פח אשפה עירוני הושלך על דלת המחסן של הבר "סירטאקי" בשוק מחנה יהודה בליל שבת האחרון, והכניסה כולה כוסתה בשקיות זבל קרועות. הסיבה: צעד מחאה של חרדים על כך שעובדי בית העסק המשיכו בניקיון המחסן כעשר דקות לאחר כניסת השבת.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

האירוע האלים אירע ביום שישי האחרון זמן קצר לאחר כניסת השבת. השבת נכנסה בשעה 18:20, והבר, שאינו פועל בשבתות ובחגים, סגר את שעריו למבלים כשעה לפני כן. אלא שעובדי המקום נשארו לנקות את המחסן הממוקם ברחוב יהודית, מרחק של שתי סמטאות מהבר.
השפית ענת לסם, שמנהלת את הבר ביחד עם בן זוגה יונתן הירשפלד מספרת: "הלקוחות עזבו את המקום הרבה לפני כניסת שבת, הבר עצמו נסגר אבל העובדים המשיכו לנקות את המחסן. הוא ממוקם ברחוב שחלקו מסחרי ובחלקו ממוקמות דירות. לכן העובדים ניקו שם כמו שמישהו מנקה את הדירה שלו. מיד כשנשמעה אזעקת השבת הגיעה קבוצה של חמישה-שישה חרדים וצעקו לעבר העובדים 'שאבעס' 'שאבעס', 'אסור לכם להיות פה' וקריאות דומות. אחרי שהם הלכו, הצוות סגר את הדלת וראה קבוצה גדולה יותר של חרדים מתקדמת לעבר הבר. הם הפכו את פח האשפה שנמצא בתחילת הרחוב וחסמו את הכניסה למחסן".

בסטטוס שפרסמה לסם בפייסבוק פנתה אל התוקפים החרדיים ואמרה בין היתר: "ראו הוזהרתם אנחנו פה! ואנחנו ננצח! אנחנו נמשיך להיות פה עד טיפת דמנו האחרונה... העיר הזאת של כולנו ואני לא אתן יד למשטר הטרור שמתרחש פה".

אין זו הפעם הראשונה שעסקים בעיר שאינם פועלים בשבתות 'זוכים' להתנכלויות מצד חרדיים בשל התארכות העבודות לסגירת העסק לאחר כניסת השבת, אפילו בכמה דקות. עם פתיחתו של "קפה בצלאל" לפני כשש שנים החלו להגיע לבית העסק מדי יום שישי עשרות חרדים במחאה על כך שניקיון המקום נעשה לעיתים כמה דקות לאחר כניסת השבת.

"הצטערתי מאוד לשמוע על המקרה לאחר שצלצלה אלי ענת, בעלת בר הסירטאקי, במוצאי השבת האחרון ומיד עם תום השיחה גם פעלתי לסייע לה בעניין" , אומרת חברת מועצת העירייה ומחזיקת תיק עסקים קטנים עינב בר (התעוררות). "אין ספק שמדובר בהתנהגות בריונית ולא מקובלת שאין לה מקום בעירנו, ויש לפעול כנגדה בכל הכוח. לכל אדם ישנה הזכות לנהל ולחיות את חייו כרצונו ואנחנו נמשיך לפעול ליצירת תפיסת עולם מקבלת וסובלנית שכזאת בירושלים. בעיר שמורכבת ממגוון רחב של אוכלוסיות, חובה עלינו לדעת לתת מקום ומענה לצרכים של כלל הציבוריים החיים כאן. השבת היא של כולנו וזכותו של כל אדם לבלות בה כרצונו."