גן החיות התנ"כי סיפק לנו השבוע הוכחה נוספת לכך שהחורף הנוכחי הוא אחד היבשים והחמים שהיו כאן - משפחת הדובים הירושלמית, שהיתה אמורה להתעורר משנת החורף שלה רק לקראת סוף חודש מרץ, התעוררה השבוע ויצאה ממאורתה.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

צוות המטפלים בגן החיות התנכ"י הופתע לגלות כי אלברט, שושנה, עליזה ושחר, ארבעת הדובים הירושלמים, התעוררו משנת החורף שלהם מוקדם מהצפוי, ואפילו הביעו רצון לצאת החוצה לחצר וליהנות מהשמש החורפית.כמו בכל שנה בחודשי החורף, מבקרים שהגיעו בחודשים האחרונים לגן החיות התנכ"י לא הצליחו למצוא את הדובים. בגן הוצבו שלטים בולטים לעין לצד חצר המשפחה, שבישרו על כך שהדובים ישנים את שנת החורף שלהם. "לתשומת לבכם, הדובים בתרדמת חורף ולכן תצוגת הדובים ריקה", נכתב.

"הרבה מבקרים מתלוננים שהם באו לראות דובים והתאכזבו", מספרים בגן. "אנחנו מקפידים בכל שנה להודיע על כך מראש כדי שהמבקרים לא יתאכזבו".

אבל השנה, כנראה בגלל החורף הנדיר ושטוף השמש, חזר כלוב הדובים לפעילות מוקדם מהרגיל. "היינו עסוקים בעבודה השוטפת מאחורי הקלעים עד שפתאום התחלנו לשמוע קולות בדלת של הבית שלהם", מספר המטפל האישי של המשפחה ומנהל מחלקת הטורפים בגן, דניס סמית'.
"אמרתי לעצמי, ואו, זה קצת מוקדם. הלכתי לבדוק מה קורה, וגיליתי שזה אלברט, שהתעורר וכבר ביקש לצאת החוצה, לא לפני שדאג להעיר את כל השאר - את אשתו שושנה ואת בנותיהם עליזה ושחר".

הארבעה התחילו להראות סימני עייפות בחודש אוקטובר ובנובמבר כבר נכנסו לתרדמת החורף שלהם, חודש וחצי לפני סופת השלגים הגדולה שפקדה את ירושלים. הם היו צפויים להתעורר רק לקראת אפריל, אבל מזג האוויר האביבי עשה כנראה את שלו.

אז מה הם עשו כשהם יצאו החוצה? סמית' מסביר: "בכל שנה כשהם יוצאים הם בעצם מוצאים את החצר שלהם מלאה דשא ירוק וגדול ושלל של פרחים שגדלו בזמן שהם ישנו. הם מאוד התרגשו וישר התחילו לאכול הכל, את הדשא ואת הפרחים. דרך אגב, גם הדובים שחיים בטבע אוכלים עשבים כשהם קמים משנת החורף. החזרה לתזונה הרגילה שלהם צריכה להיעשות בהדרגה ולכן בתור התחלה הם מסתפקים במזון קל".

למרות ההשכמה המוקדמת, סמית' טוען כי הוא אינו מופתע לגמרי. "אולי זה קצת מוקדם, אבל אני לא יכול להגיד שלא צפיתי את זה. בכל מקרה, זה נחמד ומאוד משמח אותנו", הוא אומר.

סמית' מוסיף ששושנה מעדיפה עדיין להישאר בבית, בעוד בן זוגה ובנותיה נהנים מהאוויר. "היא יצאה פעם אחת וזה הספיק לה. ככל הנראה היא תצא החוצה לקראת האביב וכשיתחמם יותר. לעומתה, אלברט והבנות ישר התחילו לשחק בינם לבין עצמם ולהתאגרף האחד עם השני".

בינתיים תוהים בגן החיות איך יגיבו הדובים למערכת החורפית שאמורה להגיע לאזורנו בשבוע הבא. על פי הדיווחים, באזור אמור לשרור מזג אוויר חורפי של ממש, עם קור, רוחות וגשמים עזים. סביר להניח שהדובים לא יחזרו לשנת החורף שלהם אלא יעדיפו לחזור ולהתכרבל בביתם שמאחורי הקלעים.