לפני יותר מארבעים שנה קמה בשכונת מוסררה הירושלמית תנועת 'הפנתרים השחורים'. מעשיהם של צ'רלי ביטון, סעדיה מרציאנו ושאר 'הפנתרים' תרמו רבות להעלאת המודעות לנושאים חברתיים בישראל. במיוחד זכורה מאז פגישתם עם ראש הממשלה דאז גולדה מאיר שאמרה עליהם, "הם לא נחמדים".

אריה קינג מציג: נדל"ן ליהודים בלבד
קריית יובל מציגה: סוכנות נדל"ן לחילונים בלבד
• כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

בערב יום שני בשבוע שעבר התכנסו במרחק 200 מטר מערבית למוסררה חבורה של עשרים צעירים ירושלמים שהחליטו להרים את הראש. הם הקימו את 'ועד הדיור הירושלמי', שמטרתו להילחם בתופעת מחירי השכירות המופקעים בעיר, והפעם באמצעות התאגדות צרכנית.לעצור את החזירות

'ועד הדיור הירושלמי' קרם בשבוע האחרון עור וגידים בפייסבוק ותוך ימים ספורים הצטרפו אליו יותר מ־900 חברים שבאו להביע את מורת רוחם מהעלייה המתמדת במחירי השכירות בעיר. אחד מהם הוא יניב יורקביץ' (26), סטודנט שמתגורר בירושלים כבר שלוש שנים. "לפני שלושה שבועות התחלתי לחפש שוב דירה וראיתי שהמחירים עלו בצורה דרסטית", הוא מספר. "לא מדובר בעלייה של ארבעה אחוזים אלא של עשרה אחוזים לפחות. נזכרתי שגם בתל אביב הקימו קבוצה שנאבקת במחירי השכירות ויצרתי עמם קשר.

"הקמת הקבוצה בעיר יצרה באזז רציני. רבים הביעו הזדהות וברשתות החברתיות התפתחו שיחות על כיווני פעולה אפשריים. אין דרך אחרת להוריד את המחירים פרט לפעולה אקטיבית. זה לא ייגמר בפוסטים בפייסבוק, וכל מי שהגיע מבין שצריך להיות אקטיבי כדי לשנות".

נתנאל גוזלן־חפץ משכונת בקעה בעיר: "יש עלייה מתמדת במחירי השכירות ואנחנו רוצים לאגד את שוכרי הדירות. המטרה כרגע היא לעורר מודעות לנושא ולבחון צעדים של עשייה כדי לעצור תופעות אבסורדיות. לא ייתכן שעל דירה של 50 מ"ר במרכז העיר ידרשו 5,500 שקל כששבוע קודם לכן בעל הדירה דרש 4,800. תוך שבוע הוא ראה שהביקוש גדול והעלה את המחיר ב־700 שקל, מה זה אם לא חזירות?"

ניצן שטרית (25), שהגיע לעיר כדי ללמוד אדריכלות בבצלאל, מספר על דירות שאינן ראויות למגורי אדם. "ראיתי דירה שבעלת הנכס לקחה מחסן ומקלט והפכה אותם לדירת שני חדרים בנחלאות", הוא מתאר. "המטבח נמצא בצד השני של הנכס ואתה נדרש ללכת אליו כשאין מעלייך תקרה. אם אתה רוצה להכין סנדביץ' אתה צריך לקחת איתך מטרייה כדי להסתתר מהגשם. במקומות אחרים בוידעם בגובה מטר וחצי הפך ל'דירת גלריה'. כדי לישון אתה צריך להיות גמד".

לחץ חברתי

הרשת החברתית געשה השבוע למראה הודעה של בעל דירה ירושלמי שהעלה את מחיר דירתו ב־800 שקל בעקבות שיפוץ השירותים. בעל הדירה הוצף במבול של הודעות אגרסיביות מעשרות שוכרים פוטנציאליים ומחק את הודעתו. "זו אחת מדרכי הפעולה הנפוצות", מסביר גוזלן־חפץ.

"המטרה היא ליצור לחץ על המשכירים לא לפאר את דירתם בהודעות שאינן קשורות למציאות. בסוף המשכיר רואה שהארמון שהציג דומה יותר למחנה פליטים".

צעירה אחרת ילידת העיר, שהתחתנה לאחרונה, סירבה להשתתף במירוץ המטורף על דירה בבירה: "אני ובעלי חיפשנו דירה עד 3,000 שקל. על הפרק עמדו דירות בשכונות ספר של העיר כמו קרית מנחם. במקרה ראינו פרסום של דירה במושב אורה, ואמרנו שאם כבר להתרחק מהעיר בגלל המחיר אז למה לא למקום יפה עם אוויר. אני מרוצה מאוד מחיי המושב. זוג חברים נוסף שלנו הגיע בעקבותינו לאורה בעקבות העלייה במחירי הדיור בירושלים".

"הרשויות מבטיחות להחזיר את הצעירים לעיר", מוסיף שטרית, "אבל משקיעים בעיקר באירועי תרבות ובקוסמטיקה. משקיעים בלהביא אנשים מחוץ לעיר במקום לגרום לאנשים להישאר בה. אני מצפה שיתערבו בשוק הדיור וייבנו דיור בר־השגה.המטרה שלנו היא ליצור כוח צרכני, להתוות דרך של התאגדות למען עצירת מחירי השכירות בעיר.

"אנחנו מתכננים להוציא את זה אל הפועל בכמה דרכים, כמו מחשבון שיקבע את המחיר הלגיטימי של שכירות. אין שום סיבה לשלם 5,000 שקל על דירת שני חדרים בנחלאות. ככה סטודנט חדש שמגיע לעיר יידע את סדר הגודל של המחירים. "נפעל בכל דרך אפשרית, כולל פרסום של דירות לא ראויות למגורים ובעלי דירות נצלנים".

בסיום פגישתם החליטו חברי הוועד לנקוט בכמה צעדים מעשיים: 'רשימה שחורה' שתחשוף דירות שמחיריהן מופקעים, שמצבן אינו ראוי או שבעל הבית שלהן אינו גמיש. לפעילות הזו יש שתי מטרות: להזהיר שוכרים עתידיים ולהפעיל לחץ על בעלי הבתים כדי שהדירות יהיו ראויות למחייה ולתמורה הכספית שניתנת עבורן. פעילות כזו נחלה בעבר הצלחה בתל אביב.

"החלטה נוספת היא להתאגד נגד שכר דיור מופקע. כשבעלי דירות יודיעו שהם מעלים את שכר הדירה לקראת חידוש חוזה, נפנה אליהם ונסביר שבעקבות זאת יפורסם שהדירה אינה עומדת ב