על רקע המלחמה על המשך קיומו של המרכז הרפואי הדסה, גוברת המתיחות בינו לבין בית החולים המתחרה שערי צדק. בשבוע האחרון התפתח ויכוח עוקצני בין מנכ"ל הדסה ד"ר אביגדור קפלן למנכ"ל שערי צדק פרופ' יונתן הלוי, בשאלת היציבות הכלכלית של שערי צדק.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

לפני כמה שבועות אמר פרופ' הלוי בפני פורום מצומצם של עובדים בשערי צדק: "בגלל ניהול נכון ומחושב הגורל שלנו אינו כמו מוסדות אחרים שנאלצים לכלכל עכשיו את צעדיהם", כתב. "כשקופצים מעל הפופיק נאלצים אחר כך לסגת".התגובה של ד"ר קפלן לא איחרה לבוא. השבוע כתב המנכ"ל לרופאים בכירים בהדסה, "אתמול עיינתי בדו"חות הכספיים של שערי צדק והתברר לי שהגירעון הצבור שם מתקרב ל־1.5 מיליארד שקל והם חבים לעובדיהם סכום דומה. מזלם הוא קיומו של תזרים מזומנים גדול מלידות".

פרופ' הלוי החליט לא להבליג והגיב במכתב לד"ר קפלן שבו ניתח את הנתונים הכספיים ואת העודפים התקציביים של שערי צדק לעומת מצבו של הדסה. ההתנצחות בין שני המנכ"לים לא הסתיימה בכך. במייל פנימי ששלח בתפוצה רחבה בתוך הדסה טען ד"ר קפלן בין היתר שזו רק שאלה של זמן עד שגם הבועה של שערי צדק תתפוצץ.

קשה לנבא מה יקרה בעתיד, אך לפחות בכל הנוגע לנתונים מתברר כי בשנת 2010 פרסם מכון ירושלים לחקר ישראל את נתוני הפניות לחדרי המיון בבתי החולים בעיר. בעשרים השנים האחרונות הוכפלו מספר הפניות לשערי צדק פי ארבעה בעוד מספר הפונים לבתי החולים של הדסה גדל רק פי שניים.

בשערי צדק מסבירים שהתנהלות כלכלית הנכונה מצד המוסד היתה מה שמנע את התנפחות מנגנון כוח האדם בבית החולים. "שערי צדק משול ליחידה צבאית מצומצמת ואיכותית", טוענים שם. עוד אומרים במוסד שפרופ' הלוי הצליח גם לבנות יחסי אמון עם ועדי העובדים והרופאים ומנע בכך יצירת פרצות בטיפולי השר"פ וניפוח כוח האדם.

חברת הכנסת לשעבר רחל אדטו, שכיהנה כסגנית מנהל הדסה עין כרם ולאחר מכן היתה סמנכ"לית שערי צדק, מונה שלושה מאפיינים מרכזיים שהנחו את התפתחות שערי צדק. "הראשון הוא הניהול הנכון עם מעורבות של ההנהלה בכל הנעשה", היא אומרת. "הדבר השני היה ראייה לטווח רחוק ולא הסתכלות רק על מהלכים מיידיים, והשלישי והמרכזי הוא ההון האנושי. העובדים מרגישים תחושת שייכות ומשפחתיות. זה אולי נשמע מפוצץ, אבל זו האמת".

שערי צדק: "הדברים על המצב הכספי אינם נכונים. שערי צדק אינו במצב שהדסה נמצאת, את שנת 2014 סיימה שערי צדק בעודף תקציבי".

תגובת הדסה לא התקבלה עד מועד פרסום הידיעה.