"חמישה חודשים חיפשתי דירה בירושלים. היו כמה דירות שרציתי לשכור ובכל פעם מצאו תירוצים מדוע לא להשכיר לי", גילתה השבוע ח"כ סתיו שפיר, ששכרה לאחרונה דירה בתל אביב לאחר שלא הצליחה לשכור דירה מתאימה בירושלים. הדברים נאמרו ביום שני בריאיון של שפיר בערוץ הכנסת.

קריית יובל? תשכחו מדיור מוזל
גם החרדים דורשים דיור בר השגה
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

בשיחה עם mynet ו"ידיעות ירושלים" השבוע היא הסבירה כי בעלי דירות בעיר הבהירו לה בדרכים כאלה ואחרות כי הם לא מעוניינים להשכיר דירה למי שהיתה ממובילות המחאה החברתית. "אני מאוד אוהבת את ירושלים ורציתי להתנסות גם בלגור בה. זה לא רק הרצון להתקרב לכנסת. חיפשתי דירה קטנה. יש בעיה, שהיא לא בעיה רק של ירושלים, של ריבוי דירות גדולות ומעט מאוד דירות שמתאימות לרווקים. חיפשתי באזורים כמו רחביה ובקעה. הלכתי גם למקומות שהם לא קרובים ממש לכנסת." ניסיתי בהמון מקומות. בין הדירות שבכלל הוצעו, רוב הדירות היו בנות שלושה חדרים ומעלה, וזה לא התאים לי. בדירות שרציתי בעלי הבית נתנו לי את התחושה שעדיף שלא. פעם אחת אמרו לי את זה ממש ישירות: 'אני לא רוצה את המחאה החברתית בדירה שלי'. במילים האלה, ממש ככה. בפעמים אחרות אמרו לי, 'אני לא חושב שזה מתאים לך, הדירה הזו'".

לדבריה, "זה היה בתקופה שהתחלתי לחוקק את החוק לשכירות הוגנת וזה הופיע הרבה בתקשורת. אני חושבת שיש כל מיני בעלי דירות שלא רוצים דייר שעלול להתעסק איתם ולבוא בטענות על דברים שהם עושים, או שיגיד להם שהם עושים משהו לא חוקי. מחפשים אנשים שפחות בקיאים בחומר, שיסבלו בשקט וישלמו את המחיר".

שפיר מוסיפה כי "היצע הדירות הקטנות להשכרה קטן. 20 אחוז ממשקי הבית של נפש אחת גרים בדירה של ארבעה חדרים, ואילו 48 אחוז ממשקי הבית של שתי נפשות גרים בדירה דומה".

עם זאת, היא אומרת כי במקביל חיפשה דירה בתל אביב והבחירה הסופית נעשתה במקרה. "גרתי בדירת שותפים ביפו במשך שנתיים. בעל הבית החליט למכור אותה. קיבלנו התראה, חיפשתי כמה חודשים ופשוט הגיע ה'דד ליין'. לא היה לי זמן. נכנסתי לדירה מהראשונות שראיתי בתל אביב ופשוט לקחתי אותה".

חיפוש הדירה של חברת הכנסת נעשה במקביל להובלת הצעת חוק לשכירות הוגנת יחד עם ח"כ חיליק בר (העבודה) וח"כ אורלי לוי־אבקסיס (ישראל ביתנו), שלושתם שוכרי דירות בעצמם. מטרת החוק להסדיר את זכויות שוכרי הדירות. לדברי שפיר, "כשנכנסתי לכנסת והתחלתי לדבר עם אנשי האוצר והשיכון על חוק שכירות הוגנת אמרו לי, 'אי אפשר לעשות את זה, זה לא מתאים' וכו'. היום אחרי הקמפיין סביב החוק הם מדברים לגמרי אחרת".