בג"צ הורה להשיב את הדיון על פתיחת הסינמה סיטי בשבת למועצת העירייה. זאת לאחר שבמהלך הדיון שהתקיים היום (א') בבית המשפט העליון הודיעו נציגי משרד האוצר והיזמים כי הם מעוניינים לנהל משא ומתן על שינוי תנאי החוזה לפתיחת סינמה סיטי בשבת. בהחלטתם, קבעו השופטים כי לאור השינוי בעמדת הצדדים יש להביא את הנושא לדיון חדש במועצת העירייה תוך זמן סביר והיא שתכריע בעניין.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

הדיון התקיים בעקבות עתירה לבג"צ שהגישה תנועת "התעוררות" בדרישה לבטל את התנאי שנחתם בחוזה בין המחזיקים בקרקע עליה יושב מתחם בתי הקולנוע, משרד האוצר ועיריית ירושלים לבין היזמים. בחוזה שנתחם לפני כארבע שנים נכתב כי המתחם לא יפעל בשבתות ובחגים.בתגובה להחלטת בג"צ הודיע נציג העותרים עו"ד יוסי חביליו כי "מדובר בהישג שהוא ניצחון בנקודות. בעקבות העתירה הובהר כי גם היזמים וגם האוצר מעוניינים לפתוח את המתחם בשבת, והמכשול היחידי הוא עיריית ירושלים. בהחלטתו בג"צ הכריח את את עיריית ירושלים להפסיק ולהתחמק מקבלת החלטה בנושא לאור הנתונים החדשים ולדון בפתיחת החוזה מול היזמים. והיה ומועצת העירייה תחליט שלא לאשר את החוזה יהיה מקום להגיש עתירה נוספת לבית המשפט לעניינים מינהליים".

סגן ראש העירייה עופר ברקוביץ' (התעוררות) ציין בעקבות ההחלטה כיאנו מברכים את החלטת בית המשפט הבוקר לכפות על עיריית ירושלים ומשרד האוצר, לנהל מו״מ על הסכם חדש, שייתן ביטוי בתוכו גם לפתיחת הסינמה סיטי בסוף השבוע. זהו הישג חשוב. העובדה שבית המשפט קבע יש להביא את הדיון למועצת העירייה תוך פרק זמן סביר מאפשרת להספיק את הסחבת".

בתגובה לשאלה לגבי עתיד סיעתו בקואליציה של ראש העירייה ניר ברקת במידה והאחרון יפעל לא לאשר את החוזה החדש אמר ברקוביץ' כי "מוקדם לדבר על כך בשלב הזה. אני יכול להבטיח שהתעוררות תמשיך להוביל יחד עם שותפים קולאיציונים והציבור האקטיביסטי את המאבק במועצת העירייה".

מוקדם יותר הבוקר נחשף ב-mynet מסמך פנימי של מסמך פנימי של משרד האוצר שחושף כי יזמי מתחם בתי הקולנועבכניסה לירשלים הגישו בקשה למדינה כבר בתחילת חודש ינואר בדרישה לפתוח את מתחם בתי הקולנוע בשבת.


עוד עולה מהמסמך כי משרד האוצר המחזיק בעיקר הקרקע תמך בבקשה זו ודרש מהעירייה לעדכן את עמדתה בהתאם לשינויים. מסמך זה עומד בניגוד לטענות של העירייה בעבר כי לא ידוע לרשות המקומית על פניה כלשהי של היזם לשנות תנאי ההפעלה.

המשמעות: בקשת היזמים מהמדינה מחזקת את טענות שעולות בעתירה לבג"צ כי סגירת מתחם בתי הקולנוע בשבת נובע מכפייה דתית ולא מכורח חוק כזה או אחר, כשלראשונה נחשפת כי הייתה תלויה ועומדת מזה חודשים בקשה רשמית של היזם לעדכן את החוזה בתמיכת המדינה.

בעקבות בקשת היזמים פנה משרד האוצר המחזיק בעיקר הקרקע בה פועלים בתי הקולנוע לעירייה בדרישה לעדכן את עמדתה לקראת הדיון בבג"צ. בפניה לעירייה הדגיש משרד האוצר כי הוא אינו מתנגד יותר לפתיחת המתחם בשבת.

במכתב שכתב ב-3 למרץ סגן בכיר לחשבת הכללית באוצר גבי שוחט לראש העירייה ניר ברקת נכתב כי "בהמשך למכתבי מיום 17.2.14 ולישיבה שהתקיימה ביום בחודש עבר בפרקליטות המדינה בהשתתפות נציגים מהלשכה המשפטית של העירייה וכן מטעם הרשות לפיתוח ירושלים.... כידוע במסגרת תגובת המדינה לעתירה בבג"צ הובהרה עמדתו העדכנית של משרד האוצר ופיה הוא איננו מתנגד לפתיחת מרכז התרבות בשבתות וחגים. לצד זאת , הובהר המובן מאליו ולפיה הוא איננו מתנגד לפתיחה של מרכז התרבות בשבתות וחגים. לצד זאת הובהר המובן מאליו ולפיו פתיחת מרכז התרבות כאמור עשויה להביא לשינוי תנאי הסכם הזיכיון בהתאם לנתונים הכלכליים החדשים.

בתגובה להחלטת בג"צ טוענת סגנית ראש העירייה רחל עזריה, יו"ר סיעת ירושלמים המשותפת לדתיים וחילוניים כי "בתי הקולנוע בסינמה סיטי צריכים להיפתח בשבת, לטובת בילוי זמן פנאי ומשפחה ביום המנוחה השבועי. החלטת בג"צ מוכיחה שהגיע הזמן שאנחנו, נבחרי הציבור, נהיה אמיצים מספיק כדי לשבת ולהגדיר מחדש את הסטטוס קוו במדינה. הסטטוס קוו נקבע לפני 66 שנה כשהרגלי הבילוי של הישראלים היו שונים לחלוטין. אני מזמינה את הקולגות שלי, חילונים, דתיים, חרדים וערבים לשבת סביב השולחן ולנסח את אופי השבת הירושלמית שמתאים לציבור המגוון".

מנגד, מ״מ ראש העיר יוסי דייטש (יהדות התורה) אמר לאחר הדיון בבג"צ: מהדיון עולה, כי גם שופטי העליון מבינים את הרגישות והאיזון הנדרשים בהחלטה שכזו. אני בטוח שגם ראש העיר ימשיך במדיניות השמירה על הסטאטוס קוו בירושלים והמתחם יישאר סגור בשבת. מעניין מאד שעו״ד חביליו שקיבל את אות ״אביר שלטון החוק״ שימש כיועץ המשפטי של עיריית ירושלים עת אישרו את החוזה של