מנהלי בתי הספר התיכוניים בירושלים קיבלו השבוע הנחיה חדשה מראש מנח"י, משה טור פז (קינלי), שלפיה החל משנת הלימודים הבאה תצא לדרך תוכנית במסגרתה תוך שלוש שנים הם לא יוכלו לגבות מההורים סכומים הגבוהים מ־6,800 שקל בשנה. המנהלים, שקיבלו את הבשורה בהפתעה, הגיבו בחריפות: "מדובר בגזר דין מוות לבתי הספר הייחודיים".

כל החלה המלחמה על הגבלת התשלומים לייחודיים
תחרות הקליפים ששיגעה את התיכונים
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

במשך שנים גבו הייחודיים בעיר סכומים שהגיעו עד עשרת אלפים שקל ויותר בשנה. בתי הספר הללו מעניקים לתלמידיהם מגמות שלא נכללות במסגרת התקצוב של משרד החינוך - מחול, קולנוע, אמנות, מוזיקה, תיאטרון ועוד. בין מוסדות החינוך הייחודיים בירושלים אפשר למצוא את התיכון שליד האוניברסיטה, התיכון לאמנויות, התיכון למדעים ואמנויות, האקדמיה למוזיקה, בית הספר קשת ועוד.כדי לא לעבור על 'חוק חינוך חינם', המתיר לגבות מההורים 1,800-900 שקל בשנה הקימו בתי הספר עמותות הורים שגובות את התשלומים הנוספים בעצמן. עד לאחרונה עצם משרד החינוך עין ונתן, אלא שמבקר המדינה הקודם, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, דרש ממשרד החינוך לאכוף את ההחלטות שהוא עצמו מוציא. בסוף החודש האחרון נפגשו טור פז, ראש העירייה ניר ברקת ומנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן וקבעו כללים ברורים בנושא של גביית תשלומי הורים.

בין השאר נקבע כי תוך שלוש שנים בתי ספר בעיר לא יוכלו לגבות יותר מ־6,800 שקל בשנה. כדי לפצות את אותם מוסדות חינוך נקבע כי העירייה תשקיע בכל שנה תשעה מיליוני שקלים - כ־400 שקל עבור כל תלמיד שיועבר לייחודיים. כנגד סכום זה נדרשים בתי הספר לקצץ עוד 400 שקל מההורים.

בתום שלוש שנים תשקיע העירייה 50 מיליון שקל בכל בתי הספר העל יסודיים בעיר וזאת על מנת להוריד את תשלומי ההורים לסכום שנקבע. "מדובר בתפוח אדמה לוהט", הזהיר מנהל באחד הייחודיים. "קשה לי להאמין שבתי הספר יוכלו לעמוד בהנחיה הזו. יש מוסדות חינוך בעיר שגובים 12 אלף שקל ונמצאים באיזון תקציבי. איך הם יוכלו להסתדר עם גבייה של 6,800 שקל?".

מנהל מבית ספר שאינו נמנה עם הייחודיים טוען כי מדובר באחד ההישגים הגדולים ביותר של ראש העירייה וראש מנח"י.

העירייה: "אנו פועלים לצמצום הפערים החינוכיים בעיר. כחלק מתהליך זה הוחלט על תכנית רב שנתית לצמצום תשלומי ההורים לבתי הספר. התכנית תושלם בעוד שלוש שנים, כך שהסכום המקסימלי לתשלום לבית הספר יעמוד על סך של 6,800 שקל. ההחלטה התקבלה לאחר דיונים רבים בין ראשי מנח"י למנהלי בית הספר בעיר, כולל מנהלי בתי הספר הייחודיים שתומכים במהלך ובאישור מנכל"ית משרד החינוך".