפגש במקומות סמויים, כיום התהליך נעשה בצורה גלויה כמעט לחלוטין. צעירים רבים אף מתעדים את עצמם צורכים סמים ומעלים את התמונות לפייסבוק כדי להשוויץ בפני חבריהם.

הראיות שיש בידי המשטרה מצביעות על זחיחות דעת גם מצד המוכר. "היום אתה מבין שהדבר פועל הפוך", מסביר גרילק. "בעבר מי שהיה משתמש בסמים היה מקפיד להסתיר את זה, אבל כיום בקבוצות הוואטסאפ או בחבר'ה לא רק שבני הנוער לא דואגים להסתיר, אלא הם גם טורחים לוודא שכולם יידעו שהם מעשנים".

מהחקירות עולה שהנערים החשודים היו בטוחים שהפעילות בקבוצת הוואטסאפ שבה התארגנו המכירות היא חשאית, מכיוון שמדובר בקבוצה סגורה שחובה לקבל אישור כדי להיכנס אליה.

"כל עולמם של בני הנוער נמצא כיום בכף היד משום שהם מנהלים את החיים דרך הסלולרי", מסבירים במשטרה. "שלא כמו רשתות חברתיות, שאפשר לעקוב בהן אחר הפעילות, בוואטסאפ המצב אחר לגמרי והורים נרתעים מלחטט במכשירי הטלפון של הילדים שלהם. הורה מרגיש לא נעים לקחת את הטלפון של הבן שלו, בן 17-16, ולחטט לו בהודעות ובקבוצות".

חוקרי הימ"ר מספרים שהם לא הופתעו מהיקף התופעה