הוועדה לקידום מעמד האישה בראשות סגנית ראש העירייה רחל עזריה קיבלה לאחרונה החלטה ולפיה יש לקרוא ליותר רחובות בעיר על שמן של נשים.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

נכון לעכשיו המצב בירושלים עגום למדי מהבחינה הזו, שכן מתוך 3,500 הרחובות בעיר רק 170 נקראים על שמה של אישה, כלומר - פחות מחמישה אחוזים. בתל אביב, אגב, המצב עגום עוד יותר: רק 62 מתוך 2439 רחובות בעיר הליברלית מנציחים שם של אישה.תופעה נוספת אליה התייחסו דיוני הועדה היא העובדה שהרחובות שכן קרויים בשמות נשים מנציחים דמויות מהתנ"ך או דמויות היסטוריות. למרות שמדובר בדמויות חשובות העומדות בזכות עצמן, בעיריית ירושלים בחרו להציגן בדברי ההסבר לא בזכות אישיותן המיוחדת אלא בזכות הגברים שלצדן.

כך לדוגמה, אסתר המלכה שהצילה את היהודים בשושן הבירה מתוארת בשלט הרחוב הקרוי על שמה כ"אסתר בת דודתו של מרדכי". רחל אמנו מתוארת כ"אשתו של יעקב ואם יוסף ובנימין", רות המואביה היא רק "אשתו של בועז וסבתו של דוד המלך", ואילו מרים החשמונאית מוצגת בשלט כ"אשת המלך הורדוס".

ממלא מקום יו"ר ועדת השמות בעירייה, קובי כחלון, מסביר כי לא מדובר במגמה מכוונת להדרתן של נשים משמות הרחובות בעיר: "לוועדת השמות לא מגיעות מספיק הצעות להנצחת נשים ברחובות העיר", הוא טוען. "רוב הבקשות המתקבלות מתייחסות להנצחת גברים. אם יוגשו בקשות להנצחת נשים, נדון בכל אחת מהבקשות".

עזריה מצידה אומרת כי היא נדהמה לגלות כי פחות מחמישה אחוזים מכלל הרחובות בעיר נקראים על שם נשים. לדבריה, בכוונתה לצרף לועדת השמות העירונית את מיכל ברגמן - מפעילת עמוד הפייסבוק 'היא–סטוריה' שמנציחה נשים בעלות שם ועשייה באופן יומיומי .

עזריה טוענת כי לברגמן רעיונות רבים של שמות נשים שראויות להיות מונצחות ברחובות העיר, כמו למשל חמדה בן יהודה - רעייתו השנייה של מחיה השפה העברית אליעזר בן יהודה שהייתה עיתונאית וסופרת, וכן אשת הפלמ"ח נתיבה בן יהודה, שהייתה מזוהה מאוד עם ירושלים.