לפני כחצי שנה הקימו קבוצת תושבים המתגוררים בשיכוני הקטמונים, ובהם נעמה ותום אקסלרוד, את ספריית מעגלים - ספרייה ציבורית שהוקמה על ידם ללא מימון חיצוני.

הפתק המאיים נגד הפקח
מי ילבשו מדי הסוואה וירביצו דוחות?
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

השיטה פעלה כך: כל תושב התבקש לתרום לספרייה שהוקמה באחד משיכוני הרכבת, מספר ספרים ואחרים יכלו להגיע להשאיל, לקרוא ליהנות ולהחזיר, ללא רישום וללא שמירה.כך פעלה הספרייה במשך חצי שנה ולא הפריעה לאף אחד. התושבים מספרים כי הילדים וההורים מאוד שמחו על הקמתה וכי שעות הקריאה בספרים עלו בהתאם.

היוזמים: "בתחילה שמנו כוננית בכניסה לבניין וביקשנו מחברים לשים בה ספרים. ואז עוד כוננית, ועוד ספרים, ועוד מדפים. הכל בחינם, הכל בהתנדבות. השכנים קיבלו את הרעיון בהתלהבות ונרתמו לטפל בספריה, והיום כבר יש בה מאות כותרים, שמסודרים בכניסה לבניין. הדבר הכי מספק עבורנו זה לראות את ילדי השכונה באים לספריה, מתיישבים, קוראים, לוקחים ספר הביתה ומחזירים כשהם מסיימים"

לפני כשבועיים מספרים התושבים, הגיעו לפתח הספרייה פקחי עיריית ירושלים ודרשו לפנותה. טענת הפקחים היא שמדובר במפגע שצריך לפנותו ובהקדם.

בפוסט שהעלו לרשת החברתית כתבו היוזמים: "פנינו לפיקוח העירוני וניסינו לבטל את רוע הגזרה, הצענו להם לבוא ולראות את הספרייה, לראות את השינוי שהיא עשתה בקהילה, לראות את הפנים המוארות של השכנים והילדים כשהם קוראים, אך נענינו בשלילה. לצערנו, אנחנו אמורים לפנות את הספרייה עד יום שלישי (מחר).

אחת התושבות המתגוררות באזור אמרה השבוע כי ילדיה נוהגים באופן קבוע לפקוד את הספרייה. "הם לא הולכים לחוגים, מסיימים את בית הספר בשעה 14:00 בצהריים ומשתעממים בבית. מאז שהוקמה הספרייה הזו הם נוהגים להגיע לקחת ספר להתיישב ולקרוא, לא אכפת לי מה הם קוראים העיקר שהם לא יהיו ברחובות. אני לא מבינה למה יש אטימות כזאת מצד עיריית ירושלים, לנו זה לא מפריע".

העירייה בתגובה: "בעקבות תלונות דיירים על הספריה שהוקמה היוצרת לטענתם מפגעים ורעש לתושבי הבניין, הגיע מנהל הפיקוח העירוני למקום לבדוק את התלונות. על פי החוק חדר המדרגות הינו שטח של כלל תושבי הבניין ולא ניתן להציב בו חפצים או ציוד בשל סכנת בטיחות ובשל הצורך להשאירו פנוי לשעות חירום (כמו במקלטים משותפים). מנהל הפיקוח העירוני הודיע ליוזמי הספריה כי בשל כך ובשל תלונות הדיירים יש לפנותה. כמו כן הודיע להם כי במידה וכל הדיירים יסכימו בכתב להשארתה של הספריה, יועבר הנושא לבחינה משפטית לאור הוראות החוק בנושאים אלו."