מסתמן: מועצת עיריית ירושלים תצביע ברוב מוחלט נגד פתיחת הסינמה סיטי בשבת. שבוע שעבר החליט בג"ץ כי עיריית ירושלים, משרד האוצר ובעלי הסינמה סיטי ינהלו משא ומתן כדי לבחון את האפשרות לפתוח את מתחם בתי הקולנוע בעיר גם בשבתות. הסכם שכזה, אם יושג, יחזיר את הכדור לידיים של מועצת העירייה - ושם, כך מתברר, הסיכוי שיאושר כמעט אפסי.

עוד על סינמה סיטי החדש:
היוזמה המקורית של החילונים
מדוע בוטלו הסרטים בצהרי שישי?
בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

משאל שערך "ידיעות ירושלים" בקרב חברי המועצה קובע: רוב מובהק צפוי להצביע נגד פתיחת המתחם בשבת. המתנגדים העיקריים: 17 חברי הסיעות החרדיות והדתיות־לאומיות, אליהם מצטרף גם סגן ראש העירייה מאיר תורג'מן, יוצרים גוש חוסם. בנוסף, העובדה שרמי לוי החליט להמנע, מקטינה את מספר המצביעים בעד."הציבור הפלורליסטי חייב להבין שמבחינתם מדובר בקרב אבוד", סיכם חבר המועצה יצחק פינדרוס (יהדות התורה) את הלך הרוח בכיכר ספרא. "בקרב חברי המועצה קיים רוב רחב ומוצק להתנגדות לפתיחתו של הסינמה סיטי בשבת".

המתנגדים: "השבת חייבת להישמר"
הסינמה סיטי, מתחם הקולנוע הגדול בירושלים, נפתח לפני כשלושה שבועות סמוך לבית המשפט העליון. בחודשים האחרונים מנהלים ארגונים שונים בעיר מאבק למען הפעלתו של המתחם לאורך כל ימות השבוע. ההסכם שקבע כי המקום לא ייפתח בימי שבת נחתם בין העירייה ומשרד האוצר, שהם בעלי הקרקע, לבין בעלי הסינמה סיטי. לאחר כניסתו של יאיר לפיד לתפקיד הודיע האוצר כי הוא אינו מתנגד לפתיחת הקולנוע בשבתות, ובפתח הדיון שנערך ביום ראשון השבוע הודיעו גם היזמים כי הם מעוניינים לפתוח את אולמות הקולנוע בשבתות.הקרב המתחדש בזירה המוניציפלית החזיר את הנושא לסדר היום הפוליטי המקומי. סוגיית הסינמה סיטי יצרה חזית מוצקה של 18 חברי מועצה, ובהם 14 חרדים - אשכנזים וספרדים כאחד. הללו כבר החליטו כי ביום פקודה, כאשר שאלת עתידו של המתחם תגיע למועצת העירייה, הם יצביעו נגד פתיחתו ביום הקדוש.

"חבל שהציבור החילוני ישקע באשליות", קבע סגן ראש העירייה חיים אפשטיין (בני תורה). "יש רוב מוצק נגד הפתיחה בשבת וחבל על הזמן שלהם".
גם סגן ראש העירייה יוסי דייטש (יהדות התורה) אופטימי. "להערכתנו ראש העירייה מבין שעליו לכבד את ההסכם הקואליציוני שהוא חתום עליו עם הסיעה שלנו", הוא אומר. "אנחנו לא נשתוק על אי שמירת הסטטוס קוו ולא ניתן לכל מיני גורמים לחמם את האווירה בעיר".

אתם רומזים לכך שייתכן שתפרשו מהקואליציה?
"הכל פתוח וכל נושא יישקל לגופו של עניין".

אל החרדים חברו שלושת חברי הסיעות המזוהות עם הכיפות הסרוגות: אריה קינג ושמואל שקדי (ירושלים מאוחדת) ודב קלמנוביץ (הבית היהודי), שטענו בפני "ידיעות ירושלים" שהם יצביעו נגד פתיחת המתחם בשבת. "בסוגיה זו אנחנו הולכים עם החרדים, כי השבת חשובה", הבהיר קינג. קלמנוביץ הוסיף כי בכוונתו להצביע נגד "כי השבת חייבת להישמר, אבל מאידך גיסא צריך למצוא דרך לנהל דו־שיח עם הצעירים כדי לנסות לשלב אותם, וזאת תוך כדי התמודדות עם המגבלות ההלכתיות".

נציגי יהדות התורה נסמכים בדבריהם על סעיף 4 בהסכם הקואליציוני, שעליו חתמו עם ראש העירייה, שאומר כי "ניהול העיר יהיה תוך שימת דגש על שמירת הסטטוס קוו בענייני הדת והצביון היהודי בירושלים".

"פתיחת המתחם בשבתות היא הפרה של הססטוס קוו", מסביר סגן ראש העירייה ישראל קלרמן (יהדות התורה). "הכוונה היא שעסקים שהיו פתוחים בשבת יישארו פתוחים, אבל לא ייפתחו מתחמים חדשים".

"אני חושש שפתיחת המתחם תגרום בסופו של דבר להחרמתו על ידי חרדים, וחסר שהיזמים שרצו לעשות טוב לעיר ייפגעו", נימק אפשטיין את התנגדותו. "אני כבר לא מדבר על הפגנות של חרדים, שעלולות להבעיר את השטח".

קולות דומים נשמעים גם מכיוונם של נציגי סיעת ש"ס. סגן ראש העירייה צביקה כהן: "לדעתי אין להוסיף אירועים נוספים בשבת קודש, מה גם שהסיעה שאני עומד בראשה חתומה על הסכם שמירת הסטטוס קוו עם ראש העירייה, ואני בעד שמירת האיזונים בעיר".

החרדים, אם כן, יכולים להיות רגועים, ורק צריכים לדאוג כי ביום ההצבעה כולם יגיעו לישיבה ויכריעו את הקרב. "התחושה היא שיש לנו רוב מוצק, ואנחנו בכלל לא מודאגים", אישר פינדרוס. "מי שצריך להזיע הם נציגי הציבור הפלורליסטי במועצה".
נמנעים: חברי סיעתו של ברקת

אחד מסימני השאלה הגדולים באשר לתוצאות ההצבעה מתייחס להצבעתם של חברי 'ירושלים תצליח', סיעתו של ראש העירייה. ברקת עצמו ממשיך להתחמק מתשובה ברורה וחד־משמעית בנושא. בעבר רמז ראש העירייה כי הוא מתנגד לפתיחת המתחם בשבת, ולאחרונה הצהיר כי עמדתו האישית בעניין "לא רלוונטית" ואין בכוונתו להשמיע אותה. בתגובה למשאל ש