תושבת שכונת עיר גנים, שלמדה רק לאחרונה לגלוש באינטרנט, הצליחה לאתר באמצעותו את אחיה המתגורר בקנדה. "לא האמנתי למראה עיניי", סיפרה האישה, ספו חכים, על האיחוד המפתיע. "אחי שלח לי הודעה בפייסבוק ומיד החלפנו מספרי טלפון".

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

חכים, שבקרוב ימלאו לה 80 שנה, עבדה במשך כשלושים שנה כמנהלת המדור הפלילי בבית משפט השלום בעיר. היא אמה של הבמאית, המפיקה והמלהקת המפורסמת לבנה חכים.עד לפני שבועות מעטים לא ידעה חכים אפילו איך להפעיל את המחשב הביתי - ששימש עד אז את בעלה בלבד בעיקר למשחקי ברידג'.

לאחרונה נתקלה חכים במודעה שנתלתה ברחוב מגוריה ובה הצעה לקורס חדש שנועד לתושבי השכונה המבוגרים שמעוניינים ללמוד להשתמש במחשב. חכים נרשמה לקורס ובעזרת עמותת 'מחשבה טובה', שמעבירה קורסים מסובסדים למבוגרים בשכונות מצוקה, היא נחשפה לראשונה לרשת האינטרנט.

"כל הזמן שמעתי על האינטרנט אבל לא ממש ידעתי מה זה אומר", היא מספרת. "בעזרת הקורס למדתי איך להזמין מוצרי מזון מהסופר, למדתי גם איך לשלוח מייל ולקבל הודעות במייל. בשבוע האחרון של הקורס לימדו אותנו לפתוח פרופיל פייסבוק".

ואכן, לפני כשבועיים פתחה הפנסיונרית פרופיל ברשת החברתית, וכעבור כמה ימים גילתה הודעה פרטית שנשלחה אליה. מאחורי המסר היה אחיה של חכים, שעזב לקנדה לפני עשר שנים והקשר איתו ניתק.

"פתחתי את ההודעה ולא האמנתי למראה עיניי", היא משחזרת. "אחי, שלא ראיתי אותו המון שנים, שלח לי אותה. מיד החזרתי לו הודעה והחלפנו מספרי טלפון".

ההתרגשות באותו רגע היתה גדולה מאוד. "ראיתי את הילדים שלו ומאז אנחנו בקשר לפחות פעם ביומיים", היא מספרת. "אני לא יודעת מתי אראה אותו, אבל סיכמנו כבר שבקיץ הוא ישלח לישראל את הבן שלו, שיגיע אלי. אחי התרגש מאוד לראות אותי ולשמוע את הקול שלי".

בינתיים, עד שהאחים ייפגשו בישראל או בקנדה, חכים מדגישה שהלימוד בקורס המחשבים פתח בפניה עולם ומלואו.

"אני מעבירה לפחות שעתיים ביום במחשב", היא אומרת. "אני מחפשת שם מתכונים טעימים, וגם כל מיני כתבות ומאמרים הקשורים בעולם הרפואה".