בעלי הפונדק המיתולוגי מול בסיס האימונים הצה"לי בנבי מוסא הסמוך למעלה אדומים תובעים 17 חיילים ודורשים מהם לשלם 1.5 מיליון שקל על לשון הרע והוצאת דיבה.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

בתביעה שהוגשה לאחרונה לבית משפט השלום טוענים בני הזוג יעל עתרא ופייבל ויסבלט כי החיילים, רובם לוחמים קרביים, השמיצו אותם ואת העסק שבבעלותם באמצעותקבוצה שפתחו בפייסבוק. בין השאר כתבו החיילים כי איכות המזון במקום ירודה, כינו את עתרא "קמצנית" והצמידו לה שמות גנאי וקללות.

בעוד בני הזוג טוענים כי קבוצת הפייסבוק גרמה להם נזק אדיר, הנתבעים טוענים כי מדובר באנשים אשר "מנסים להתעשר על חשבון מי ששירתו את המדינה ואשר מהם התפרנסו התובעים במשך תקופה ארוכה".

תגובות קשות
בית העסק המדובר מוכר מאוד בקרב חיילי צה"ל בסדיר ובמילואים, משום שהוא ממוקם מול בסיס אימונים שרמת תחלופת הכוחות בו גבוהה מאוד. בקרב המשרתים בבסיס - וגם על פי כתב התביעה - הוא מזוהה כפונדק של "התימנייה מנבי מוסא".

על פי כתב התביעה, בשנת 2009 הוקמה קבוצה בפייסבוק בשם "גם אני שונא את התימנייה מהפונדק בנבי מוסא". 17 הנתבעים הם בעיקר חיילים הפוקדים את הבסיס שהם גם לקוחות קבועים של בית העסק.

אל הקבוצה צורפה תמונתה של עתרא ולצדה הופיעו שלל תגובות על אודות המקום, שהתובעים מגדירים "פוגעניות ומשפילות".

מנהל הקבוצה כתב בהגדרתה: "כולם מכירים את התימנייה הקמצנית ואת בעלה/חבר שלה... קמצנים שמתאכזרים לחיילים. אם גם אתם שונאים אותם, או במקרה נקלעתם לפונדק של שני הקמצנים האלה, אתם מוזמנים להצטרף".

בתוך הקבוצה, כך על פי התביעה, אפשר למצוא לא מעט דברי ביקורת נגד הבעלים. "היא ניצלה את זה שהאופציות שלנו היו למות מרעב או לאכול את הגועל נפש בבאגט", כתב אחד החיילים בקבוצה. אחר ציין: "אני שונא את המקום הזה. שודדים חיילים - אפילו לגזלן יש לב יותר מהם".

"היה לה שלט של שלוש כוסות לבקבוק שתייה", סיפר חייל אחר. "רצינו פעם ארבע, אז היא הצביעה על השלט ואמרה, 'חוק זה חוק'".

חייל אחר ציין בדף הפייסבוק: "אני עדיין בהסדרים עם לאומי משכנתאות על הצהריים שאכלתי שם".

בתגובה לדברים אלו ולקללות הקשות יותר שנכתבו בקבוצה, הגיב ויסבלט בדף הפייסבוק ואיים על החיילים כי יגיש נגדם תביעות על לשון הרע בבית משפט. בתגובתו הדגיש: "כל מוצרי הבשר כשרים והמקום לא עובד בשבת".

הנזק: 400 אלף שקל
בכתב התביעה שהוגש לאחרונה על ידי עו"ד קרן בק פוגל נטען: "הקבוצה פעלה באין מפריע במהלך תקופה של מספר חודשים. השמועות על 'האיכות הירודה' של המזון בפונדק של התובעים ו'הפעילות המפוקפקת' אשר התובעים מנהלים בפונדק, כפי שפורסמו בקבוצה, עשו להן כנפיים ופשטו בכל בסיס נבי מוסא ובקרב המשרתים בו והפכו לשיחת היום.

"המוניטין של הפונדק ושל התובעים הידרדרו מאוד במהלך אותה התקופה, והשם הטוב שהם רכשו בשנים רבות של עבודה קשה נפגע מאוד.

"לידיעת התובעים הובא כי בסוף שנת 2010, בעקבות הפצת השמועות הזדוניות, מפקדים שונים בבסיס הוציאו הוראה, שהתחדשה מעת לעת, שבה הם אסרו על חייליהם לבקר ו/או לרכוש מזון ושתייה במזנון, ועל שער הבסיס אף נתלה שלט האוסר על החיילים לבקר במקום. כתוצאה מכך נגרמו לתובעים נזקים כלכליים בגובה המוערך על ידם בסכום של כ־400 אלף שקל".

על פי כתב התביעה, כשגילה ויסבלט על פעילות הקבוצה הוא לקח את המחשב הנייד שלו במטרה להתעמת עם חברי הקבוצה המשמיצים, שאותם הכיר מביקוריהם במזנונו. כתוצאה מוויכוח קולני שהתעורר בין ויסבלט לבין כמה חיילים שהיו באותה עת במקום חטפו החיילים את המחשב הנייד שלו וברחו אל הבסיס.

במקביל נפתחה קבוצה נוספת של חיילים, שגם היא, לטענת התביעה, הכפישה את אותו עסק. כעת דורשים ויסבלט ועתרא לחייב את 17 החיילים יחד ולחוד לשלם להם סכום של כ־1.5 מיליון שקל.

עו"ד אסף בוטח, המייצג את אחד החיילים הנתבעים: "בלי להתייחס לתוכן הדברים אשר נאמרו נגד התובעים בקבוצת הפייסבוק, ובלי שיהיה ניתן לזקוף לחובתו של מרשי חבות לדברים אלה, מצער שיש אנשים אשר מנסים להתעשר על חשבונם של מי ששירתו, כחיילים קרביים, את המדינה ואשר מהם התפרנסו התובעים במשך תקופה ארוכה.

"מדובר בתביעה מצערת של זוג אנשים אשר מנהלים עסק של מכירת מזון במרכזו של מדבר יהודה הלוהט, וזאת לפי מה שאני מצאתי - מבלי שניתן להם רישיון עסק ו/או שהעסק שאותו הינם מנהלים מפוקח על ידי משרד הבריאות. בירור שערכתי העלה כי עד למועד הגשת התביעה אין בידי התובעים רישיון שכזה. טוב היו עושים התובעים אילו היו מקפידים על הוראות החוק והדין בטרם היו יוצאים כנגד אחרים בשל אותה טענה".

עו"ד פוגל: "עובדתית אין שחר לטענות האלה. נעשה