כשנתיים אחרי הפיגוע שבו נרצחו בנו ונכדיו בטולוז אומר שמואל סנדלר: "אנחנו שוקלים ברצינות רבה לעבור לירושלים". את הדברים אמר סנדלר ל'ידיעות ירושלים" במהלך טקס חנוכת גן משחקים על שמם של נכדיו ובנו שנערך ביום שלישי שעבר בשכונת קרית יובל בירושלים.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

הרב יונתן סנדלר, התגורר ברחוב זנגוויל בעיר, יחד עם אשתו וילדיו, זמן קצר לפני שיצאו לשליחות בצרפת. לפני שנתיים נהרגו הרב ושני בניו, אריה וגבריאל, בפיגוע המחריד בעיר טולוז, כאשר נורו ליד פתח ישיבתם על ידי מחבל.במהלך השנתיים שחלפו מאז הפיגוע, מנסים אנשי הקהילה הצרפתית להנציח בכל דרך אפשרית את הרב סנדלר ובניו שנרצחו. לפני כשנה קיבלו אנשי הקהילה מהעירייה מקלט ברחוב, ששם הם מתכננים להקים בית כנסת. אלמנתו של סנדלר, אווה, שנשארה לגור בפרבר הסמוך לפריז, מצויה בקשרים הדוקים עם הקהילה הצרפתית בירושלים, והיא עוסקת רבות במטרה לקדם את עניין בניית בית הכנסת.

כעת נכנסה לתמונה גם דודתו של הרב יונתן ז"ל, לאה מרקו, שתרמה גן משחקים בתחילת הרחוב. "רציתי לשמוע ילדים אומרים 'אני רוצה ללכת לשחק אצל יונתן או אצל אריה או אצל גבריאל או אצל שלושתם'. למטרה זו פניתי למחלקת הגינות של עיריית ירושלים שאימצה את הפרויקט", היא מספרת.

השבוע נחנך גן המשחקים בטקס צנוע, שאותו כיבד בנוכחותו שמואל סנדלר, אביו של יונתן ז"ל. סנדלר סיפר כי ייתכן שיעבור לגור בירושלים, יחד עם בתו. על האסון שחווה הוא לא הרחיב ורק אמר: "זו הייתה דרמה גדולה עבור כל המשפחה".

בטקס נכחה גם אווה סנדלר, שהגיעה למקום יחד עם בתה הקטנה, שנולדה זמן קצר לאחר הפיגוע. האלמנה סירבה לדבר עם עיתונאים ורק ביקשה מראש העירייה לקדם את עניין בית הכנסת שנבנה להנצחת בני משפחתה. בנוסף לבני המשפחה שהגיעו, נכח בטקס גם ראש העירייה ניר ברקת ושגריר צרפת בישראל פטריק מזינואב. השגריר אמר כי הנשיא הולנד יילחם בכל גילוי אנטישמיות בארצו.

מקרה הרצח אירע ב-19 במרץ 2012, כאשר מוחמד מארח, גבר ממוצא אלג'יראי, הגיע כשהוא חמוש ורכוב על אופנוע לבניין ישיבת 'אוצר התורה'. כאשר הגיע לישיבה, הוא פתח באש והרג את סנדלר ובניו, כמו גם את בתו של מנהל בית הספר, מרים מונסנגרו.

בימים שלאחר האירוע כיתרו כוחות הביטחון הצרפתיים את המבנה שבו שהה מארח, וניהלו איתו משא ומתן של 32 שעות. במהלך ההתבצרות, ירה מארח בשני שוטרים ופצע אותם. לאחר מכן יצא מארח מביתו, פתח באש, ואז נורה ונהרג.