העוקץ הארגנטינאי וגניבת זהויות כרטיסי האשראי של עשרות ירושלמים: שוטרי מפלג ההונאה של מחוז ירושלים עצרו לאחרונה חשוד בפרשת זיוף גדולה, שבמרכזה, כך חושדים במשטרה, ביצעו העצור וחברו סדרה של מעשי הונאה ברחבי העיר והצליחו לזייף עשרות כרטיסי אשראי.

עוד פעולות שוד ב-02:
מי העיז לגנוב קלנועית באמצע הסרטת סרט?
הפורץ הכי צעיר בישראל
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

"הם הגיעו לארץ במטרה אחת - לשכפל כרטיסי אשראי, והם היו ערוכים לכך מכל הבחינות. הם היו מאוד מקצועיים", אומרת רב סמל טליה הריס, החוקרת שעומדת מאחורי פיצוח הפרשה. בשלב זה הצליחה המשטרה לעצור חשוד אחד, בעוד השני ברח מהארץ, ככל הנראה לארגנטינה.עבודת מודיעין
הפרשה החלה לפני כמה חודשים, אז נחתו בישראל אדריאן ליאונל פרדיננס (27) וחברו. על פי החשד, השניים היו מצוידים בכ־60 כרטיסי פלסטיק ריקים עם פס מגנטי, המשמשים כרטיסי מתנה של חברות שונות. השניים הגיעו לירושלים והחלו בעבודת מודיעין ארוכה, שבמהלכה איתרו כספומטים מרכזיים במרכז העיר ובקניון מלחה והתקינו עליהם מצלמות נסתרות שישמשו אותם בהמשך.

לאחר כמה ימים שבהם נעזרו במצלמות כדי לקלוט את מספרי כרטיסי האשראי, עבד צוות ההונאה במרץ על העתקת הנתונים שהכניסו בעליהם החוקיים של הכרטיסים לתוך מכשירי הכספומט השונים. החשודים הצליחו לסנכרן בין הקוד הסודי של הכרטיסים לבין הנתונים שעל הפס המגנטי שלהם, שהופקו באמצעות רכיב אלקטרוני שמטרתו לאגור את הפרטים שעל הפס. כך למעשה גנבו החשודים את זהויות כרטיסי האשראי מבעלים שכלל לא ידעו כי פרטיהם הועתקו בזמן שמשכו כספים. בתום צריבת הנתונים והסנכרון ביניהם על גבי כרטיסי הפלסטיק שהביאו עמם מחו"ל התפנו החשודים להוצאת הכספים באמצעות כרטיסי האשראי המזויפים.

בשלב הזה נכנסו לתמונה מחלקות הביטחון של החברות לאומי קארד וישראכרט, ששמו לב לפעילות יתר, כהגדרתן, שמתבצעת בכמה כספומטים בעיר. מחלקות הביטחון מיהרו לדווח על המקרה לאנשי הבילוש בתחנת לב הבירה, מסרו את מיקום הכספומטים, וכמו כן מסרו את תיאור החשודים שנצפו במצלמות האבטחה המותקנות דרך קבע בסמוך לכספומטים.

בלשי לב הבירה יצאו מיד לזירה והצליחו לעצור את אחד החשודים, אדריאן ליאונל פרדיננס, כשעליו כ־40 כרטיסי פלסטיק שהפכו לכרטיסי אשראי מזויפים. השותף השני הצליח להימלט לחו"ל, ובמשטרה מעריכים שפניו היו מועדות לארגנטינה.
פרדיננס הודה במשיכת הכספים ובהתקנת הציוד על הכספומטים. בשלב זה הוא נמצא במעצר במגרש הרוסים בשל כמה סעיפי גניבה, ובהם הונאה בנסיבות מחמירות וקשירת קשר לביצוע פשע. מעצרו הוארך עד תום ההליכים.

"מדובר במקצוענים"
אולם על פי המשטרה הפרשה אינה מסתיימת בזאת. רב סמל הריס, שהופקדה על החקירה, טוענת כי במשטרה חושדים שנתוני הכרטיסים הועברו על ידי החשודים למדינות נוספות, בהן גרמניה, בוליביה ופרו, שם התבצעו משיכות כספים רבות באמצעות הכרטיסים בעוד בעליהם החוקיים שהו בארץ.

"יום לאחר שהם הגיעו לארץ הם התחילו בעבודה שלהם", מנסה רב סמל הריס להסביר כיצד פעלה השיטה. "הם איתרו כספומטים שבהם משתמשים מספר גדול של אנשים והתקינו במקום שבו מכניסים את כרטיס האשראי מכשיר מיוחד לאיתור הפס המגנטי. בנוסף הם הציבו מצלמות נסתרות מעל צג המחשב שעליו מקישים את מספרי הקוד הסודי".

לדבריה החשודים צפו מקרוב בנעשה בכספומט ולאחר כמה משיכות ניתקו את המכשירים. לאחר שאספו את הנתונים שכרו השניים חדרים בבית מלון במזרח ירושלים ויום למחרת עברו לבית מלון במרכז העיר, ככל הנראה כדי לטשטש את עקבותיהם.
"אחרי שראינו שנעשות משיכות בכרטיסים גם במדינות אחרות הבנו שיש חשד שהנתונים עברו לגורמים עברייניים אחרים", מספרת רב סמל הריס.

לאחר שהבינו במשטרה כיצד פועלת השיטה, הם נעזרו במצלמות האבטחה ותפסו את החשודים בשעת מעשה. "הם עמדו בתור לכספומט כדי לשאוב ממנו נתונים", מספרת רב סמל הריס. "הם הבחינו בכוחות המשטרה, ואחד הבחורים שבידו היתה קופסת הכרטיסים השליך אותה לרצפה וברח".

בשלב זה הצליחו השוטרים לתפוס את הבחור השני, שטען בתחילה כי לא ידע מהיכן הגיעו הכרטיסים. בהמשך חקירתו הוא הודה במיוחס לו אחרי שנחשף לתמונות שהציגו החוקרים. "רואים שמדובר בחבורת מקצוענים, ואנחנו בודקים אפשרות שמדובר בעבודת מודיעין שנעשתה בארץ עוד קודם לכן", מסכמת רב סמל הריס.