קשיים במכללה החרדית, מפעל הדגל של עדינה בר־שלום, בתו של הרב עובדיה יוסף. לפני כחודש הפתיעה הרבנית בר־שלום כשסיפרה שהיא שוקלת להיכנס לפוליטיקה ולהתמודד בבחירות לכנסת. הרקע להכרזה, טענה, נבע מריבוי הגורמים שמנסים להצר את צעדיה. "אם כדי להמשיך במפעל שהקמתי אצטרך ללכת לכנסת, אני אלך", אמרה. עיקר כעסה הופנה כלפי המועצה להשכלה גבוהה, שלטענתה אנשיה הביעו לאחרונה התנגדות למסלולים שהמכללה החרדית שבראשותה מציעה.

כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

"אני חושבת שבמועצה להשכלה גבוהה לא מכירים מספיק את הציבור החרדי", טוענת בר־שלום. "הם חושבים שהציבור החרדי כבר כשיר ללכת למסגרות מעורבות באוניברסיטה". כעת, בשל הירידה בהרשמה הגיעה גם צרה חדשה: גירעון כספי.
בשיחה עם "ידיעות ירושלים" אמרה בר־שלום שהגירעון (המוערך בששה מיליון שקלים) אינו של המכללה בלבד אלא משותף לכמה מוסדות לימוד אקדמאיים ואינו של גוף מסויים.לא עומדת בתחרות?
דבריה של בר־שלום נאמרו על רקע צעדיהן של האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת בר־אילן ומכללת הדסה, שזיהו בשנים האחרונות את הפוטנציאל של השוק החרדי ופתחו שלוחות ייעודיות למגזר, כגון מכון מגיד, קמפוס שטראוס והקמפוס החרדי של בר־אילן. בעבר חלק מהמוסדות הללו שיתפו פעולה עם המכללה החרדית והעניקו תארים לבוגריה, אך כעת, כשלשוק נכנסו עוד מתחרים, החלו המוסדות השונים להתחרות זה בזה על לב הסטודנטים החרדים.

במקביל לתחרות החדשה מתמודדת בר־שלום עם העזיבה של מנהלת השיווק והרישום שושי שטוב שפרשה לפני כמה חודשים. וגם משרד הפרסום 'קלמן וי' שליווה את המכללה הפסיק לעבוד איתה על רקע מחלוקות בין הצדדים.

במשרד הפרסום אגס, שהחל לעבוד לאחרונה עם המכללה, סיפרו השבוע כי לפני שהחלו לעבוד עם המכללה, ערכו בדיקה והתברר להם שמצבה הכלכלי יציב.

הסכנה המשמעותית ביותר למכללה טמונה ככל הנראה בירידה במספר הסטודנטים שנרשמו אליה לשנת הלימודים הבאה.

על פי נתוני המועצה להשכלה גבוהה שפורסמו לפני שבועיים, בעוד בשנה שעברה נרשמו למכינת המכללה כ־60 סטודנטים, מספר הנרשמים השנה עמד על אפס.
בר־שלום טוענת כי הירידה נובעת מכך שבשנתיים האחרונות לא קיבלה המכללה סטודנטים דתיים־לאומיים.

אם לא די בכך, גם כיתת הבכירים והסלבס החרדים שלמדו במכללה פורקה לאחר שתלמידיה עזבו את הלימודים, כל אחד בגלל ענייניו האישיים. בכיתה למדו בין השאר חבר מועצת עיריית בית שמש ומחזיק תיק התכנון והבנייה משה מונטג, יושב ראש ארגון 'איחוד הצלה' זאבי קשש, בנו של חבר הכנסת מאיר פרוש שמנהל גם את עיתון 'המבשר' החרדי וסמנכ"ל השיווק של אותו עיתון חיים קליגר. יש לציין כי הסיבות לפירוק הכיתה אינן קשורות להתנהלות המכללה, ולדברי חלק מהתלמידים היא נבעה מענייניהם האישיים (ראו מסגרת).

את הירידה במספר הנרשמים תולים במכללה בירידה הכללית בהרשמה למכללות, ובהקצנה של המגזר החרדי שמסתגר בתוך עצמו בעקבות החוקים האחרונים שהעבירה הממשלה בלחץ מפלגת יש עתיד.

לאן נעלמה ש"ס?
"הנתונים בשוק ובמערכת שלה עצמה לא משחקים לטובת המכללה", אומר גורם שעובד עם הרבנית.

לדברי אותו גורם, דבריה של בר־שלום על ריצה לפוליטיקה לא הפתיעו את מכריה. "היא פעילה בכל מיני פרויקטים שונים שכנראה לא מדברים לחרדים", הוא טוען. "הפרסומים האלה לא אומרים דבר לחרדי המצוי, שרוצה להמשיך להסתגר גם כשהוא רוכש מקצוע. החילונים אולי אוהבים אותה, אבל את החרדים זה כנראה לא מעניין".

עימות נוסף של בר־שלום נרשם עם חברי המועצה מיהדות התורה, שמנסים להרחיק אותה משכונת הר נוף ומתנגדים להקצות קרקע לבניית קמפוס של המכללה החרדית בשכונה. למאבק שמובילים רבנים חרדים הצטרף חבר המועצה אליעזר ראוכברגר, שעמד בעבר בראש המינהל הקהילתי. ראוכברגר הסביר את ההתנגדות בכך שהקמת המכללה תפגע באיכות החיים של תושבי השכונה ותיצור בעיות חניה ותחבורה. גם בסיעת ש"ס, שחבריה היו אמורים לכאורה להתגייס לצדה, לא ששים להיאבק נגד הסיעה האשכנזית היריבה והרבנים.

גורם בכיר בש"ס אמר שבר־שלום כלל לא פנתה לעזרתם: "אם חברי ש"ס בוועדה יידרשו לקבל החלטה הם יתייעצו עם המינהל הקהילתי, רבני השכונה והגורמים הרלוונטיים ויגיעו להחלטה מקצועית".

תגובת משרד הפרסום 'אגס' בשם המכללה: "'השינויים שעברה המכללה נובעים מתוכנית אסטרטגית לייעול ושיפור, ובכדי לעמוד באתגרים וביעדים שעומדים בפני המכללות ומסגרות הלימוד לסטודנטים חרדים ברחבי הארץ. כשצריך לזכור שבסייעו הרב ובדאגה כנה של פרופ' טרכטנברג לסטודנטיות החרדיות התבקשו כל המכללות לייעל ולהשתפר בתוכנית חומש מיוחדת. וכך לפעמים צריכים להביא מנכ"ל מקצועי יותר או משרד פרסום בעל ניסיון רב יותר.

"למותר לציין