בעקבות חשיפת "ידיעות ירושלים": מדינת ישראל הוציאה צו מעצר בינלאומי לאיש חיי הלילה גיא כהן. כהן נמלט לארצות הברית למרות צו עיכוב יציאה מהארץ שהוצא נגדו, והשאיר אחריו עשרות נושים, חלקם אנשים קשי־יום.

גיא כהן מציג: החיים היפים של חייב המיליונים
בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

כהן צבר חובות של 4.5 מיליוני שקלים לעשרות נושים, אך ביקש למחוק חובותיו בטענה שהוא פשט רגל והדגיש שהוא "חי מהיד אל הפה". אולם סדרת כתבות ב"ידיעות ירושלים" גילתה סתירות בין התצהיר שהגיש לבית משפט לבין המציאות. התברר שכהן חי בדירת יוקרה בהולילנד ולא אצל אמו בקטמונים כפי שטען, ושהוא נוהג לבלות במלונות פאר ובמסעדות גורמה בעיר.



הנושים מספרים שכהן הבטיח פעמים רבות לשלם להם, אך בשלב מסוים נעלם. בא כוחו טען בעקבות בריחתו שהתקבלו איומים על חייו, מה שלא הפריע לכהן להציג ברשתות החברתיות תמונות של עצמו מבלה בארצות הברית, עם מיקום מדויק שלא משאיר למי שכביכול רודפים אחריו מקום לספק היכן הוא נמצא. אחד הנושים הגדיר זאת כך: "מדובר באדם שעושה מאיתנו צחוק ורשויות המדינה עומדות מנגד".

ככל שעובר הזמן נראה שמדובר במחדל מתמשך של רשויות החוק, שלא פעלו כדי לעצור את כהן ולא מנעו את בריחתו. אולם כעת מתברר, בעקבות הפרסום במדורנו, פנה משרד המשפטים למשטרת מחוז ירושלים ודרש שתוציא נגדו צו הסגרה בינלאומי. המשטרה ביקשה הסברים מפרקליטו של כהן, עו"ד לירום סנדה, אך הוא סירב לשתף פעולה עם החוקרים בטענה לחיסיון עורך דין־לקוח. "בעקבות זאת הוצא צו מעצר בינלאומי. כעת, באמצעות האינטרפול, יוכל כל שוטר שנתקל בו לעצור אותו", אומרים במשטרת המחוז.

משרד המשפטים: "התלונה בעניין גיא כהן הוגשה למטרת ירושלים בתאריך 2.1.14. לא נוכל להרחיב מעבר לכך מכיוון שהנושא נמצא בחקירה משטרתית"

עו"ד סנדה: "עיון בתיק בית המשפט מעלה כי לא הוגשה בקשה כזאת. מרשי נאלץ לצאת את הארץ לאחר שקיבל איומים על חייו ומצא עצמו נרדף על ידי נושיו. מרשי משלם בימים אלא את צו החיוב שנקבע לו בסך 2,500 שקל ובכוונתו לעתור להגדלת התשלום החודשי לסך של 3,000 שקל לחודש.

לצערי באמצעות בית המשפט הנכבד ניתן לספק למרשי הגנה מפני הליכי עיקול והליכים מכח החוק אך לא הגנה מנושים שמאיימים לפגוע בחייו. כמו כן אציין, כי מהודעת מרשי הוא לא "נמלט" מהארץ כפי שנטען באמצעים לא חוקיים אלא הגיע לשדה התעופה ככל אזרח במדינה ויצא את גבולות המדינה. ככל שיומצא לעיוני צו הסגרה נפעל בהתאם להוראות החוק ונבחן את הבקשה לגופה".