אם אינם יכולים לנצח אותם, הערימו עליהם הלכות: אחרי שכל המאמצים לבלום את כניסת האינטרנט לעולם החרדי העלו חרס, רבנים במגזר פועלים למזער את הנזקים שלטענתם גורמת הרשת החופשית. ספר הלכה חדש, המשתרע על פני 500 עמודים, מציע פתרונות הלכתיים למציאות הקיימת בשטח.

המלשינון נגד מחזיקי האייפון
בית הקברות לגולשים באינטרנט
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

לאחרונה חודרת הקדמה הטכנולוגית יותר ויותר למגזר החרדי, למרות מאבק עיקש של רבנים ועסקנים. מתוך התנגדות גורפת לשימוש במחשבים ובטלפונים חכמים, רבנים רבים התעלמו עד כה מהשאלות שמלוות את אלה שבכל זאת משתמשים בטכנולוגיות החדשות. למענם מציע כעת הרב אברהם מיימון את הספר 'דרך האתרים', שבו הדרכה תורנית למשתמשים החרדים. בהקדמה הרב מיימון מספר שבתחילה הוא היסס להדפיס את חידושי התורה שלו, מחשש שאנשים יראו בחיבור אישור והכשר לשימוש באינטרנט. לבסוף, כשראה את חוסר הידע בציבור הוא הסכים לפרסם את הספר, ואף זכה להסכמת רבנים מובילים במגזר.
הלכות שרתים
יותר ויותר יזמים חרדים פותחים בשנים האחרונות אתרי אינטרנט, ונתקלים בתוך כך במכשולים רבים. יש מי שתוהים על התוקף ההלכתי של עסקאות ברשת, וכמובן גם נושאי הצניעות והשבת מעוררים תהיות רבות. האם אפשר בכלל לסגור אתר בשבת ולהעלות אותו מחדש עם צאת היום הקדוש?

לדברי הרב מיימון, הדעות בנושא הזה חלוקות. יש רבנים שטוענים שאם קיים חשש שיהודים יגלשו באתר בשבת יש למנוע את האפשרות להיכנס אליו בשבת או למכור אותו לגוי ליום הקדוש. לשם כך אף נוסח שטר מכירה מיוחד. עם זאת, בעלי האתרים שומרי המצוות יכולים לקבל היתר לאחסן את האתר בשרתי חברה שמחללת שבת, אך מוטב אם יעבדו עם חברה של גויים.

גם איסור ההנאה ממעשי השבת מציב בעיה לפני החרדים. הרב מיימון סבור שהגלישה במוצאי שבת באתרי החדשות שפועלים בשבת מותרת למרות הכל. "מעיקר הדין מותר לראות עדכונים שנעשו בשבת באתרי האינטרנט השונים, ובפרט לעוסקים בצורכי ציבור הנצרכים לראות את אשר נעשה", כתב. גם כתיבה במחשבים בבתי החולים מותרת מטעמי פיקוח נפש.

ומה עושים כשגויים נכנסים לאתר אינטרנט העוסק בדברי תורה? הרי אסור ללמד תורה לגוי. כאן מחבר הספר קובע שרב שמעביר שיעורי וידאו או כותב דברי תורה וגויים נחשפים אליו אינו עובר עבירה, כיוון שדבריו מיועדים ליהודים.

"החובה להעמיד חסימה"
הפרק 'השימוש באינטרנט - החובה להעמיד חסימה' מוקדש לאיסור ההסתכלות בנשים, לזוגיות ולגילוי עריות. הרב מיימון מציין שהאיסור להסתכל באישה שאינה צנועה חל גם על נשים גולשות, ומי שמחזיק באתר אינטרנט שיש בו תמונות לא צנועות או קישורים לאתרים מהסוג הזה "הרי הוא עובר באיסור מסייע בידי עוברי עבירה".

ומה עושים בני זוג שהתגרשו אך ממשיכים לשתף פעולה בעסקים? מהספר עולה שאדם רשאי להחזיק אתר עם גרושתו, אך רק בתנאי שהקשר מתנהל באמצעות אדם שלישי.

האינטרנט מציע פתרונות מתוחכמים גם לבעיות צניעות בעולם האמיתי. במקרה שבו גבר ואישה נמצאים יחד באותו חדר ועוברים באופן זה על איסור הייחוד, הרב מיימון מציע לרשת את המקום במצלמות אבטחה שישדרו את התמונות לאינטרנט, "כאשר יודעים המתייחדים שיש במקום מצלמת אינטרנט המצלמת את כל חלקי הבית ושיש שומר העוקב אחר הנעשה דרך המסך". גם לכך יש כמובן תנאים, והאיסור נשאר בעינו אם יש זוויות בבית שנשארות מוסתרות מעין המצלמות.

ההלכה מציעה פתרונות גם להורים מאמצים. כשאב מאמץ נמצא לבדו בבית עם בתו המאומצת, מצלמות הרשת שמשדרות את התמונות מהבית לאשתו יכולות לספק פתרון אולטימטיבי לאיסור הייחוד.

הטכנולוגיה החדשנית, מתברר, מייצרת גם פתרונות הלכתיים בעניינים רבים. מצלמות הרשת יכולות למשל לאפשר לחסידים ללוות את אדמו"ריהם בחגים ומועדים ואף להצטרף למניין בבית הכנסת או לעלות לדיון בבית דין רבני. גם את מצוות ביקור חולים אפשר לקיים באמצעות המצלמות.

כבד את אביך - בסקייפ
מצלמות הרשת לא תמיד מספקות תחליף מוחלט לפגישה אמיתית. ההלכה קובעת, למשל, לפי הרב מיימון, שאם בן מסרב לראות את אביו שחי בנפרד ממנו אלא דרך המצלמה בסקייפ, האב פטור מלשלם לו מזונות, שכן הבן מתנכר לאביו.
היתר הלכתי מיוחד ניתן גם לאנשים שרוצים לחסוך לעצמם כסף ולהתחבר לראוטר האלחוטי של השכנים. מתברר שלפי ההלכה זה מותר, בתנאי שהגלישה אינה מפריעה ואינה מאטה את קצב החיבור של השכן שמשלם לספק האינטרנט.

אל תנאף... בפייסבוק
באחת השאלות שהופנתה לרב סיפר השואל שתפס את אשתו מתכתבת עם אחרים ברשתות החברתיות. הרב נדרש לענות אם מדובר ב"דבר כיעור" שמצדיק גירושין, ואם מדובר אפילו בבגידה, שבעקבותיה אסור לבעל להמשיך לחיות עם אשתו והאישה תאבד את כתובתה.
כאן