55 אחוז מתושבי העיר סבורים שאין להטיל עונש פלילי על אדם שהולך ליצאנית. כמעט 70 אחוז טוענים שכל עוד הזנות קיימת, מוטב שהיא תעשה בצורה מוסדרת בדירות. כך מגלה סקר של מכון גיאוקרטוגרפיה, עבור העמותה להסדרת הזנות בארץ, אשר בו השתתפו למעלה מ־500 נשאלים בני 18 ומעלה.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

על פי נתוני הסקר, שנחשפים לראשונה, תושבי העיר מכירים בתופעת הזנות וחושבים שצריך להוציא אותה מהרחובות ולהעביר אותה לדירות דיסקרטיות, בלי כל הקשר פלילי.
"אנחנו מפעילות כיום בירושלים עשרות דירות עם קהל לקוחות מגוון", מספרת מ', החברה בעמותה. "מגיעים צעירים, חילונים, ערבים וגם חרדים. ירושלים מאוד פעילה בלילה".

עוד נתון מעניין העולה מהסקר הוא שבפילוח לגברים ונשים, כמעט 90 אחוז מהגברים טענו שצריך להעביר את הזנות מהרחוב לדירות מסתור בעוד בקרב הנשים תמכו בכך רק 76 אחוז. יצאניות בעיר מספרות שתופעת הזנות בירושלים מתקיימת בעיקר בדירות מסתור במרכז העיר ובשכונות הדרומיות. דמי השכירות של כל דירה כזאת עומדת על כמה אלפי שקלים. בתוך הדירה נשמרים התנאים הסניטריים, ללא זיהומים ומחלות, וכמובן מקפידים גם על דיסקרטיות מלאה.

"הדיסקרטיות מאוד מאפיינת את הלקוח הירושלמי", מספרת מ'. "חשוב להם להסתיר את המעשים, הרבה יותר מאשר במקומות אחרים בארץ. בדירות עצמן יש לבנות אבטחה ראויה והן אינן חשופות לכל מיני מטרידים שהיו עלולים להציק להן אילו היו עובדות ברחוב".

נשות העמותה, רובן יצאניות בעצמן, מנסות בימים אלה לקדם בכנסת הצעת חוק שתוציא את תופעת הזנות מהרחוב ותעביר אותה לדירות מסודרות.

נכון להיום הפעלת דירה שכזו כרוכה בעבירה פלילית ודווקא זנות הרחוב מותרת. "ברגע שתהיה הסדרה לכל העניין, כולם ירוויחו", אומר גורם מהעמותה. "הבנות נשמרות ומוגנות, הלקוחות שומרים על חשאיות מירבית ושני הצדדים לא נחשפים להדבקה במחלות זיהומיות".

בעמותה מסבירים שבדירות הללו יש מיטות נקיות, בשונה מהרחוב שבו הדברים נעשים לא פעם במכוניות חונות או בחורשות מבודדות. כמו כן מקפידים להחליף את המצעים ולשמור על ניקיון כללי.