בעוד איגוד בתי הכנסת הציוניים בעיר בחר את הרב אריה שטרן למועמד הציונות הדתית, מתברר כי לאחרונה החל הרב שמואל אליהו, שמכהן כרבה הראשי של העיר צפת, להיפגש עם גורמים שונים בעיר.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

הרב, שעולה לירושלים מדי שבוע כדי להעביר שיעור תורני, נפגש לאחרונה עם נציגי ארגונים שונים בעיר - בין השאר עם חבר המועצה אלעד מלכא ('התעוררות'). הרב אליהו טוען כי מדובר ב"פגישות היכרות", אך ב'התעוררות' בטוחים שהפגישה נראתה כמו גישוש לקראת התמודדות על התפקיד של רב העיר הספרדי.כפי שפורסם ב-mynet , שמו של הרב אליהו, שנקשר לסדרת התבטאויות גזעניות, הוזכר לאחרונה כמועמד לתפקיד הרב הראשי בעיר.

מקורב לראש העירייה מסר ל"ידיעות ירושלים" שהרב אליהו הוא המועמד המועדף על ניר ברקת. בתגובה רשמית טוענים בעירייה כי "ראש העירייה אינו פועל לגופו של אדם אלא לגופו של עניין ועוסק רק בקידום העיקרון של רב ראשי ציוני ולא במינוי רב כזה או אחר".

הרב אליהו טען השבוע שמטרת הפגישות, שהתקיימו גם עם אנשי 'תג מאיר' ו'הקרן החדשה לישראל', היתה להוכיח שהקמפיין שעלה נגדו אינו משקף את המציאות. את הפגישות הגדיר אליהו "ניקוי שולחן" ולא הצהרת כוונות על התמודדות בעתיד על התפקיד של רב העיר.

הנימוק לעיתוי היה העלאת הקמפיין של ארגוני השמאל שעסק בפסיקותיו השנויות במחלוקת. "אי אפשר להתווכח עם העובדות והן ברורות", טוען הרב. "לא ציפיתי שהם יהיו חסידים שלי, אבל למה להשמיץ וללכלך? אני שמח שהם ביטלו את הקמפיינים שלהם".

בנוסף טען הרב כי אנשי 'התעוררות' "אכלו את הלוקשים" של הקמפיין, שכנגדו שלחו עורכי דינו איום לפני תביעת לשון הרע.

על יוזמת חבר המועצה אריה קינג, שלפיה תציג הציונות הדתית שני מועמדים לתפקיד רב העיר ותאפשר לו להתמודד לצד הרב אריה שטרן, אומר אליהו: "ברור שאני לא דוחה את ירושלים חלילה. אני אשמח לזה. זו לא הנקודה. אבל במציאות הנוכחית אני לא רואה את עצמי מועמד".

מלכא, מנגד, מסרב לקבל את דברי הרב. "אני מאמין שהוא מגשש ולכן הוא הגיע", טען. "המצב שקוף וכולם מבינים שהם דוחפים לכיוון של שני רבנים ציוניים. על זה הם בונים".

ב'התעוררות' אמרו השבוע כי הם הסכימו לפגישה עם הרב אליהו מתוך רצון להקשיב גם לאדם שהם מתנגדים לו. לטענתם, בפגישה נאמר לרב שתמיכתם מובטחת רק במועמד המוסכם - הרב שטרן.