הקבר הקדמון ששיגע את המגזר החרדי: לקראת חג הפורים פרסם השבועון החרדי 'יום ליום' כתבה נרחבת אודות קבר קדמון שנמצא לאחרונה בסמוך לקבר שמעון הצדיק שבשכונת שייח' ג'ראח. הקבר החדש, כך נכתב, שייך לאשתו של תרח - אמו של אברהם אבינו.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

הידיעה אודות הגילוי המרעיש הייתה בסך הכל מתיחה ברוח החג והעיתון הכריז בהמשך על המצאתו הדמיונית, אך זה לא מנע מרבים במגזר להאמין במוקד ה"קדוש" ולהפוך אותו לאתר עלייה לרגל.בכתבה הנרחבת שפורסמה בגיליון החג של השבועון, צוטט חוקר שהציג את ההוכחות לקיום הקבר - שלדבריו התגלה לפני 70 שנה, אלא שבנסיבות הזמן הגילוי הושתק. תושבי העיר הותיקים צוטטו בעיתון כמי שמספרים זיכרונות ילדות מהמתחם השנוי במחלוקת. "לא תמצאו שם הרבה יותר מחורבה נטושה ועשבים שוטים", נכתב. "זו נראית אולי כאחת מחורבות ירושלים עליהם דיברו חכמינו, אבל חוקר שחקר את סיפור חייה המרתק של אם אברהם אבינו, מגלה כי אמתלאי בת כרנבו כנראה נטמנה שם".

הכתב ישראל פרידמן הציג את עדותו של קשיש תושב האזור, שסיפר על מנהג שזכור לו מילדותו. לדבריו, בכל ערב ראש חודש נהגו היהודים להשתטח על הקבר ולומר מספר רב של פעמים את השם 'אמתלאי בת כרנבו' כסגולה לישועות. מנגד תושב מתחם הקבר שנמצא בבעלות פרטית הודיע על סירובו לאפשר כניסת יהודים למקום, ותושבים אחרים הכחישו את קיום הקבר שעלול להפוך את השכונה לזירת התגוששות בין יהודים לערבים.

למרות הכרזת העיתון שהכתבה כולה היא המצאה שלא הייתה מעולם, השמועה על גילוי הקבר הפיקטיבי עברה מפה לאוזן ורבים החלו להאמין בקיומו ואף עלו לרגל במטרה לבקר בו. ברשתות החברתיות במגזר התעוררו דיונים אודות הגילוי החשוב, ורבים העלו טענות על שמועות לפיהן באזור קיימים קברים קדמונים של אבות ואימהות האומה.