פחות משבוע לאחר הפרסום ב-mynet על כך שהנהלת האוניברסיטה העברית החליטה להשעות את פעילותו של תא הסטודנטים הערבי 'וטן' - ודיקנט הסטודנטים החליט להתיר את המשך פעילותו של התא. כעת טוענים סטודנטים רבים כי זמן קצר לפני שניתנה ההחלטה נערכה פגישה בין חברי הכנסת חנין זועבי וג'מאל זחאלקה (בל"ד) עם נשיא האוניברסיטה פרופ' מנחם בן ששון.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

לפני כשבוע ערך התא הערבי-לאומי תערוכת תמונות ברחבי הקמפוס בהר הצופים. בתערוכה, שאושרה על ידי דיקנט הסטודנטים וזכתה לכותרת "תמונות מרחבי פלסטין", נראו צילומים שונים לצד כיתוב בעל אופי אנטי-ישראלי.חברי התא הקימו את התערוכה בהתאם לאישור, אלא שאת הכתוביות בערבית ובעברית הם הוסיפו אחר כך. באחת הכתוביות נטען כי ירושלים היא "ביוב ההתנחלויות", ומתחת לתמונה אחרת נכתב: "לא יחזור? גברת בוכה בגלל שאחד הנערים נפל חלל (שהיד) על ידי חיילי הכיבוש בכפר ראם".

סטודנטים רבים שנתקלו בתערוכה פנו להנהלת האוניברסיטה וטענו כי מדובר בפרובוקציה ובהסתה נגד חיילי צה"ל. בתגובה החליטה הנהלת האוניברסיטה לסגור את התערוכה ולזמן את חברי התא לשימוע, בטענה כי "תא וטן לא הגיש את הטקסטים המלווים את התמונות לאישור האוניברסיטה כמתחייב מתקנון הפעילות הציבורית של התאים".

אלא שכבר ביום חמישי האחרון שינתה ההנהלה את החלטתה. בהודעה ששלח דיקנט הסטודנטים, אודי שביט, לאחד הסטודנטים באוניברסיטה נכתב: "תא וטן זומן לדיון משמעתי בפני דיקן הסטודנטים. במהלך הדיון התבררו נושאים שהיו קשורים לתהליך ארגון התערוכה ואישורה על ידי הדיקנט. בסיומו של הדיון נקבעו כללים ברורים יותר לפעילויות מסוג זה בעתיד".

בנוגע לכתוביות עצמן הבהיר הדיקנט כי בחינה מחודשת של התמונות ושל הכתוביות העלתה שאין בהן משום הפרה של חופש הביטוי. לבסוף, כאמור, איפשר שביט לחברי התא לשוב להמשך פעילות.

אלא שסטודנטים באוניברסיטה העברית טוענים כעת כי חברי הכנסת הערבים חנין זועבי וג'מאל זחאלקה הגיעו לפגישה עם נשיא האוניברסיטה, פרופסור בן ששון, ומיד לאחר מכן בוטלה ההחלטה.

חבר הכנסת זחאלקה מספר כי הפגישה עם הנשיא נקבעה לפני זמן רב ועסקה בנגישות האוניברסיטה לציבור הערבי, אך בין היתר דובר גם על ההחלטה להקפיא את תא וטן. "האוניברסיטה צריכה לשמור על חופש הביטוי", טוען זחאלקה.

"לאחרונה היו פגיעות בתאים פוליטיים ללא הצדקה וביקשתי מנשיא האוניברסיטה לבחון שוב את הקפאת תא וטן ותא בל"ד. הנשיא הבטיח לבחון מחדש את העניין ואני לא יודע מה קרה אחר כך".

האוניברסיטה: "הפגישה של נשיא האוניברסיטה עם חברי הכנסת עסקה במגזר הערבי ובאקדמיה, ללא כל התייחסות לתא וטן".