"לפני שבועיים יצאנו למסיבה ליד בית שמש. היינו שם במשך כל סוף השבוע - מיום שישי בלילה ועד מוצאי שבת. צעירים מגיעים לירושלים מכל הארץ בשביל המסיבות האלה. מדובר במאות אנשים בכל הגילים". כך מתאר מ', תושב העיר המוכר למשטרה, את אחת ממסיבות הסמים ההמוניות, שנערכות יותר ויותר בתקופה האחרונה בשטחים פתוחים באזור ירושלים.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

מכנים אותן 'מסיבות טבע', אך הן רחוקות מלהיות טבעיות ותמימות, ואלה שפוקדים אותן הם לא בדיוק חובבי טבע עם פק"ל קפה. המסיבות הללו, שהחלו לתפוס תאוצה בשנות ה־90, עושות בתקופה האחרונה עלייה לירושלים, למרות המאבק המשטרתי שכולל פשיטות ומעצרים. הן מושכות אליהן צעירים רבים, שמנצלים את הזירה המבודדת כדי לצרוך סמים ולסחור בהם, או כפי שהם מגדירים זאת: "לתדלק מצברים".חבר מביא חבר

אף שעונת מסיבות הטבע מגיעה לשיאה בחודשי הקיץ, החורף השחון הביא להקדמתה השנה, והרי ירושלים הפכו בתקופה האחרונה ליעד נוח ואטרקטיבי עבור חובבי הסמים. "זה מקום טוב באמצע הארץ", מסביר אחד הבליינים. "בין ההרים והיערות יש סאונד טוב שחודר פנימה, והאווירה והאוויר באזורים האלה נהדרים".

המסיבות הללו, שעל פי גורמים שונים נערכות פעמיים־שלוש בחודש, מתקיימות בעיקר בסופי שבוע. לדברי המארגנים, בחלק מהמקרים הם שוכרים את הקרקע מחקלאים והופכים אותה לרחבת מסיבה גדולה.

הן מתחילות כבר בשעות הערב המוקדמות של יום שישי ומסתיימות במוצאי שבת. בין לבין מתחלפים האחראים על עמדת הדי.ג'יי, ולעתים גם הבליינים עצמם. בכל מסיבה כזו משתתפים 200 עד 300 איש, מרביתם צעירים ומתבגרים.

עלות הכניסה למסיבה נעה בין 100 ל־120 שקל, אך היא מספקת למשתתפים מוזיקת טראנס, אוויר פתוח ומחירים אטרקטיביים של אלכוהול וסמים. "בפנים אתה מרגיש טוב, אתה מרגיש בעולם שלך", מתאר זאת אחד הבליינים. "אתה זורק מעליך את כל השבוע, ואם באת עם 'מזוודות' ודאגות, אתה משאיר אותן שם".

מארגני מסיבות הטבע הירושלמים פועלים במגוון רחב של שיטות כדי להתחמק מההמשטרה, שמנסה לסכל אירועים מהסוג הזה - הכוללים שימוש מאורגן בסמים. "לא כולם יודעים על המסיבות הללו", מדגישים המשתתפים, "רק חבר שמכיר חבר ומפה לאוזן. לפעמים אתה יודע על קיום מסיבה רק שעה או שעתיים לפני שהיא מתחילה. המארגנים כבר במקום, אבל הם לא מוציאים הודעות, כדי שהמשטרה לא תגיע".

במשטרת ירושלים לעומת זאת אומרים כי חלק מההזמנות למסיבות הללו נעשות באמצעות הפייסבוק. ההפקה עצמה לא מסובכת מדי: המארגנים יוצרים קשר עם כמה אנשים שיפקדו על עמדת הדי.ג'יי ויפעילו במקום בר משקאות. שטח המסיבה הופך לזירה אטרקטיבית עבור מוכרי סמי פיצוציות למיניהם, שמגיעים למקום עם מרכולתם ומוכרים אותה לבליינים.

"תחשוב שאתה צמא במדבר ולא מביאים לך מים אלא לימונדה, לא תשלם? גם ככה במסיבה כולם ב'דודא' לחומרים האלה, אז הם מגיעים ומוכרים", מסביר אחד המשתתפים. "יש אנשים שתוך כדי המסיבה יהרגו בשביל קצת חשיש או גראס, אבל המחירים בתוך המסיבות לא שונים בהרבה מהמחירים בחוץ".

כדי לשמור על דיסקרטיות יתרה, כדורים מסוג LSD כמעט לא נמכרים במתחם המסיבה אלא רק בתוך חבורות מצומצמות. "מאוד קשה להשיג כדורים במסיבה", מסבירים המשתתפים. "צריך להכיר חבר טוב או חבר של חבר כדי להגיע לסוג הקשה של הסמים".

מהמעצר למסיבה

חלק מהמשתתפים במסיבות הטבע הם עבריינים מוכרים למשטרה, שמגיעים למסיבה ויוצרים קשר זה עם זה במטרה להשיג סמים. כך נכנס לעסק מ', שכבר ישב במעצר משטרתי יותר מפעם אחת ואף הוגשו נגדו כמה כתבי אישום. "התגלגלתי לאנשים הללו כדי להשיג קצת קנאביס, והיום הם מתקשרים אלי לפני כל מסיבה ואני נותן להם טרמפ למקום", הוא מספר. "הרבה פעמים אני מגיע למסיבות מיד לאחר מעצר".

כאמור, מארגני המסיבות באזור ירושלים משתדלים לשמור על חשאיות וסירבו בתוקף לדבר איתנו.
גם במשטרת המחוז מכירים את הפעילות המפוקפקת, ושם טוענים כי הסמים במסיבות מוסלקים על ידי באי המסיבה והסוחרים הפועלים בהן. לעתים קרובות עושים במשטרה שימוש בכלי הרחה כדי לאתר את הסוחרים.

במשטרה מספרים כי הם עוקבים מקרוב אחרי תופעת מסיבות הסמים ומפקחים בכל האמצעים שיש בידם על ההתארגנויות הללו. "זו תופעה שאנחנו מכירים והיא קיימת", מאשרים ברשות הטבע והגנים. "אבל לפקחי הטבע אין כל כך סמכות בנושא והדבר פחות נוגע אליהם. כאשר פקח מזהה פעילות מהסוג הזה הוא פועל על פי ההנחיות ומעביר זאת לטיפול המשטרה".

המשטרה: "ברגע שיש חשש ולו הקל ביותר של החדרה או שימוש בסמים על ידי המארגנים, המשטרה פושטת על המסיבה ומבצעת מעצרים".