ספריית הסרטים 'האוזן השלישית', שהיתה במשך כשני עשורים מוסד קולנועי ארכיוני חשוב עבור ירושלמים רבים, נפתחה השבוע מחדש, כשנה אחרי שנסגרה בסוף יוני שעבר. לפתיחה קדם מאבק ממושך של התושבים, שהקימו ועד פעולה להצלת הספרייה וחוגגים כעת את ניצחונם.

תלמיד ירק על המורה - הכיתה לא תוגש לבגרות
התיכוניסטיות שניצחו את הפוליטיקה
• כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

לפני שנה בדיוק הופתעו מנויי סניף 'האוזן השלישית' במושבה הגרמנית לגלות בכניסה לסניף שלט שמודיע על סגירת המקום. "לקוחות יקרים, צר לנו לבשר כי בתום 18 שנות פעילות פוריות ומשותפות ספריית האוזן בירושלים תיסגר ב־30.6.13", נכתב.הנהלת הסניף, שלא צפתה את מבול התגובות הנסערות, החלה במקביל למכור את סרטי החנות במטרה לחסל את המלאי. חשוב גם לציין שלא מדובר בסרטים רגילים אלא באוסף שחלקו קלאסי ונדיר מאוד. התושבים הביעו את חששם מאובדן האוסף המיוחד, ובעקבות זאת מבצע המכירות נעצר.

השבוע התפרסמה הודעה על פתיחתה מחדש של הספרייה. "לאחר מאמץ לא מבוטל, הצלחנו לגייס את כל הגורמים להקמת ספריית סרטים המבוססת על האוסף הנדיר והייחודי של האוזן השלישית. עכשיו הכדור עובר אלינו", הודיעה בהתלהבות אדוה כהן־מגל, שריכזה את המהלך והובילה אותו. "הספרייה החדשה תמוקם בסינמטק, שהעמיד בנדיבותו את המקום להפעלתה ללא תמורה. הניהול המקצועי של הספרייה יהיה באחריות האוזן השלישית וההפעלה הארגונית תיעשה על ידי 'מרכז גינות העיר', כדי להבטיח הפעלה שוטפת ואיכותית ברמה המקצועית הגבוהה ביותר".

כהן־מגל ציינה עוד כי המודל החדש ייצא לדרך בתנאי שבשבועיים הקרובים יגויסו די מנויים שיתחייבו מראש לחצי שנה, כדי להבטיח איזון כלכלי. "אם לא נצליח עד אז, האוסף יימכר במהלך פסטיבל הסרטים הקרוב", אמרה.

בנוסף מסבירה כהן־מגל את הייחוד ואת החשיבות העצומה של שמירה על הספרייה. ״בגדול, ל'אוזן' יש קשרים להשגת סרטים מכל העולם", היא אומרת. "יש כאן שפע תרבותי יוצא דופן של קולנוע פסטיבלים לצד קולנוע מסחרי יותר. בניגוד לדעה הרווחת, לא הכל ברשת ולא תמיד הכל זמין, וזה מה שמיוחד בארכיון של 'האוזן'״.

עכשיו נרתמים התושבים למהלך ומנסים לגייס כמה שיותר מנויים כדי שגלגולה השני של הספרייה אכן ייצא לדרך.